Kadrioru kunstimuuseumi trükised 2018

Elo Viiding „Margaret ja Kadriorg”

Autor: Elo Viiding
Toimetaja: Tiina-Mall Kreem
Fotod: Ly Lestberg
Illustratsioonid ja kujundus: Lilli-Krõõt Repnau
80 lk
Eesti keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-79-6

Osta e-poest

Elo Viidingu raamat „Margaret ja Kadriorg“ on kaunis, ühtaegu mõtlik ja elav ülevaade 300-aastase Kadrioru ajaloost ja tänapäevast. See on jutustus loomult vastandlike ema ja lapse Kadrioru jalutuskäikudest ning sealsete asukatega kohtumistest. Sammhaaval, lehekülg lehekülje järel avaneb raamatus Kadrioru hing, vana lossipargi ja asumi olemus. Õitsvad õunapuuõied, ristteed ja nõiavits, mütoloogia ja päris pöialpoiss, jaapani aed ja aiatiigi kivikesed, liikuv ja liikumatu aeg, Peeter I ja Katariina lood, pannid, jumalad ja täringud, vanad villad ja hobutrammid ning muidugi kunst ja kunstielu, elu kunstis ja kirjanduses – sellest kõigest jutustab see väike raamat.

Raamat sobib nii lapsele ettelugemiseks kui ka eneseavastamiseks lapsevanema või pere ja Kadrioru sõbrana. Ema lihtsad keeruliste asjade seletused Margaretile muudavad Kadrioru-maailma ja -elu kirjelduse lastele kergesti mõistetavaks, pakkudes uusi teadmisi. Margareti otsesed väljaütlemised ja lapselikud kapriisid suunavad täiskasvanuid sügavamalt tunnetama lapsega koos kasvamise saladust ja tarkust, iseenda ja lapsega arvestamist.

Elo Viidingu Kadriorust, lossi ja pargi ajaloost, kultuuriasutustest, loodusest ja inimestest inspireeritud raamat on kõigi varasemate Kadrioru-teemaliste raamatute taustal erakordne – selle on kirjutanud luuletaja ja kirjanik, mitte (kunsti)ajaloolane ega loodusteadlane.

Raamat „Margaret ja Kadriorg“ on ilmunud Kadrioru 300. aastapäevaks Eesti Rahvuskultuuri Fondi ja Eesti Kultuurkapitali toetusel.
Koostööpartner: Tallinna Muusikakeskkool

Aivazovski. Ideaali otsinguil

Koostanud Aleksandra Murre
Tekstide autorid: Alar Nurkse, Aleksandra Murre, Grigori Goldovski, Ksenija Rudzīte, Olga Kaparulina
Kujundanud Stuudio Stuudio
Pilditöötlus: Kätlin Tischler, Külli Kaats
144 lk
Eesti, inglise ja vene keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-77-2

Osta e-poest

Kataloog kaasneb Kadrioru kunstimuuseumi näitusega „Aivazovski. Ideaali otsinguil” (10.03.–08.07.2018). Näitus toob esmakordselt Eesti vaataja ette Ivan Aivazovski, armeenia päritolu 19. sajandi Vene romantilise akademismi esindaja teosed. 2017. aastal möödus kunstniku sünnist 200 aastat, tema loomingu näitusi korraldati mitmetes suurtes muuseumides. Siinse näituse keskmes on Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluv Ivan Aivazovski suuremõõtmeline maal antiikajaloo ainetel „Vaade Vesuuvile päev enne vulkaanipurset”. See maal oli ka üks näituse korraldamise põhjuseid. Põnevust lisab asjaolu, et nimetatud maali polnud enne käesoleva näituse kavandamist korralikult uuritud ega ka konserveeritud. Eesti Kunstimuuseumi konservaator Alar Nurkse pikaajaline töö teose uurimisel ja restaureerimisel on oluline ka muuseumikogude korrastamise ja avalikustamise seisukohast – näituse kataloogis publitseeritakse teos esmakordselt koos maali ennistamise protsessi üksikasjalikult kirjeldava artikliga.

Ivan Aivazovski maalid, eeskätt tema meremaalid, on Vene kunstiajaloos legendaarsed ning tavaliselt vaatajate lemmikud. Võimsad looduse stiihiat kujutavad vaated mõjuvad oma eksaktse kujutusviisiga, millele lisanduv romantiline emotsionaalsus loob kokku haarava terviku. Raamatus on reprodutseeritud kõik näitusel olevad teosed, mis pärinevad nii Eesti muuseumide kogudest – Tartu Kunstimuuseumist ja Narva Muuseumist – kui ka Läti Rahvuslikust Kunstimuuseumist ja Riiklikust Vene Muuseumist Peterburis. Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuulub kaks suurmeistri teost. Tegu on mõjuva rahvusvahelise koostööga, mis on oluline muuseumile ja mis loodetavasti pakub suurt rõõmu lugejale-vaatajatele.