Lennuk inspireerib!

L e n n u k

Nikolai Triik (1884–1940)
1910
Tempera, pastell, grafiitpliiats, hõbe- ja pronksvärv; paber, alusraam. 73,8 × 137,0 cm

Kunstiteadlane E. Pihlak on kirjutanud: „Triigi suurteoseks rahvamuistendeid elustavate tööde hulgas on kolmikmaal „Lennuk”. Algul kandis ta pealkirja “Kalevipoja Põhjasõit” ja oli kavandatud kolmeosalisena. 1. osa – Ärasõit. 2. osa – tsentrumis Sädemete saar ja 3. osa – midagi vaikset ja saladuslikku tähtedega.

Selles teoses on jälgitud kaudseid eeskujusid Roerichi viikingilaevades, Gallen-Kallela Kalevala lugudest ja norra saagade illustratsioonidest. Eepose kangelaslik külg on taandatud, Triiki on kõitnud esimeses järjekorras meelierutavad, silmale rõõmu pakkuvad elemendid – tähtedes ja põhjavalguses sillerdav sügavsinine taevakaar, laeva suur helkivpunane puri, meeste värvilised kilbid, hõbedaste harjadega kaharad lained.

Kui Triik need elemendid kokku liidab, oma kunstilise kujutuse teenistusse rakendab, on selles mõõdutunnet, maitset ja tasakaalu, mis kokku sünnitab kunstiteose – võimelise kuni tänapäevani vaatajat haarama.“

Tegu on dekoratiivmaali kavandiga, mille lõppresultaat oli kavandatud läbi viia seinamaali või mosaiigina.

Teos tuli konserveerimisse 2008 aastal. Maali konserveeris paberalusel kunstiteoste konservaator Margit Pajupuu

Seisukord enne konserveerimist:

Seisukord pärast konserveerimist:

Konserveerimistöödest saab põhjalikumalt lugeda siit:

Kuigi konserveerimistööd on ammu lõppenud jälgime siiski huviga, kuidas maal edasi elab ja loovaid inimesi inspireerib.

Mõned näited:

Lennuk „PiparkoogiMaanial 2018“
Piparkoogi autor: Rene Haljasmäe (Piparkoogitaigen “Päts”, Eesti Pagari piparkoogiglasuur, Art Deco krunt ja Daily ART kullaleht, 3 mm köitepapil, 75 x 45 cm, 2018);

Šokolaadi kujundas: Pelle Kalmo

Lennukit on nähtud ka teleserjaali „PANK“ kujunduses.

Maali saab näha kolme Balti riigi koostöönäitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“. Pärast näitust eksponeeritakse teost Kumu püsiekspositsioonis.

Kohtumiseni Kumus!