Välisskulptuuri ja välispisiplastika kogu

Kadrioru kunstimuuseumi skulptuurikogu annab ülevaate Eesti ajaloolistest kokkupuudetest Lääne-Euroopa ja Venemaa skulptuurikunstiga. Kogu koosneb enam kui 250 väljaspool Eestit 18.–20. sajandil loodud teosest. Kollektsiooni võib mõtteliselt jagada kahte suuremasse ossa, millest ühe moodustavad antiik- ja klassitsistlike skulptuuride koopiad, teise nõukogude vene kunsti näited.

Väärtuslike originaalidena väärivad esiletõstmist itaalia skulptor Pietro Tenerani „Vürstinna Volkonskaja büst”, saksa skulptor Joseph Kopfi „Karl Seidlitzi büst”, prantsuse kujur Jean-Antoine Houdoni „Marie Antoinette’i portree” ning vene kujur Nikolai Tomski „Nikolai Gogol”. Kõrvuti portreedega leidub kogus mitmeid figuraal- ja dekoratiivskulptuuri näiteid.

Kadrioru kunstimuuseumi pisiplastikakogu koosneb enam kui 2700 teosest, millest põhiosa moodustavad antiik- ja uusaegsete gemmide, müntide ja plakettide jäljendid. See on Tartu Ülikooli kunstimuuseumi kogu kõrval suuruselt teine taoline kollektsioon Eestis. Lisaks leidub kogus üksikuid pisiskulptuure ning reljeefe nii Euroopa kui Vene meistritelt.