Alates 16. septembrist saab Kumu kunstimuuseumi projektiruumis näha näitust „Nõukogude öö. Raul Rajangu“

Eesti Kunstimuuseum
Kumu kunstimuuseum
Pressiteade
12.09.2016

Eesti postmodernistliku kunsti pioneeri Raul Rajangu varane nõukogude visuaalkultuuri aproprieeriv looming annab tunnistust Eesti sots art’i olemasolust. Kumu kunstimuuseumi projektiruumi näitusel tuleb kunstnik välja ka seni eksponeerimata suurejoonelise varase seeriaga „Poliitbüroo“.

Raul Rajangu (1960) astus Eesti kunstiareenile 1984. aasta vabariiklikul noortenäitusel ühe esimese postmodernismile viitava teosega „Õmblusmasin ja näärikuusk“, millele peagi järgnesid „Valgel ööl Kadrioru lossis“ (1987) ning „Kunstnik R. Rajangu ja abiliste saabumine Viljandisse“ (1988). Keegi ei teadnud toona, et tegelikult oli kunstnik valmis juba 1980. aastate alguses, kui teostas sahtlisse isikupärases autoritehnikas nõukogude visuaalkultuuri aproprieeriva sarja „Nõukogude öö“ (1981–1982). Selles sarjas kasutas kunstnik ära kõik nõukogude visuaalkultuuri elemendid, millega ta väikelinnas Viljandis hilissotsialistlikul perioodil kokku puutus: ajalooolümpiaadil auhinnaks saadud Lenini paraadalbumi, stalinistliku kultuurimaja pööningult leitud nõukogude linnade fotoalbumid, nõukogude tööstustoodangu ühtaegu helged ja kummalised reklaambrošüürid ning omaenda perekonna pidulikud mustvalged fotoalbumid.

Kumu kunstimuuseumi püsiekspositsiooni „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ temaatilise pikendusena toimival projektiruumi näitusel on esmakordselt eksponeeritud seeria „Poliitbüroo“ (1982), milles kunstnik on konverteerinud loominguks terve Nõukogude Liidu poliitbüroo liikmete portreeplakatite komplekti. See kunstiajalooliselt tähelepanuväärne leid, milles kunstnik on nõukogude ikoonilistes kujutistes näinud mängulist esteetilist potentsiaali, kinnitab veelkord mõttelist seost Rajangu varase loomingu ning sotsrealismi ja popkunsti võtteid segava sots art’i vahel, mille eesmärgiks kunstiteoreetik Boris Groysi sõnul oli analüüsida nõukogude kõikehõlmavat esteetilis-poliitilist projekti.

15. septembril kell 18 avatakse näitus Raul Rajangu performance’iga „Killer Funeral feat. Politburo“, milles saavad kokku kunstniku varase loomingu leitmotiivid ja tänane performatiivne kunstipraktika.

Raul Rajangu. Moscow. Red Square. 1981. Private collection

Raul Rajangu. Moskva. Punane väljak. 1981. Mart Eriku kogu

22. septembril kell 18 toimub näituse raames artist talk vendade Raul ja Kalev Rajanguga, kus tuleb juttu nii hilissotsialistliku elu arvukatest veidrustest kui Rajangute idüllilisest lapsepõlvest 1960.–1970. aastate väikelinnas Viljandis.

Näitusel eksponeeritud teosed pärinevad kunstniku, Mart Eriku ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest. Näituse visuaalid asuvad Eesti Kunstimuuseumi digikogu pressialbumis.

Näituse kuraator: Liisa Kaljula
Näituse kujundaja: Villu Plink
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
Konservaatorid: Margit Pajupuu, Allan Talu, Helen Volber

Näitus jääb Kumu kunstimuuseumi projektiruumis avatuks 2. aprillini 2017.

Lisainfo:
Liisa Kaljula
kuraator
529 4308, 602 6046
liisa.kaljula@ekm.ee