Välismaali kogu

Kadrioru kunstimuuseumi maalikogus on üle 1000 maali Lääne-Euroopa ja Vene meistritelt alates 16. sajandist kuni 20. sajandi esimese pooleni. Kõige terviklikumad ja väärtuslikumad neist on Madalmaade ja Vene maalikunsti kogud, samas leidub Saksa, Itaalia, Prantsuse, Austria-Šveitsi ja Soome maale.

Madalmaade maalikogus on enam kui 100 teost. Tuntumad maalide autoreist on Jacob Jordaens, Leonhard Bramer, Maerten de Vos, Philips Wouverman, Bartholomeus van der Helst jt. Mitte ainult Kadrioru kunstimuuseumi, vaid kogu Eesti Kunstimuuseumi esimesteks maalideks (jõudsid muuseumi 1919 ja kannavad kogunumbreid EKM VM 1, EKM VM 2) on Pieter Breughel noorema ateljee pildid „Pruudi saatmine kirikusse” ja „Andide toomine”. Väärtuslik on Hieronymus Boschi ja Pieter Bruegel vanema ringiga seotud maal „Kaubitsejate väljaajamine templist”.

Vene maalikogu koosneb pea 470 maalist. Kogu säravamad näited on Dmitri Levitski, Fjodor Rokotovi ja Vladimir Borovikovski; Ivan Šiškini, Ilja Repini ja Ivan Kramskoi; Konstantin Korovini, Boriss Kustodievi ja Kuzma Petrov-Vodkini tööd. Kaunis esinduslik on vene valitsejate ja õukondlaste portreede galerii. Lisaks leidub kogus enam kui 50 vene õigeusu kiriku ikooni.

Itaalia maalikunst on kogus esindatud Bernardo Strozzi, Francesco Trevisani, Tommaso Salini, Andrea Vaccaro jt peamiselt 17. sajandi kunstnikunimede kaudu. Saksa ja Austria maalijatest on kogus tuntumad Anton Graff ja Angelika Kaufmann.