EKM uudised 14. – 21. märts: Reedest avaneb Kumus näitus “Anu Põder. Haprus on vaprus”

Uudiskiri 14.03.2017
Näitus “Anu Põder. Haprus on vaprus” reedest avatud


Avanev grupinäitus on koondunud ühe huvitavama 20. sajandi eesti skulptori, Anu Põdra loomingu ümber. Põdra loomingule on dialoogipartneriteks Ana Mendieta, Alina Szapocznikowi, Iza Tarasewiczi, Ursula Mayeri ja Katrin Koskaru teosed.  Näituse kuraator Rebeka Põldsam teeb näitusel ekskursiooni 23.03 kell 18.00 ning väljapanekuga kaasneb Anu Põdra loomingut tutvustav raamat. Eriprogramm on tulemas ka Kumu Dokumentaalil. Näitus jääb avatuks kuni 6. augustini.

Loe edasi…
Anu Põder. Kompositsioon torso ja lapse kätega. 1986. Eesti Kunstimuuseum

Teisipäev, 14. märts kell 18.00  
Auditoorimis: USA saatkond esitleb: Vestes Ameerika lugusid. REMEMBER THE TITANS 
Tõestisündinud lool põhinev spordidraama jutustab vaatajale loo mustanahalisest ameerika jalgpallitreenerist, kes alustab oma etniliselt mitmekesise jalgpallimeeskonnaga uut hooaega. Olgugi, et filmis kasutatakse palju Disney popmuusikat, puudutab linateos ka tõsiseid probleeme nagu rassism ja diskrimineerimine spordis ning ühiskonnas laiemalt. Film on pärjatud mitme auhinnaga, nagu näiteks BET Award parima näitlejatöö eest ja Political Film Society Award inimõiguste kategoorias.
Tasuta

Loe edasi…

Kolmapäev, 15. märts kell 18.00
Loeng “Virsik, tulbid, laululinnud: Loodus metafooride taga”
Näitusel “Küllus ja kaduvus” peab loengu professor Ulrike Plath, kes iseloomustab teemat nii: “Natüürmordid on täis kaduvuse, erootika, külluse metafoore. Siiski on nad ka oma ajastu peegel, mille kaudu näeme mitte ainult inimese mõtlemist vaid ka loodust tema ümber. Loengu käigus vaadeldakse, milliseid lilli, loomi, linde ja muid looduselemente on maalidel leida ning arutatakse, mida nad räägivad meile oma ajastu kohta.”
Osalemine muuseumipiletiga

Loe edasi…

Kolmapäev, 15. märts kell 18.00
Auditooriumis: Kumu Dokumentaal. LOVETRUE
Viis aastat pärast edukat debüütfilmi „Bombay Beach” on iisraeli lavastaja Alma Har’el teinud taas dokfilmi, mis saavutanud suure populaarsuse kõikjal maailmas ning võitnud kamaluga auhindu, sh parima dokumentaalfilmi preemia Karlovy Varys. „LoveTrue” on kinematograafiliselt lummav film-essee tõelise armastuse tähendusest läbi kolme erineva kangelase. Alaska strippar Blake, Hawail elav vabamõtleja Willie ja newyorklane Victory – kõik kolm räägivad meile loo armastusest läbi kurbuse ja üksilduse. Filmi juhatab sisse Kaarel Kuurmaa.
Tasuta

Neljapäev, 16. märts kell 17.00
Kitarritund

Kord kuus neljapäeviti toimuvad Adamson-Ericu muuseumis kitarriõhtud, kus esinevad kitarriüliõpilased Heiki Mätliku kitarriklassist. Sel korral astuvad üles Agni-Sandia Hallik ja Ville Mustonen. Meeldiva atmosfääri ja hea akustikaga muuseumisaalis kõlab noorte kitarrisolistide ja tulevaste kitarriõpetajate esituses möödunud sajandite kitarriklassika ja ka uuemat kitarrimuusikat. Igal kontserdil esitatakse ka kammermuusikat kitarriga.
Osalemine muuseumipiletiga

Neljapäev, 16. märts, kell 18.00
Kunstiajaloo lühikursus „Muuseumiaabits”: Passioon (kordus)
Kunstis on Jeesuse pikk, keeruline ja ränkraske kannatuslugu üks kõige rohkem levinud ja kunstnikke puudutanud teemasid. Selles põimuvad hirm, valu ja vägivald, kaastunne ja aukartus ohvri vastu, viha ebaõigluse pärast ning vahel ka lootus kõige lootusetumas olukorras.
Avatud kunstiajaloo loengule, mida täiendab rikkalik slaidiprogramm, on oodatud kõik huvilised. Lektor: Anu Allikvee
Osalemine muuseumipiletiga

Loe edasi…

Neljapäev, 16. märts kell 18.00
Kaheosaline keraamikakursus: ribatehnika
Kursus toimub 16. märtsil ja 23. märtsil kell 18.00-20.00. Keraamikakursus sisaldab esimeses tunnis tööd materjalis ja teises tunnis eseme glasuurimist. Valmib ribatehnikas ülesehitatud vorm. Rebitud või lõigatud saviribasid kasutades moodustub meelepärane vorm: pudel, silinder või vaas. Juhendaja keraamik Jarõna Ilo, kursuse osalustasu 30 €.
Vajalik on eelregistreerimine 533 10318, 602 6134, piret.lindpere@ekm.ee

Loe edasi…

Laupäeval, 18. märtsil kell 12.00
Perehommik: Linnuke kirjas
Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsioonis toimuv lastehommik kutsub 5-9-aastasi lapsi koos vanematega tutvuma linnuriigiga. Igapäevane kiirustamine ja olmemüra ei lase meil märgata loodushääli ja leida linnapildis elavaid tiivulisi sulelisi. Lossis ringi käies otsime kunstiteostel olevaid linde. Ühtlasi juhime tähelepanu lindude välistunnustele ja elupaikadele ning sellele, kuidas kunstnikud on neid kujutanud.
Ühekordsel külastusel on perehommiku pilet 6 € (üks laps ja üks täiskasvanu), pere iga järgmise lapse pilet 2,50 €. Palume etteregistreeruda perehommikule: kadriorg@ekm.ee

Laupäev, 18. märts, kell 13.00
Tallinna Kunstikool Kumus! Anu Kalmu juhendatud töötuba: diatüüpia
Märtsist alates toimuvad Kumu kunstimuuseumi stuudiotes Eesti Kunstimuuseumi ja Tallinna Kunstikooli koostöös kunstistuudiod, mida viivad läbi Tallinna Kunstikooli legendaarsed õpetajad. Graafikastuudiot, mis keskendub diatüüpiale, juhendab sel laupäeval kunstnik Anu Kalm. Kuna stuudiotes on osalejate arv piiratud, siis palume eelregistreeruda. Osalemine töötoas maksab 11 € (sisaldab muuseumipiletit).
Laupäev, 18. märts kell 16.00
Värvide dirigendid. Muusika, malbus ja modernsus
Märtsis alustab Kumu kolmandal korrusel näitusel „Värvide dirigendid. Muusika ja modernsus Eesti kunstis“ kuueosaline üritustesari, mis iga kuu keskendub ühele näitusel puudutatud teemale ning kus ainest tutvustavad oma ala spetsialistid.Sarja avaüritusel teeme juttu setu lauluema Anne Vabarna lapselapselapse Õie Sarvega, kes koos oma tütrega ka setu rahvaviise publikule esitab. Ürituse käigus annab Soome kunstnik Juha van Ingen Eesti Kunstimuuseumi kogusse üle oma meediakunstiteose „AS Long As Possible (ASLAP)“.
Osalemine muuseumipiletiga

Pühapäev, 19. märts kell 17.00
Lossimuusika: Ashley Solomon, Imbi Tarum
Flöödikorüfee Ashley Solomon, keda lisaks solistikarjäärile tuntakse ka kui nimeka vanamuusikaansambli Florilegium eestvedajat, puudutab koos Eesti klavessiinimängu Grand Lady Imbi Tarumiga Kadrioru lossis kuulaja kõrva tundelise ja fantaasiaküllase muusikaga. Kõlavad teosed C. Ph. E. Bachi, G. Ph. Telemanni ja J. S. Bachi sulest.
Kontsert toimub koostöös vanamuusikafestivaliga Ceciliana
Piletid 10/7€ Kadrioru kunstimuuseumi kassas ja Piletilevis

Lastelaagrid vaheajaks!
Koolivaheaja kunstistuudio „Mõtle, mängi ja meisterda!“ toimub Adamson-Ericu muuseumis 20.–21. märtsil 7-12-aastastele lastele. Käesoleva aasta märtsikuus on tegevused inspireeritud maalilisest näitusest „Pesupäev“. Ühiselt uuritakse armastatud eesti kunstnike kavatsusi lehviva pesu maalimisel, piltidesse „kinni jäänud“ lugusid ning 20. sajandi alguse maa- ja linnaelu erinevusi. Hind 30 €, palume eelregistreeruda adamson-eric@ekm.ee või 644 5838
Niguliste muuseum osaleb koos mitme teise vanalinna muuseumiga laagris “Kaheksa ühe hoobiga”, mis ootab 21.-24.märtsil 1.-3. klassi lapsi osa saama põnevatest haridusprogrammidest ja tegevustest, tänu millele iga päev on eri näo ja teoga. Hind 60 €, palume eelregistreeruda

Reede, 24. märts kell 12.00-17.00
Tulemas! Tasuta interaktiivsed töötoad lastele, noortele ja täiskasvanutele
Kumu kunstimuuseum koostöös Krakowi kunstiakadeemiaga pakub lastele ja täiskasvanutele tasuta töötubasid, avastamaks lähiväljaside (near-field communication e NFC) võimalusi. Selle tehnoloogia abil on võimalik täiesti uudsel viisil läheneda lugude jutustamisele ja mängude loomisele või vaadata hoopis teise pilguga Kumu kunstiteoseid ja muuseumihoonet. Eelnevad teadmised ei ole vajalikud, kõike saab õppida kohapeal. Töötoad viib läbi inglise keeles kunstnik ja teadlane Michal Hyjek.
Soovitame varakult eelregistreeruda, sest kohtade arv on piiratud!