Euroopa Muuseumi Auhinna EMYA 2008

Kumu kunstimuuseum pälvis Euroopa Muuseumi Auhinna EMYA 2008

Muuseumipäeva eelõhtul tunnistati Kumu kunstimuuseum 2008. aasta Euroopa muuseumide aastaauhinna võitjaks. Dublinis Iiri Rahvusmuuseumis toimunud lõpuüritusele pääses oma muuseumi tutvustama 140 esitatud kandidaadist 38, kokku oli esindatud 20 riiki.

Kultuuriminister Laine Jänese sõnul on Kumule omistatud auhind suur tunnustus kogu meie kultuurile ja kinnitab taaskord, et Kumu on lisaks Eestile ka Euroopale oluline kultuuritempel.

„Kultuuri kaudu saame Eestit rohkem maailmale tutvustada,” kinnitas kultuuriminister. Tema sõnul tõestab nii kaalukas auhind, et oleme mahukate kultuuriobjektide rajamisega õigel teel, mis annab kindluse Eesti Rahva Muuseumi ehituseks.

„Hea muuseum ei ole lihtsalt moodsa arhitektuuri- ja disainiga keskkond üliväärtuslike kunstiteoste esitlemiseks, vaid oma külastajaga ja laiemalt ühiskonnaga tihedalt suhtlev institutsioon,” lisas minister.

Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Peeter Mauer ütles, et konkursile sai esitada viimase kahe aasta jooksul valminud või uuenduse läbinud muuseume. „Hinnati muuseumihoone arhitektuuri, ekspositsioonide disaini ja erinevaid tehnilisi lahendusi. Erilist rõhku pandi muuseumi külastajale suunatud tegevusele,” teatas Mauer.

Ürituse patrooniks on Tema Majesteet Belgia kuninganna Fabiola, kes osales tiheda programmiga mitmepäevasel üritusel, tundes siirast huvi ja heameelt Euroopa muuseumide arengute vastu.

Võitjate pikka nimistusse kuuluvad Viktoria ja Alberti Muuseum Londonis, Alicante provintsi arheoloogiamuuseum MARQ Hispaanias, Chester Beatty Raamatukogu Dublinis, Yorki Raudteemuuseum, Guggenheimi Muuseum Bilbaos, Olümpiamuuseum Lausanne’is, Taani Rahvusmuuseum ja paljud teised.

Eesti muuseumidest on eelnevatel aastatel jõudnud lõppvõistlusele ning pärjatud kvaliteedisertifikaadiga Tallinna Linnamuuseum, Tartu Mänguasjamuuseum ja Eesti Maanteemuuseum.

Euroopa muuseumide aastaauhinda annab välja Euroopa Muuseumi Foorum, mille tegevust toetab Euroopa Komisjon.

Euroopa muuseumide auhinda anti välja juba 31. korda.

Eesti Kunstimuuseum, 20.05.2008