Mikkeli muuseumi trükised 2015

Lavateri näoraamat. Valgustusajastu pilk inimesele ja kunstile

2015_Lavateri_raamat_kinniKoostanud, kommenteerinud ja toimetanud Anu Allikvee ja Tiina Mall Kreem
Tõlkinud Katrin Kaugver
Kujundanud Angelika Schneider
216 lk
Eesti keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Mikkeli muuseum, koostöös Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu – Baltika ja vanaraamatute säilitamise osakonnaga
Tallinn 2015
ISBN 978-9949-485-44-4

Raamat kaasneb samanimelise näitusega Mikkeli muuseumis (24.10.2015–26.03.2016) ning vahendab šveitsi valgustaja, Johann Caspar Lavateri (1741–1801) mõtteid inimese ja loomade välimuse, iseloomu ja võimete vaheliste seoste kohta.

Lavateri tuhandetele portreedele kui tõestusmaterjalile tuginev uurimus „Füsiognoomilisi fragmente inimesetundmise ja ligimesearmastuse edendamiseks” oli 18. sajandi teisel poolel ja 19. sajandi esimesel poolel bestseller. See tõi käibele ütluse „Ära kunagi mine seltskonda maskita!” ning mõjutas otseselt inimeste käitumiskultuuri, portreekunstnikke ja portreede vaatajaid ning kaudsemalt kunstiajaloo kui teaduse väljaarenemist.

Lavateri menuteosest on maailmas ilmunud sadu uusväljaandeid, eesti keeles ilmuvad väljavõtted Lavateri fragmentaarsetest füsiognoomilistest uurimustest esmakordselt. Eesmärk on anda lugejale aimu valgustusajastu avalikust ja samas salajasest, põnevast ja ühtaegu ohtlikust seltskondlikust „mängust” á la kõrge laup tähendab tarkust. Raamatu sissejuhatuse abil meenutatakse, et Lavateril oli sõpru-tuttavaid ka Eestis ja tema ideed on olnud osa siinsest kultuurielust.

Volditud maailm. Lehvikud Eesti Kunstimuuseumi kogudest

Volditud_maailm-1
Koostanud Aleksandra Murre, Kersti Kuldna-Türkson
Tekstide autorid: Kersti Kuldna-Türkson, Heige Peets, Julia Plotnikova (Riiklik Ermitaaž), Aleksandra Murre
Kujundanud Tuuli Aule
108 lk
Eesti ja inglise keeles, venekeelne resümee, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Mikkeli muuseum
Tallinn 2015
ISBN 978-9949-485-39-0

Osta e-poest

Näitus Mikkeli muuseumis (25.04.–11.10.2015) ja kataloog toovad esmakordselt publiku ette täies mahus Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluva arvult tagasihoidliku, kuid väga mitmekesise ja hinnalise lehvikute kollektsiooni. Kogu sisaldab nii ajaloolisi Euroopa lehvikuid 18. sajandist 20. sajandi alguseni kui ka Idamaade lehvikutüüpe.

Huvi lehvikute vastu on sageli seotud nende rolliga seltskondlikus elus ja tseremooniates või vaadatakse neid moeajaloo kontekstis. Näitus ja kataloog käsitlevad neid elegantseid ja hapraid esemeid eelkõige kui eri kunstiliike ühendavaid kunstiteoseid, samuti sisaldavad need palju väärtuslikku teavet lehvikute valmistamisel kasutatud materjalidest ning nende restaureerimisest. Oluline on märkida, et tegemist on esimese laiemale avalikkusele suunatud eestikeelse lehvikute käsitlusega, mis lisaks muuseumi kogu jäädvustamisele annab ka laiemaid üldteadmisi lehvikute tüüpidest, materjalidest ja valmistajatest ning tutvustab erialast terminoloogiat, millest on kindlasti abi paljudele muuseumidele ja erakogujatele.