Kumu trükised 2018

Ulrika Jõemägi, Anne Untera
Agathe Veeber (1901–1988). Tuntud, kuid siiski tundmatu

Autorid: Ulrika Jõemägi, Anne Untera
Kujundus ja pilditöötlus Külli Kaats
164 lk
Eesti keeles, resümee inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-94-9

Osta e-poest

Raamat kaasneb naitusega „Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu“ Kumu kunstimuuseumis (19.12.2018–12.05.2019). Eestis kunstnikukarjääri alustanud ja loometööd New Yorgis edukalt jätkanud Agathe Veeber (1901–1988) kuulub Eesti kunsti klassikute hulka. 1933. aastal asus Veeber kõrgemas kunstikoolis Pallas õppima maalikunsti, ent lõpetas kooli 1938. aastal graafikuna. 1949. aastal Ameerika Ühendriikidesse elama asudes saavutas Agathe Veeber kiiresti edu. Ta võeti Ameerika graafikute ühingu (SAGA) liikmeks, tänu millele tal avanes võimalus esineda pidevalt näitustel. New Yorgis elades ei katkestanud graafik sidemeid Pallase koolkonnaga, vaid täiustas Eestis omandatud kunstisuunda ja osales väliseesti kunstielus.

Raamat ilmub Eesti Kunstimuuseumi arhiivitrükiste sarjas, milles tutvustatakse muuseumi arhiivis säilitatavaid materjale. Kirjade, dokumentide, fotode ja Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni arvukate teoste kaudu saab selgemaks kunstniku elu- ja loometee. Samas sarjas on varem ilmunud raamatud „Kunstile ohverdatud elu. Salome Trei (1905–1995). Elulooline arhiiviaines ja hilislooming“ ning „Kadunud Eesti skulptorid. Linda Sõber (1911–2004) ja Endel Kübarsepp (1912–1972)“.

Поэтика рубежей. Эстонское искусство 1918–2018
[Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018]

Koostanud Eha Komissarov
Toimetanud Anu Allas
Tekstide autorid: Indrek Grigor, Eha Komissarov, Karin Pastak, Triin Tulgiste, Tatjana Zeljukina
Kujundus ja pilditöötlus: Sandra Kossorotova
152 lk
Vene keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-89-5

Osta e-poest

Raamat kaasneb näitusega „Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018“ Moskvas Riiklikus Tretjakovi Galeriis (22.11.2018–27.01.2019). Eesti Kunstimuuseumi ja Riikliku Tretjakovi Galerii koostöös sündinud näitus paneb kahe muuseumi kogude põhjal kokku eesti kunsti mosaiigi läbi saja aasta. Näitus on osa Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelisest kultuuriprogrammist.
Näituse raskuspunkt langeb Teise maailmasõja järgsetele kümnenditele, mil Tretjakovi Galerii alustas eesti kunstikogu loomisega. Neile kesksetele teostele luuakse Eesti Kunstimuuseumi kogude abil regionaalne kunstiajalooline kontekst. Näitust on võimalik käsitleda kui kontsentreeritud sissevaadet eesti kunstiajalukku, mis toob nõukogude perioodi kõrval välja Eesti modernismi seisukohalt olulisi loovisikuid Teise maailmasõja eelsest ajast ja 21. sajandi algusest. Näitusel esindatud kunstnikud: Eduard Wiiralt, Peet Aren, Eerik Haamer, Arnold Akberg, Aleksander Krims, Felix Randel, Rein Tammik, Elmar Kits, Nikolai Kormašov, Ülo Sooster, Ando Keskküla, Jüri Okas, Lilli-Krõõt Repnau, Paul Sontag, Malle Leis, Anu Põder, Marge Monko, Dénes Farkas, Anna Škodenko, Krista Mölder, Ene-Liis Semper.

Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis

Koostanud Liis Pählapuu
Tekstide autorid: Rodolphe Rapetti, Algė Andriulytė, Daiva Beliūnienė, Marita Bērziņa, Ieva Burbaitė, Aija Brasliņa, Gundega Cēbere, Danutė Gruzdienė, Eero Epner, Linda Kaljundi, Jaak Kangilaski, Lola Annabel Kass, Dace Lamberga, Laima Laučkaitė, Mai Levin, Gunta Madlinska, Aistė Praškevičiūtė, Bart Pushaw, Liis Pählapuu, Julija Račiūnaitė, Jurgita Rimkutė Vainiuvienė, Genovaitė Vertelkaitė-Bartulienė
Kujundus ja pilditöötlus: Tuuli Aule
Kõvad kaaned, formaat 24 × 30 cm
264 lk
Eesti keeles ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-87-1

Osta e-poest

Raamat kaasneb näitusega „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ Kumu kunstimuuseumis 12. oktoober 2018 – 3. veebruar 2019. Näitus „Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes“ oli esmakordselt eksponeeritud Orsay Muuseumis Pariisis 10. aprill – 15. juuli 2018. Näitus on osa Eesti Vabariik 100 sündmuste programmist.
Näitusel on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näha saab Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Eesti, Läti ja Leedu kunsti suurnimede loomingut nelja Balti muuseumi – Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumi – kogudest.
Näitus toob välja Baltimaade 20. sajandi alguse sümbolistliku kunsti erijooned. Ühelt poolt asusid siinsed noored kunstnikud avastama Euroopa kaasaegseid kunstisuundi, kuid tundsid samas hingelähedust oma rahvusliku identiteedi loomise püüdlustega. Nende kunstis on sageli põimunud rahvusvaheline kunstikeel ning koduse rahvakunsti ja suulise pärimuse märgid. Euroopast toodi kaasa loominguvabaduse idee ja usk kunsti mõjujõusse väljendada inimeses peituvaid vaimseid tasandeid.
Käesolev kataloog on esimene põhjalik käsitlus Baltimaade sümbolismist, mille juhatab sisse Rodolphe Rapetti essee „Terra incognita”. Rapetti essee on kantud ambitsioonist tuua Baltimaade kunstnike looming, mida autor hindab unikaalseks nähtuseks sümbolismi rahvusvahelises kontekstis, laiemalt Lääne-Euroopa kunstipubliku teadvusesse. Lisaks rikkalikule pildimaterjalile sisaldab kataloog näitusel eksponeeritavaid teoseid tutvustavaid tekste kolme Balti riigi kunstiuurijatelt.

Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester

Koostanud Ragne Soosalu
Tekstide autorid: Ragne Soosalu, Gregor Taul
Eelretsenseerinud Anu Allas
Kujundus: Stuudio Stuudio
Pilditöötlus: Tuuli Aule
160 lk
Eesti keeles, resümee inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-86-4

Osta e-poest

Raamat kaasneb Kumu kunstimuuseumi näitusega „Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester“ (14.09.2018–23.02.2019). Näitus Kumu kunstimuuseumis on seni suurim retrospektiiv eesti ühe mitmekülgsema ja mängulisema kunstniku Kaarel Kurismaa (1939) loomingust. Kaarel Kurismaa on Eesti kunstimaastikul erakordselt mitmepalgeline loovisiksus. Tema loomingu väljundites põimuvad eri kombinatsioonides heli, muusika, skulptuur, maalikunst, kirjandus, lavakunst, monumentaalkunst, disain. Eesti kunstilukku on Kurismaa läinud aga eelkõige kineetilisele kunstile alusepanija ning selle järjepidevuse ainsa hoidjana. Hoolimata märgilisest rollist Eesti kunstiskeenel – seda nii 1970. aastate avangardismi ja popkunstiga seoses kui ka 1990. aastatel, mil heli- ja kineetilisele kunstile sai osaks teatav eneseavastuslik tõusulaine–, pole Kurismaa loomingust seni põhjalikumat ülevaadet ka raamatuna ilmunud.

Konrad Mägi (1878–1925)
Koostaja: Eero Epner
Tekstide autorid: Eero Epner, Arnaldo Colasanti
Kujundus ja pilditöötlus: Kätlin Tischler
136 lk
Itaalia ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum
Tallinn 2017
ISBN 978-9949-485-69-7

Kataloog kaasnes Eesti Kunstimuuseumi näitusega Konrad Mägi loomingust Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas Roomas (10.10.2017–28.01.2018). Näitus toimus osana Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100. juubeli pidustuste rahvusvahelisest programmist.
Konrad Mägi (1878–1925) on üks kõige tuntumaid ja armastatumaid eesti kunstnikke. Tema lühike, ent intensiivne loometee vastab suurepäraselt kannatava ja eneseotsingutes looja romantilisele kuvandile, pakkudes iseseisvust, kirge ja värvi maalimislaadis ning rahvusvahelist haaret õpingutes ja reisides (Peterburi, Pariis, Norra, Itaalia).

Konrad Mägi
Autor ja koostaja: Eero Epner
Kujundus ja pilditöötlus: Kätlin Tischler
168 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-85-7

Osta e-poest

Raamat kaasneb Kumu kunstimuuseumi näitusega „Konrad Mägi“ (24.08.2018–24.03.2019).
Konrad Mägi (1878–1925) on üks kõige tuntumaid ja armastatumaid eesti kunstnikke. Tema lühike, ent intensiivne loometee vastab suurepäraselt kannatava ja eneseotsingutes looja romantilisele kuvandile, pakkudes iseseisvust, kirge ja värvi maalimislaadis ning rahvusvahelist haaret õpingutes ja reisides (Peterburi, Pariis, Norra, Itaalia). Eriti tähtsal kohal Eesti kunstiloo, publiku ja kollektsionääride südames on Konrad Mägi maastikud, olgu siis kunstniku Norra perioodil, aastatel 1908–1910 või Saaremaal ja Lõuna-Eestis maalitud tööd.
Pärast Teist maailmasõda oli Konrad Mägi kui Kunstiühingu Pallas ühe asutaja ja 1920. aastate eesti kunsti juhtfiguuri looming põlu all. Selle täielik rehabiliteerimine oli võimalik alles aastakümneid hiljem, kunstniku 100. sünniaastapäevaks.
Taasiseseisvunud Eestis on Konrad Mägi maalid kuulunud Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogude ja näituste kullafondi. Ent viimastel aastatel on hoo sisse saanud ka Konrad Mägi rahvusvaheline tutvustamine, et aidata kunstnik kohalikult skeenelt välja ja anda talle teenitud staatus Euroopa 20. sajandi alguse mainekate maalijate reas. 2017. aastal valmis Eero Epneril kunstnikust meeleolukas elulooraamat, mis on kättesaadav eesti, inglise, itaalia, prantsuse ja soome keeles. Samal, Eesti Euroopa Liidu eesistumise ja EV100 kultuuriprogrammi käivitumise aastal toimus Roomas Galleria Nazionale d’Arte Modernas Eesti Kunstimuuseumi korraldusel ka suur Konrad Mägi ülevaatenäitus. Just see, Roomas hea vastuvõtu ja publikuhuvi pälvinud näitus on teatavate täiendustega aluseks nii väljapanekule) Kumu kunstimuuseumis kui ka käesolevale kataloogile. Mõlemal puhul võetakse lähema vaatluse alla esmajoones Konrad Mägi maalitud maastikud ning tema sügav, müstiline suhe loodusega.

Anti Saar „Mina, Milda ja meister Michel“
Illustreerinud Urmas Viik

Autor: Anti Saar
Illustratsioonid ja kujundus: Urmas Viik
80 lk
Eesti keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-82-6

Osta e-poest

Lasteraamat kaasneb Kumu kunstimuuseumi näitusega „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“ (08.06.–16.09.2018). Hoogne ja humoorikas, rohkete mänguliste illustratsioonidega raamat on mõeldud lastele, kuid ka neile, kel huvi lihtsalt ammuste aegade eluolu vastu.
Anti Saare kirjutatud ja Urmas Viigi illustreeritud raamat viib lapsed seiklema nii tänasesse päeva kui ka 500 aasta tagusesse aega, mil Michel Sittow elas, maalis ja mööda Euroopa kuningakodasid ringi rändas. Põneva loo ja mänguliste piltide abil tutvustatakse raamatus ka maalikunstis kasutusel olnud võtteid, vararenessansi ajastu eluolu ja kunstikus olemist kui ka laiemalt kunsti loomise ja uurimisega seotud teemasid.
Sisu lühitutvustus: Mattias ja Milda on kümneaastased kaksikud. Ükskord talvel lähevad nende ema-isa suusareisile ja saadavad lapsed nädalaks ema venna, onu Teedu poole. Algul tundub lastele Teedu juures igav, aga juba esimesel õhtul alustab kunstiajaloolasest onu paeluvat jutustust omaaegsest Tallinna meisterkunstnikust Michel Sittowist. Lugu poole tuhande aasta tagusest kunstnikuelust, kunagistest teemadest ja tehnikatest hoiab lapsi põnevil terve nädala.

Greta Koppel „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“

Autor: Greta Koppel
Kujundusmakett: Asko Künnap
Kujundus ja pilditöötlus: Tuuli Aule
68 lk
Eesti keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-83-3

Osta e-poest

Raamat kaasneb Kumu kunstimuuseumi näitusega „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“ (08.06.–16.09.2018). Tallinnast pärit maalikunstnik Michel Sittow (u 1469–1525) oli 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopas nõutud ja kõrgelt hinnatud meister ja tema maalitud portreed kuuluvad renessansiajastu portreekunsti tippsaavutuste hulka. Ta töötas paljudes õukondades Hispaaniast Madalmaadeni, erinevalt näiteks oma paiksemast kaasaegsest Leonardo da Vincist. Rändava eluviisi tõttu on jäljed Michel Sittowi tegevusest olnud laiali pillutatud, mille tulemusena vajus kunstniku isik pärast tema surma sajanditeks unustusse. Sittowi maale omistati pikalt oma aja kuulsamatele meistritele nagu Jan van Eyck, Albrecht Dürer või Hans Holbein. Tema ajalooline isik ja Tallinna päritolu taasavastati alles 1940. aastal. Nüüd, 500 aastat pärast Sittowi eluaega, toob esimene isikunäitus kunstniku haruldased tööd tema kodulinna. On väga eriline sündmus, et need maailma suuremates kunstimuuseumides ja erakogudes laiali asuvad haruldused ühel näitusel kokku saavad.

Käesolev Kumu näituseks valminud eestikeelne raamat Michel Sittowist annab ülevaate kunstniku elust, loomingust ja seostest Tallinnaga.

Näitus Kumu kunstimuuseumis toimub koostöös Washingtonis asuva Rahvusgaleriiga ja sama näitus oli eksponeeritud 2018. aasta alguses ka Washingtonis. Washingtoni näitusega kaasnes rahvusvaheline ingliskeelne näitusekataloog, mille on koostanud näituse kuraatorid John Oliver Hand ja Greta Koppel.

Michel Sittow. Estonian Painter at the Courts of Renaissance Europe
Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades

Autorid: John Oliver Hand (Rahvusgalerii, Washington) ja Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum, Tallinn)
Kaasautorid: Till-Holger Borchert (Brugge Muuseumid), Anu Mänd (Tallinna Ülikool), Ariane van Suchtelen (Kuninglik Maaligalerii Mauritshuis, Haag)  ja Matthias Weniger (Baieri Riiklik Muuseum, München)
144 lk
Inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Yale University Press koostöös Rashvusgaleriiga Washingtonis ja Eesti Kunstimuuseumiga, 2018
ISBN 978-0-300-23286-8
https://yalebooks.yale.edu/book/9780300232868/michel-sittow

Kataloog kaasneb näitusega „Michel Sittow. Eesti maalikunstik Euroopa õukondades“ (28.01.–13.05.2018 Rahvusgalerii, Washington; 08.06.–16.09.2018 Kumu kunstimuuseum, Tallinn). Tegu ingliskeelse Michel Sittowi loomingule pühendatud põhjaliku ja rikkalikult illustreeritud rahvusvahelise näitusekataloogiga.

Tallinnast pärit Michel Sittowit (u 1469–1525) loetakse varase Madalmaade kooli silmapaistvamate esindajate hulka. Tema kunstis avaldub nii sellele koolile iseloomulik detailne illusionism kui ka ajastut iseloomustav humanistlik elutunnetus. Ta töötas renessansiaegse Euroopa mõjukates õukondades, näiteks Kastiilia Isabella juures Hispaanias ja Austria Margarete juures Madalmaades. Tema säilinud looming koosneb peamiselt isiklikuks otstarbeks mõeldud väikesemõõtmelistest palvuspiltidest ja portreedest. Sittowi maalitud kunstiliselt ülimeisterlikud ja rafineeritud portreed esindavad renessansiajastu portreekunsti paremikku.

Sittowi  säilinud looming – umbes 25 maali – asub laiali maailma suuremates kunstimuuseumides ja ka erakogudes. On väga eriline sündmus, et need haruldused teosed ühel näitusel kokku saavad. Kunstniku esimese isikunäituse jaoks koostatud kataloog sisaldab kõigi näitusel esindatud Michel Sittowi ja tema kaasaegsete kunstnike tööde reproduktsioone ning põhjalikke artikleid rahvusvahelistelt kunstiajaloo ekspertidelt.

Ulrika Jõemägi, Juta Kivimäe „Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber (1911–2004) ja Endel Kübarsepp (1912–1972)”

Autorid: Ulrika Jõemägi, Juta Kivimäe
Kujundus ja pilditöötlus Külli Kaats
118 lk
Eesti keeles, resümee inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-80-2

Osta e-poest

Eesti Kunstimuuseumi arhiivikogus säilitatavaid materjale tutvustavas väljaandes tuuakse lugeja ette Eesti Kunstimuuseumis läbi viidud uurimus skulptoritest abielupaari Linda Sõberi (1911–2004) ja Endel Kübarsepa (1912–1972) kohta. Kirjade ja dokumentide kaudu heidetakse pilk Eestis edukat kunstnikukarjääri alustanud skulptorite elule ja loomingule kodumaal, Saksamaa põgenikelaagrites ning paguluses kahel erineval mandril. Samas sarjas on varem ilmunud „Kunstile ohverdatud elu. Salome Trei (1905–1995). Elulooline arhiiviaines ja hilislooming“.

Ajalugu pildis – pilt ajaloos. Rahvuslik ja rahvusülene minevik Eesti kunstis

Autorid Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem
Eelretsenseerinud Krista Kodres
Sisuline toimetaja: Toomas Hiio
Kujundanud Andres Tali
368 lk
Eesti keeles, resümee inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-75-8

Osta e-poest

Raamat kaasneb Kumu kunstimuuseumi näitusega „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“ (16.03.–05.08.2018) ning võtab Eesti Vabariigi 100. aastapäeval vaatluse alla kunstnike rolli Eesti ajaloomälu ja identiteedi mõjutajatena. Raamatus antakse ülevaade Eesti ajaloopiltidest 16. sajandist kuni tänapäevani ning uuritakse, kuidas pildid on aidanud kujundada arusaama siinse ajaloo olulisematest sündmustest ja tegelastest, kohtadest ja sümbolitest. Käsitlemist leiavad ka mütoloogia- ja pärandiainelised tööd, sest Eesti ajalugu on nii mõnigi kord põimitud rahvaluule ja -kultuuriga.

Lisaks on luubi all tähtsamad eesti mälupaigad, mida ajaloopildid on aidanud luua: Kalevipoeg ja Vanemuine, Eesti muinasaeg ja muistne vabadusvõitlus, Jüriöö ülestõus, Mahtra sõda, 1905. aasta revolutsioon, Eesti Vabadussõda, 1940. aasta juunipööre, Teine maailmasõda ja poliitilise terrori pärand. Prantsuse ajaloolase Pierre Nora sõnastatud mälupaiga mõiste hõlmab lisaks konkreetsetele kohtadele ka ajaloolisi sündmusi ja isikuid jms, millest on – piltide, tekstide, rituaalide jne abil kujunenud rahvusliku mälu tugipunktid ja sümbolid.

Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste

Koostanud Kati Ilves
Tekstide autorid: Kati Ilves, Venus Lau, Jaak Tomberg
Kujundanud Ott Metusala
144 lk
Eesti keeles ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-78-9

Osta e-poest

Kataloog kaasneb Kumu kunstimuuseumi näitusega „Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“ (23.02.–10.06.2018). 2017. aastal esindas Katja Novitskova Eestit 57. Veneetsia biennaalil. Kumus toimub kunstniku esimene isikunäitus Eestis ja see põhineb Veneetsia biennaali Eesti paviljoni väljapanekul.

Katja Novitskova looming asub visuaalkultuuri, digitaaltehnoloogia ja spekulatiivse fantastika kokkupuutepunktis – teda huvitab, kuidas üha kiiremini arenev planeet tugineb järjest rohkem erisugustele andmevoogudele, mis visuaalsel kujul vahendavad, säilitavad ja muudavad meid ümbritsevat keskkonda. Kõikehõlmava keskkonnana lavastatud näitus mõtestab meie kaasaega, vaadates sellele tagasi ulmelisest tulevikunägemusest, mil maailma niisugusena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas. Tallinnast pärit Novitskova on kunstnikuks kujunenud Berliini ja Amsterdami rahvusvahelisel kunstiväljal ning teda peetakse üheks postinterneti kunstisuuna rajajaks maailmas. Novitskova on pälvinud rohkelt rahvusvahelist tähelepanu: tal on olnud isikunäitusi nii New Yorgis (2016) kui ka Shanghais (2017), tema tööd on jõudnud grupinäitustele MoMAsse New Yorki (2015) ning Lyoni ja Berliini biennaalidele (2015, 2016). Aastal 2017 tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.

Raamatus olevad tekstid avaldatakse eesti keeles esmakordselt. Katja Novitskova loomingust kirjutavad näituse kuraator Kati Ilves, kirjandusteadlane Jaak Tomberg ning kuraator ja kunstikriitik Venus Lau.

Andres Tolts. Maastik vaikeluga

Koostaja: Anu Allas
Tekstide autorid: Anu Allas, Liisa Kaljula, Eha Komissarov, Eero Epner
Kujundanud Tuuli Aule
Maht 336 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-76-5

Osta e-poest

Raamat „Andres Tolts. Maastik vaikeluga“ saadab samanimelist näitust Kumu kunstimuuseumis (24.11.2017–01.04.2018). Nii näitus kui ka käesolev raamat kuuluvad väärikasse Eesti kunsti klassikute sarja, millega Kumu vaatleb 20. sajandi eesti kunstnikke, kelle looming on siinse kunstiajaloo jaoks laiemalt märgiline. Muuseumi klassikute sarjas on seni üles astunud Tõnis Vint, Raul Meel, Jüri Okas ja Leonhard Lapin. Samasse põlvkondlikku Eesti kunsti kontseptuaalsete uuendajate ritta kuulub kahtlemata ka Andres Tolts (1949–2014), kes mõtestas maalikunsti ümber disaini perspektiivist ja kujunes postmodernismi apologeediks Eesti kunstis.

Raamatus uurib Liisa Kaljula varaseid Toltsi teoseid sots-art’i kontekstis. Eha Komissarov analüüsib Toltsi suhet kaasaegsete disainisuundadega, tema tegevust ajakirja Kunst ja Kodu toimetajana ning vaatleb Toltsi tegevust läbi postmodernistliku paradigma. Eero Epner kirjutab Toltsi huvist visuaalse kujundi ja sümboolsete süsteemide vastu, tema teoste maailmatunnetuslikust taustast ning suhtest kunsti- ja kultuuriajalooga. Artikleid täiendavad seni avaldamata väljavõtted Toltsi arhiivist, tema varased tekstid 1960. aastate lõpust ja 1970. aastate algusest, mis näitavad tollase noore kunstniku ideede ja huvide kujunemist. Lisaks on raamatus rohkem kui 150 reproduktsiooni, mis annavad ülevaate kõigist Toltsi loomeperioodidest.

Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum

Koostaja: Sirje Helme
Tekstide autorid: Sirje Helme, Mari Laanemets, Anu Allas, Leonhard Lapin, Asko Künnap
Kujundanud Tuuli Aule
328 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum
Tallinn 2018
ISBN 978-9949-485-73-4

Osta e-poest