Adamson-Ericu muuseumi trükised 2018

エストニアの心 – 版画家カルヨ・ポルの世界 –
Estonian Spirit – Kaljo Põllu’s World of Graphics

Koostanud Kersti Koll, Taimi Paves
Kujundus ja pilditöötlus: Külli Kaats
116 lk
Jaapani ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-88-8

Osta e-poest

Raamat kaasneb näitusega Estonian Spirit – Kaljo Põllu’s World of Graphics. Näitus toimub Okuni pühamus (16. november 2018 – 17. veebruar 2019) ja Saku linna Moodsa Kunsti Muuseumis 9. märts – 14. aprill 2019). Näitus toimub Eesti Kunstimuuseumi, Okuni pühamu ja Saku linna Moodsa Kunsti Muuseumi koostöös. Kaljo Põllu loomingu näitus Jaapanis on osa Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelisest programmist.

Kaljo Põllu (1934–2010) on üks silmapaistvamaid eesti kunstnikke ning soome-ugri ja Põhjala rahvaste maailmapildi ja muinasmüütide mõtestajaid visuaalses keeles. Tema tegevus kunstiõppejõuna ning eesti ja soome-ugri rahvapärandit uurivate teadusekspeditsioonide juhina on tugevalt mõjutanud Eesti kunstielu. Metsotinto tehnikat ja selle mõjusust kasutades on kunstnik loonud jõulise isikupärase käekirjaga mahukad graafikasarjad „Kodalased“, „Kalivägi“, „Taevas ja maa“, „Eesti maastikud“ ja „Kirgastumine“. Jaapanis toimuva näituse tuumiku moodustab valik nende sarjade töödest. Oma teostes jutustab Põllu lugusid esivanemate maailmapildist, legendidest, jumalate ja inimeste suhetest, maailma loomisest, müütilistest tootemloomadest ning looduse vägevusest. Eesti mütoloogia ja loodustunnetusega – kõige sellega, mis on olnud Kaljo Põllu loomingu inspiratsiooni aluseks –, leidub sarnasusi ka Jaapani muistsetes uskumustes.

Gunnar Neeme. Lõunaristi all – eesti kunstnik Austraalias

Koostaja: Kersti Koll
Tekstide autorid: Kersti Koll, Marin Laak
Kujundus ja pilditöötlus: Tiit Jürna
168 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Adamson-Ericu muuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-84-0

Osta e-poest

Raamat kaasneb Adamson-Ericu muuseumi näitusega „Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias” (15.06.–28.10.2018). Gunnar Neeme (1918–2005) on oma erakordselt laiahaardelise loomepärandi, mitmes suunas pulbitseva ürgse ande ja energiaga üks kõige märkimisväärsem Austraalias elanud ja töötanud eesti kunstnik ja kirjanik. Gunnar Neeme lahkus sõjapõgenikuna Eestist oma õpinguteaja keskel, tema kunstnikuks kujunemine ja kunstnikukarjäär sai teoks Austraalias. Kuna ta töötas kogu elu graafilise disainerina, on tema vabalooming äärmiselt mahukas ja mitmekülgne: ta väljendus erinevates tehnikates ja erinevates laadides realismist abstraktse loominguni. Austraalia maastik, värvid, valgus, mütoloogia – kõik see vormis Gunnar Neeme kunsti. Oma loominguga sulandus ta nii Melbourne’i kui ka Sydney kunstiellu ning tajus end selle osana. 2018. aastal, mil tähistatakse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, möödub ka Tartust pärit kunstniku sünnist terve sajand. Eesti riigist vaid paar kuud noorema Gunnar Neeme elusaatuses ja keerukates valikutes peegeldub ilmekalt Teise maailmasõjaga vallandunud turbulentsi paisatud väikerahva lugu.

Koostööpartner: Eesti Kirjandusmuuseum
Toetaja: Haridus- ja Teadusministeerium, Rahvuskaaslaste programm