Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudest 23.03.2012 – 24.06.2012

Monogrammiga kompositsioon Kadrioru lossi peasaalis
Näitus

Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudest

Rahvusvaheline näitus toob Kumu ja Kadrioru kunstimuuseumisse vene kunsti šedöövrid

Kumu ja Kadrioru kunstimuuseumites rahvusvaheline näitus “Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudest”. Projekt on esmakordne ulatuslik Eesti, Läti ja Leedu muuseumites leiduvate 19. sajandi teise poole ja 20. sajandi alguse vene kunstnike teoste ühine väljapanek. Kolme Balti riigi seitsmest muuseumist kokkutoodud maalid, skulptuurid ja tarbekunstiteosed annavad suurepärase ülevaate vene kunsti kuldajast ja tuntumate meistrite loomingust.

Näitus on jagaa-kauffmann-ilu-juhitud-moistlikkusest-torjub-meelepahaga-tagasi-meeletuse-ahvatlusitud kaheks osaks: Kumu kunstimuuseumis on väljas 19. sajandi realistlik maal ja tolle aja ametlik kunst – akademism ja salongikunst. Esindatud on nii peredvižnikute suurnimed – Ivan Kramskoi, Ilja Repin, Ivan Šiškin, Vassili Perov, Aleksei Savrassov jt kui ka hilise realismi esindajad. Kadrioru kunstimuuseumis eksponeeritakse “Hõbedase ajastu” kunsti, alustades vene impressionismist kuni 20. sajandi alguse avangardsete vormiotsinguteni. Eraldi teemadena on välja toodud rühmitusse Mir Iskusstva ja Ruutu Soldat kuulunud kunstnike looming ning teatri teema 20. sajandi vene kunstis. Mitmed suurepärased kunstnikud, nagu Boriss Kustodiev, Kuzma Petrov-Vodkin, Konstantin Korovin ja Mstislav Dobužinski on näitusel esindatud arvukate töödega.

Oma kollektsiooni pärlite ulatuslikum näitamine on Kadrioru kunstimuuseumi jaoks praegu eriti aktuaalne, sest alates 1. juulist 2012 sulgeb muuseum remonditööde tõttu pooleks aastaks külastajatele oma uksed. Muuseumihoonete kaasajastamine tõhusamate tehniliste lahendustega on päevakohane paljudes maades. Nii valmistub ka Läti Rahvuslik Kunstimuuseum oma peahoone kapitaalremondiks ja uute hoidlaruumide ambitsioonika projekti teostamiseks.

Näituse ettevalmistamine tõi kokku kolme Euroopa riigi professionaalid ja kunstiinstitutsioonid: Eesti Kunstimuuseum, Läti Rahvuslik Kunstimuuseum, Leedu Kunstimuuseum, M. K. Čiurlionise nim Rahvuslik Kunstimuuseum, Leedu Teatri-, Muusika- ja Kinomuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Narva Muuseum.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Läti Suursaatkond Eestis, Leedu Suursaatkond Eestis, Citadele Pank Eestis, Laima, Lux Express, SPI Distribution Estonia ja BLRT Grupp.

Graafiline kujundus: Andres Tali
Näituse kujundus: KAOS arhitektid

Näitus “Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudest” Kumu kunstimuuseumis 23.03.–12.08.2012 ja Kadrioru kunstimuuseumis 23.03.–24.06.2012