EKM uudised 28. veebruar – 7. märts: Avanevad uued näitused Niguliste muuseumis ja Kumus!

Uudiskiri 28.02.2017
Alates neljapäevast, 2. märtsist

Avaneb näitus “Hõbedast dokumendid. Käsitööliste rippsildid 17.–19. sajandist”

17. sajandist alates sai tavaks,et käsitöömeistriks saanu kinkis oma tsunftile hõbedast sildikese, millele oli graveeritud meistri nimi ja tema meistriks saamise aasta ning mille keskosa kaunistas vastava käsitööala embleem. Neid rippsilte võib neil leiduva kirjaliku ja visuaalse teabe tõttu pidada hõbedast dokumentideks. Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogus on suurim arv käsitööliste rippsilte Eestis ning algav näitus annab ülevaate rippsiltide arengust läbi sajandite.
Näitusega kaasneb loenguprogramm hõbeda ja käsitööliste ajaloost.

Loe edasi…
Käsitöölise rippsilt. 18. sajand. Eesti Kunstimuuseum

Alates reedest, 3. märtsist

Avatakse näitus „Sümmeetrilised maailmad – peegeldatud sümmeetriad. Ülo Sooster, Juri Sobolev, Tõnis Vint, Raul Meel“

Näitus on pühendatud 20. sajandi nõukogude mitteametliku kunsti ajaloole uue visuaalsuse kujunemise kontekstis. 1960. aastate sulaaeg oli Nõukogude Liidus uudsuse poole pürgivate poliitiliste ja kultuurireformide aeg. Tallinn–Moskva kultuurisilla rajamises osalenud kunstnikud Ülo Sooster, Juri Sobolev, Tõnis Vint ja Raul Meel võtsid vahetult osa uue kujundimaailma loomisest ja arendamisest. Enne näituse avamist, 2. märtsil kell 16.30 teeb näitusel ringkäigu üks kuraatoritest, Anna Romanova, 3. märtsil kell 11 algab rahvusvaheline seminar “Sürrealismi otsingul. 1920.–1980. aastate nõukogude avangardi uurimisprobleeme” ning 4. märtsil kell 14 saab kohtuda graafilise kujundaja Galina Ledentsovaga.

Loe edasi…
Ülo Sooster. Illustratsioon V. Trostnikovi raamatule „Füüsika: lähedane ja kauge”. 1963. Tartu Kunstimuuseum

Kolmapäev, 1. märts kell 18.00
Kunstiajaloo lühikursus „Muuseumiaabits”: Passioon
Avatud loengusarjas kõigile kunstiajaloo huvilistele räägitakse sel hooajal Jeesuse elust ja selle kajastamisest kunstis. Jeesuse pikk, keeruline ja ränkraske kannatuslugu on kunstis üks kõige rohkem levinud ja kunstnikke puudutanud teemasid. Selles põimuvad hirm, valu ja vägivald, kaastunne ja aukartus ohvri vastu, viha ebaõigluse pärast ning vahel ka lootus kõige lootusetumas olukorras. Lektor Anu Allikvee. Loengud toetuvad Kadrioru kunstimuuseumis eksponeeritud kunstiteostele ning neid täiendab rikkalik slaidiprogramm.
Osalemine muuseumipiletiga

Loe edasi…

Kolmapäev, 1. märts kell 18.00
Auditooriumis: Kumu Dokumentaal. KALEVIPOJA KANGELASJOOKS/ÕIDE PUHKEMINE PISARATEGA
Kalevipoja Kangelasjooks on lühifilm mütoloogilisest ultrajooksust, kus Eesti rahvuseepose „Kalevipoeg” ainetel läbisid seitse kangelast 2016. aasta suvel 376 kilomeetrise seiklusraja, mis sai väljakutseks ka kõige kogenenumatele ultrajooksjatele.
Õide puhkemine pisaratega on film nõudlikus akrobaatikakoolis õppivatest lastest, nende tahtejõust, murdumistest, kõrgetest püüdlustest, eneseohverdustest, ellujäämisest ja lootustest paremale elule Hiinas.
Tasuta

Loe edasi…

Neljapäev, 2. märts, kell 17.00

Kuraatori ringkäik näitusel
Näitust „Pesupäev“ tutvustab kunstiajaloolane Ülle Kruus. Teemanäitusele on koondatud igapäevast tegevust – pesemist – kujutavad teosed 19. sajandi lõpust kuni 1970. aastateni. Hoolimata lihtsa ja argise teema käsitlemisest, peegeldavad need väga isikupäraselt kunstnike erinevaid loomingulisi püüdlusi.
Osalemine muuseumipiletiga

Pühapäev, 5. märts kell 12.00
Kumu perehommik: SÜMMEETRILISED MAAILMAD
Iga kuu esimesel ja teisel pühapäeval kell 12.00–13.30 ootab Kumu tunnijuht 4-8-aastasi lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Pühapäeval minnakse uuele näitusele „Sümmeetrilised maailmad – peegeldatud sümmeetriad. Ülo Sooster, Juri Sobolev, Tõnis Vint, Raul Meel“. Programmis osalemine muuseumipiletiga, kuni 8-aastased lastele (k.a) tasuta
Pühapäev, 5. märts kell 17.00
Lossimuusika

Lossimuusika sarjas tutvustab Aleksandra Murre Kadrioru lossi ajaloost ning peasaali dekoori tähendustest, Denis Golubev, Ivo Posti, Ene Nael ja Aare Tammesalu esitavad aga muusikat Händelilt, Vivaldilt, Bachilt, Purcellilt, Monteverdilt ja Gluckilt.
Pileti 10/7€ muuseumi kassas ja Piletilevis. Kontserdipilet kehtib samal päeval ka näitusepiletina

Pühapäev, 5. märts kell 14.00
Kaasav prantsuskeelne muuseumitund: Sürrealism ja Paul Delvaux 
Interaktiivses muuseumitunnis osalejad saavad teada, millest sürrealistid oma loomingus lähtusid, mis seisnes nende manifestis ja millised puutepunktid on sürrealismiga Belgia 20. sajandi kunstnikul Paul Delvaux’l. Ringkäik näitusesaalis avab läbi Delvaux’ isiklike mälestuste kunstniku loomingu tagamaid ning 20. sajandi ajastuhõngu. Prantusekeelset tundi viib läbi Kadriann Soosaar, Tallinna Kunstikooli õpetaja ja prantsuskeelne giid. Palume eelregistreeruda
Osalemine 10,50 €

Loe edasi…


Kaks põnevat lastelaagrit koolivaheajaks!
Kutsume lapsi vaheajal laagrisse!
Koolivaheaja kunstistuudio „Mõtle, mängi ja meisterda!“ toimub Adamson-Ericu muuseumis 20.–21. märtsil 7-12-aastastele lastele. Käesoleva aasta märtsikuus on tegevused inspireeritud maalilisest näitusest „Pesupäev“. Ühiselt uuritakse armastatud eesti kunstnike kavatsusi lehviva pesu maalimisel, piltidesse „kinni jäänud“ lugusid ning 20. sajandi alguse maa- ja linnaelu erinevusi. Hind 30 €, palume eelregistreeruda adamson-eric@ekm.ee või 644 5838
Niguliste muuseum osaleb koos mitme teise vanalinna muuseumiga laagris “Kaheksa ühe hoobiga”, mis ootab 21.-24.märtsil 1.-3. klassi lapsi osa saama põnevatest haridusprogrammidest ja tegevustest, tänu millele iga päev on eri näo ja teoga. Hind 60 €, palume eelregistreeruda

Kolmapäev, 8. märts kell 18.00
Tulemas! Kunstiteos lähivaates: Kaunid daamid Kadrioru lossi ajaloos ja ekspositsioonis
Naistepäevale pühendatud temaatilisel ringkäigul Kadrioru lossis annab ajaloolane Jüri Kuuskemaa ülevaate kuulsate ja kaunite naiste rollist Eesti ainsa barokklossi loomises ja kujunemises.
osalemine muuseumipiletiga

Loe edasi…