Tulemid 2017

Ly Lestberg

Taevatrepp. 1992. Pastell, paber

Ly Lestbergi iseseisva loomingu algus langes 1980ndate aastate lõppu, mil noorte loomingus valitsesid neoekspressionism ja omamütoloogia. Lestbergi hõõguvates toonides dünaamilised, ülespürgivad figuurid on tolleaegse noore kunsti mitte ainult iseloomulikumaid, vaid ka paremaid töid.

Ostetud Kultuurkapital toel.

Maara Vint

Pagood saarel. 1984. Tush, paber
Kristallmägi.  1979. Tush, paber

Maara Vindi pildimaailm on äratuntavalt isikupärane, selgelt loetavad, lineaarsed teosed väljendavad esteetilist maailmapilti. Tema joonistused on hermeetilised, tulvil mitmesuguseid sümboleid ja mütoloogilisi motiive loodusest, religioonist jne.

Ostetud Kultuurkapitali toel.

Reti Saks

Portreteerib. 2014. Sügavtrükk, paber; pliiats, paber

Reti Saksa kunstisõnumit vahendab üksik (või mitu) lapselike proportsioonidega sootu figuur mustvalges tühjas pildiruumis. Üks suund Saksa loomingus on pühendatud pildi tekkele, selline on ka paarik „Portreteerib“.

Ostetud Kultuurkapitali toel.

Jaak Soans

Monument langenud Eesti metsale. 1998. Autoritehnika

Jõhkrana mõjuv saeteradest kujund meenutab teose loomishetkel Eestit tabanud lageraiehullust. Saeterad moodustavad metsase horisondi kujundi, mida olemegi harjunud Eestis maastikul liikudes nägema, ent just 1990. aastate keskel sai alguse massiline ja valimatu Eesti metsade raie.

Ostetud Kultuurkapitali toel.

Kaljo Põllu (1934-2010)

Taevas ja maa. Sarjast „Taevas ja maa“. 1987. Metsotinto, paber
Igavene tervitus. Sarjast „Taevas ja maa“. 1987. Metsotinto, paber

1980. aastatel jätkas Kaljo Põllu teda juba varem inspireerinud mütoloogiliste ja kosmogooniliste teemadega. Need suuremas formaadis metsotintod moodustavad sarja „Taevas ja maa“.

EKM ost

Ado Vabbe (1892-1961)

Tänavastseen, Pariis. 1924. Akvarell, paber

Ado Vabbe, eesti modernistliku kunsti arendaja, kunstikooli Pallas juhataja ning kauaaegse õppejõu teos „Tänavastseen, Pariis“ kuulub futuristlikku perioodi tema loomingus. Ilmselt taotluslikult lõpetamata akvarelli paarikuks on tuntud teos „Seine´i jõgi“.

EKM ost

Eugen Dücker (1841-1916)

Maastik karja ja veekoguga. 1866. Itaalia pliiats, paber

Kuressaares sündinud, Peterburi ja Düsseldorfi kunstiakadeemiate professori Eugen Dückeri näol on tegemist rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud akadeemilise kunstnikuga. Tema joonistus „Maastik karja ja veekoguga“ kujutab ilmselt Saaremaa maastikku.

EKM ost

Jüri Arrak

Laava. 1966. Õli, lõuend

Jüri Arraku maal „Laava“ on väga iseloomulik kunstirühmituse ANK ’64 kujunemisperioodile ning Jüri Arraku enda loomingule sel ajal. Kuuekümnendate muutustetuules katsetasid anklased erinevaid modernismi esteetikast pärit võtteid, kuid sulatasid sellesse ka oma ajale tunnuslikke teemasid looduskatastroofidest, inimese ja looduse vahekorrast.

Ostetud Kultuurkapitali toel