Kadrioru kunstimuuseumi trükised 2017

 Uudistava pilguga. Maneristlik maal Varssavi Rahvusmuuseumist

Toimetanud Greta Koppel
Tekstide autorid: Aleksandra Janiszewska, Greta Koppel
Kujundanud Kätlin Tischler
Esikaane graafiline identiteet: Mari Kaljuste
128 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2017
ISBN 978-9949-485-71-0

Kataloog kaasneb Kadrioru kunstimuuseumi näitusega „Uudistava pilguga. Maneristlik maal Varssavi Rahvusmuuseumist” (21.10.2017–25.02.2018). Kunstiliselt intrigeeriv ja esinduslik koostöönäitus Varssavi Rahvusmuuseumiga toob Kadrioru kunstimuuseumisse Poolast 36 Madalmaade maalikooliga seotud maneristlikku maali 16.–17. sajandist. Näitus, kus eksponeeritakse mitmeid haruldasi ja muuseumi seinte vahelt harva välja viidavaid teoseid, juhatab sisse Eesti ja Poola Vabariigi 100. aastapäeva rahvusvahelisi kunstisündmusi.

Näitus tutvustab ühte väikest osa Varssavi Rahvusmuuseumi rikkalikust kunstikogust. See haakub Kadrioru kunstimuuseumi Madalmaade kollektsiooni varasemate teostega, mis on samuti näitusel eksponeeritud. Koos jutustavad nad lugu Euroopa ühise kunstikeele kujunemisest ja levikust, suurmeistrite eeskujude kaugeleulatuvast mõjust ning nende omanäolisest interpreteerimisest. Itaalia renessansskunsti silmapaistvad saavutused, aga ka konkreetsed detailid, vormid ja kompositsioonivõtted jõudsid Eestisse paljuski Põhja-Euroopa kunstnike vahendusel, erilist rolli selles protsessis mängis trükigraafika areng ning erakordselt kõrge kunstiline ja tehniline tase. Koostöös Varssavi Rahvusmuuseumiga sündis kunstinäitus, mis räägib iluideaalide kujunemisest, kunstikeele levikust ja vaimsetest otsingutest, suurtest kogu Euroopat haaranud protsessidest, mis olid samavõrd olulised nii Poola kui ka Eesti aladel.

Küllus ja kaduvus. Natüürmort Soome ja Baltimaade kogudest

KAANED.inddKoostanud Kerttu Männiste
Tekstide autorid: Fred Meijer, Matthias Depoorter, Minna Tuominen, Viktoria Markova, Jaan Elken, Kerttu Männiste
Kujundanud Peeter Laurits
144 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2017
ISBN 978-9949-485-64-2

Eesti Kunstimuuseumi filiaalis Kadrioru kunstimuuseumis toimuv näitus „Küllus ja kaduvus. Natüürmort Soome ja Baltimaade kogudest” (21.01.–14.05.2017) toob publikuni vaikelužanri kunsti 17. sajandist tänapäevani. Näitusega kaasneb rahvusvahelise autoriteringi analüütilisi artikleid sisaldav rikkalikult illustreeritud raamat. Vaikelužanri piirkondlikke eripärasid, teemasid ja ikonograafilisi tähendusi käsitlevad raamatus Euroopa tunnustatud natüürmordiuurijad.

Fred Meijer (RKD-Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis) annab ülevaate žanri üldistest ajaloolistest, temaatilistest ja maalitehnilistest arengutest. Ühtaegu loodusteadlusliku ja kunstiloolise vaatenurga nii elavaid kui ka surnud linde kujutavatele kompositsioonidele pakub Matthias Depoorter (De Vlaamse Kunstcollectie). Hollandi päritolu Edwaert Collier’ loomingut vanitas-kunstnikuna käsitleb Minna Tuominen (Soome Rahvusgalerii, Sinebrychoffi kunstimuuseum). Viktoria Markova (A. Puškini nimeline riiklik kunstimuuseum) kaardistab žanri arengut Caravaggio uuenduslikust, manerismi liialduste asemel renessansilikku plastilisust taotlevast laadist barokse ruumi- ja vormidünaamikani. Kunstnik ja maalikunsti õppejõud Jaan Elken (Kunstnike Liit, Eesti Kunstiakadeemia) võtab vaatluse alla Eesti nüüdiskunstnike loomingu, käsitledes natüürmordi erinevate aspektide tõlgendus- ja edasiarendusvõimalusi ning vaikelužanrit kui nüüdiskunsti eksperimentide katselava.