Kadrioru kunstimuuseumi trükised 2015

Dresdeni ja Peterburi vahel. Kunstnikest kaksikvennad von Kügelgenid

Kygelgeni_raamat__kaaned_809x270_5mm.inddKoostanud Kadi Polli
Tekstide autorid: Kadi Polli, Dorothee von Hellermann, Inge Kukk, Anna Nikiforova, Simone Fugger von dem Rech, Maria Šlikevitš
Kujundanud Kätlin Tischler
296 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2015
ISBN 978-9949-485-45-1

Raamat kaasneb samanimelise näitusega Kadrioru kunstimuuseumis (24.10.2015–13.03.2016) ja käsitleb baltisaksa kunstielu ühte kõige inspireerivamat ja rahvusvahelisemat hetke, kui Eestimaale jõudsid silmapaistvad meistrid ja valgustusideed. Eesti mõtteloos tähendab 18. ja 19. sajandi vahetus kohalike publitsistide ühiskonnakriitilisi sõnavõtte ja estofiilia algust, arhitektuuris klassitsistlike mõisahäärberite ja inglise maastikuparkide rajamist. Siinses kujutavas kunstis on seda aega aga põhjust nimetada vendade Kügelgenide ajastuks.

Saksa, Vene ja Balti kultuurimälus on von Kügelgenid tuntud ja teenekas sugupuu, kust pärineb mitmeid olulisi kunstnikke, kirjanikke ja haritlasi. Sellele loomingulisele dünastiale panid aluse vennad Franz Gerhard (1772–1820) ja Karl Ferdinand (1772–1832) von Kügelgen. Vendade kunstnikukarjäär algas Saksamaal Koblenzis ja Bonnis, sai täiendust kunstimetropolis Roomas ning puhkes õide Euroopa idaäärel – Riias, Tallinnas ja Peterburis.

Käesolev näitus ja raamat keskenduvad vendade Kügelgenide sidemetele Eestiga, näidates neid pöördelise tähtsusega meistritena Balti kunstiloos. Vennad Kügelgenid tõid Eesti- ja Liivimaa portreekunsti ja maastikumaali valgustusaja väärtused ning uue kunstilise taseme, kuid tõstsid siinmail ka kunstnikuameti staatust tervikuna.

18 €      Osta e-poest

Kadrioru kunstimuuseum. Muuseumijuht

72dpi esikaas EST Kadrioru juhtToimetanud Greta Koppel
Teksti autorid: Anu Allikvee, Greta Koppel, Tiina-Mall Kreem, Kersti Kuldna-Türkson, Aleksandra Murre, Kadi Polli
Kujundanud Tuuli Aule
96 lk
Ilmunud eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2014
ISBN 978-9949-485-29-1

Eesti Kunstimuuseumi filiaal – Kadrioru kunstimuuseum on ainus väliskunstile spetsialiseerunud muuseum Eestis ning siin säilitatakse ja tutvustatakse Lääne-Euroopa ja Vene kunsti 16.–20. sajandist. Muuseumi hoone – Kadrioru loss – ehitati algselt Vene tsaari Peeter I suveresidentsiks. Eesti riigi tähtsaim väliskunstikogu ja barokkloss põimuvad muuseumis ainulaadseks jutustuseks rahvusvahelisest kunstist kohalikus kontekstis. Muuseumi püsiväljapanek ja näitused ning lossi arhitektuur ja interjöör on sedavõrd kõnekad, et pakuvad esteetilisi ja intellektuaalseid elamusi ka ilma täiendava lugemiseta. Siiski aitab käesolev raamat kindlasti mõista paremini kollektsiooni eripära ja selles sisalduvaid kunstiteoseid ning teadvustada Eesti ainsa maailmaklassi barokkarhitektuuri näite – Kadrioru lossi – tihedat seost ajalooga läbi kolme sajandi.

10 €      Osta e-poest

Ilmunud ka inglise keeles
Kadriorg Art Museum
ISBN 978-9949-485-30-7