Muuseumiöö „Öös on mustreid“

Kord aastas ühel laupäevasel maikuuõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapäraselt hilisemal ajal aja tasuta, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd.

Mustrijaht Muuseumiööl
Eesti Kunstimuuseum ühendab Tallinnas viit omanäolist muuseumit, mis asuvad keskaegse miljööga vanalinnas ja kauni Kadrioru pargi vahetus läheduses.
Mustrijahti mängides leiad need kõik üles umbes 8530 sammuga ja saad teada, kui erimustriline kunst võib olla!

Kumu, Kadrioru, Mikkeli, Niguliste ja Adamson-Ericu muuseumis tuli üles leida üks teos ja vastata küsimusele ning küsida kaardile tempel.
Meie rõõmuks oli mängijaid palju, enamasti ka õigeid vastuseid ning täna loositi välja need kolm õnnelikku, kes saavad auhinnaks EKMi aastapileti.
Eesti Kunstimuuseum tähistab oma sajandat sünnipäeva ning aastapilet, mis võimaldab aasta jooksul käia lõpmatu arv kordi kõigis viies muuseumis, maksab 100 eurot.
Fortuunad Ilona ja Liina tõmbasid loosikastist välja järgmised kunstisõbrad:
Tatiana Roninson
Natalja Rabinovitš
Tatjana Popovitš
Soovime võitjatele õnne, nendega võtame ühendust.
Täname kõiki Eesti Kunstimuuseumi muuseumiöö mängus osalejaid!


Mikkeli muuseum kutsub kõiki huvilisi uudistama Johannes Mikkeli kogusse kuuluvaid põnevate ja filigraansete mustritega portselanesemeid. Muuseumi püsiekspositsioonis olevate teoste näitel uuritakse erinevate kultuuride traditsioonilisi mustreid, Hiinast Hollandini. Ringkäiku viib läbi kunstiteadlane.

Kava:
19.00 Temaatiline ekskursioon „Portselanimustrid“ eesti keeles.
20.00 Temaatiline ekskursioon „Portselanimustrid“ vene keeles.
21.00 Temaatiline ekskursioon „Portselanimustrid“ eesti keeles.

Püsiekspositsioon
Muuseumi püsinäituse tuumiku moodustab kõrvuti eksponeeritud Euroopa ja Hiina keraamika ja portselani ning Lääne-Euroopa maalikunsti väljapanek Johannes Mikkeli kogust. Portselanikunsti ekspositsioon annab küllaltki tervikliku pildi selle kunstivormi ajaloost Euroopas 18.–20. sajandini. Iseloomulike näidetega on muu hulgas esindatud Meisseni portselanivabrik, Sèvresi portselanimanufaktuur, Peterburi Keiserlik manufaktuur ja Kopenhaageni Kuninglik portselanivabrik. Maalid seintel on valdavalt 17.–18. sajandist, domineerib 17. sajandi Madalmaade koolkond – neid maale liikus kunstiturul suhteliselt soodsa hinna eest ka kõige arvukamalt –, mida täiendavad üksikud näited Itaalia, Prantsuse, Saksa (ja Inglise) kunstist.

Oluline lisainfo
Sissepääs muuseumisse järjekorra alusel kuni kell 22.30

Muuseumi kodulehtKadrioru kunstimuuseum kutsub kõiki huvilisi avastama 300-aastase barokklossi peeneid ja luksuslikke mustreid, leides neid nii aiakujundusest, õhtusöögilaudadelt kui soengumoest. Lossi banketisaalis võivad nii väikesed kui suured võtta osa loovtööst, mille raames luuakse ka ise barokiajastu mustreid.

Kava:
17.00-19.00 Baroksete mustrite töötuba banketisaalis
18.00-22.00 Kutselised giidid on jaotunud näitusesaalidesse, et pakkuda kõigile huvilistele infot kunstiteoste kohta ja tutvustada lähemalt ka barokklossi ajalugu.

Kogu Muuseumiöö jooksul on avatud näitus „Alguses olid… Köler ja Weizenberg” lossi teisel korrusel ja muuseumi püsiekspositsioon kolmandal korrusel.

Püsiekspositsioon
Kadrioru kunstimuuseum on ainus väliskunstile pühendatud muuseum Eestis. Siin asub Eesti riigi suurim Lääne-Euroopa ja Vene kunsti kogu.
16.–20. saj. maalikunst. Madalmaade, saksa, itaalia, vene meistrid
18.–20. saj. Lääne-Euroopa ja Vene tarbekunst ning skulptuur

Oluline lisainfo
Sissepääs muuseumisse järjekorra alusel kuni kell 22.30

Muuseumi kodulehtMuuseumi püsinäitusel Adamson-Ericu loomingust:
„Kujundijõgi“ – külastajate kaasabil pannakse püsinäitusel „voolama“ mustritest koosnev kujundijõgi.

Vahetuval näitusel „Laval ja lõuendil“, muuseumi Kunstikeldris:
„Geomeetrilised mustrid“ – tegevuskeskkond teatrikunstiga suhestumiseks. Luua saab geomeetrilistest vormidest lavakujundusi ning visandada kostüümikavandeid. Sobib lastele ja peredele.

Näitusel „Laval ja lõuendil“ saab näha 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud eesti kunstnike vabaloomingut kõrvuti teatrilavadele looduga.

Püsiekspositsioon
Püsiväljapanekus on ülevaade kunstnik Adamson-Ericu (1902-1968) loomingust: maalid, keraamika, nahkehistöö, ehted, tekstiil, mööbel jm. Adamson-Ericu loomingut iseloomustab elegants, peen värvivalik ja vaimukus. Maalijana kujunes ta välja Pariisi vabaakadeemiates, ent oli samas sügavalt seotud põhjamaise keskkonna ja eesti rahvusliku kunstitraditsiooniga.

Muuseumi kodulehtOrel täistunnil, ekskursioonid pooltunnil.

19.00 Väike orelikontsert
19.30 Kolm ekskursiooni korraga
20.00 Väike orelikontsert
20.30 Kolm ekskursiooni korraga
21.00 Väike orelikontsert
21.30 Kolm ekskursiooni korraga
22.00 Väike orelikontsert

Ekskursioonid:
Arhitektuurimustrid Niguliste kirikus (direktor Tarmo Saaret),
Kangamustrid Niguliste kunstiteostel (kuraator-koguhoidja Kerttu Palginõmm),
Sotsiaalsed mustrid ja Surmatants (kuraator-programmijuht Merike Kurisoo)
Lastele: meisterdamine “Püha Nikolause mustrid” (haridustöö kuraatorid Külli Kaus, Mia Maria Rohumaa ja Anita Kodanik)

Püsiekspositsioon
Niguliste muuseum on üks väheseid Põhja-Euroopa muuseume, mis asub endises sakraalhoones ning kus saab kirikukunsti nautida selle ajaloolises kontekstis. Kogu keskmeks on hiliskeskaegsed altariretaablid ja puuskulptuurid. Kõige tuntumaks muuseumis olevaks teoseks on Bernt Notke maalitud „Surmatants” 15. sajandi lõpust. Suure osa Niguliste väljapanekust moodustab reformatsioonijärgne kirikukunst 16.–17. sajandist. Muuseumis näeb ka kiriku ajaloolist lühtritekogu ning kesk- ja varauusaegseid hauaplaate. 2001. aastal avatud Hõbedakambris asub valik Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogust, mille tähelepanuväärsema osa moodustab Tallinna gildide ja Mustpeade vennaskonna hõbevara.

Muuseumi kodulehtMuuseumiööl, laupäeval, 18. mail kell 18.00–23.00* on Kumu kunstimuuseumis külastajatele tasuta avatud Eesti kunsti püsiekspositsioon ning näitused „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“ ja „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“.

Muuseumiöö 2019 teema on „Öös on mustreid“, mis kutsub külastajaid tabama mustreid elus meie ümber: kultuuris, ühiskonnas ja looduses ning küsima, milliste mustrite osad me ise oleme.

Suur saal
Kumu teisel korrusel asuvas suures saalis on avatud näitus „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“. Gordon Matta-Clark (1943–1978) oli USA kontseptuaalne kunstnik, kes muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuurist. Tema kohaspetsiifilised teosed paljastasid kaose ja anarhia linnaruumi näilise korrastatuse taga. Anu Vahtra projekt Kumu hoovis on inspireeritud Matta-Clarki tegevusest.

3. korrus
Kumu kunstimuuseumi Eesti kunsti püsiekspositsioon jaguneb kaheks. Kolmanda korruse näitusel „Varamu“ on huvilistel võimalus nautida Eesti kunsti klassikat 18. sajandist kuni Teise maailmasõja lõpuni. Näitus tutvustab Eesti kunstiloo tähtsamaid autoreid, nagu Johann Köler, Kristjan Raud, Konrad Mägi, Ants Laikmaa ja Nikolai Triik.

4. korrus
Kumu kunstimuuseumi neljandal korrusel on publikule avatud püsiekspositsioon „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“. Näitus esitab ühe vaate 20. sajandi keskpaiga ja teise poole Eesti kunstile, mida kujundasid suures osas konfliktid ja kohandumised Teise maailmasõja järgse uue poliitilise olukorraga.

Püsiekspositsiooni lõpus asuvas projektiruumis saab tutvuda näitusega „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“. Nõukogude ajal põlu all olles leidsid Elo ja Friedebert Tuglas pelgupaiga koduaias – kibe aiatöö leevendas elukibedust. Fotokunstnik Tanja Muravskaja otsib Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse aias Tuglaste pilku ning aiapao tänapäevast tähendust.

Ajakava
18.00–22.00 Liikumise muster – iseseisev orienteerumismäng Kumu sisehoovis
18.30–22.00 Mustrimäng – Kumu hariduskeskuses saavad huvilised osaleda loomingulistes töötubades
18.30–22.15 Kumu kunstipärlid – Kumu töötajad ja Kumu noorteklubi liikmed tutvustavad muuseumiööl mustrilisi teoseid. Täistundidel toimuvad eestikeelsed teosetutvustused ja pooltundidel venekeelsed. Õhtu jooksul toimub ka kaks ingliskeelset ringkäiku.
Eesti keeles: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00
Vene keeles: 18.30, 19.30, 20.30, 21.30
Inglise keeles: 19.45, 21.15

Muuseumiööl on suletud näitused „Gustav Klucis. Vene 1920.–1930. aastate avangard“ 3. korruse B-tiivas, „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ 4. korruse B-tiivas ja „Tommy Cash ja Rick Owens“ 5. korruse kaasaegse kunsti galeriis.

Kumu Reval Café on samuti avatud hilisõhtuni ning muuseumiöö puhul ootab külastajaid ka eripakkumine.

Kumu muuseumipood on avatud kuni kell 21.00.

*Sissepääs muuseumisse järjekorra alusel kuni kell 22.30. Autodega Kumu külastajad saavad sõiduki tasuta parkida Valgel tänaval asuvasse Kumu parklasse.

Kumu koduleht