Arheoloog Ain Mäesalu räägib paganliku põletusmatuse kujutamisest kunstis

Eesti Kunstimuuseum
Kadrioru kunstimuuseum

Pressiteade nr 97
08.10.2013

Kolmapäeval, 9. oktoobril kell 18 analüüsib arheoloog Ain Mäesalu Kadrioru kunstimuuseumi näitusel „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” Läti kunstniku Artūrs Baumanise maali „Kuralased põletavad langenuid”. Õhtusel ekskursioonil käsitletakse 19. sajandi kunstniku nägemust oma esivanemate paganlikest kommetest ning võrreldakse kujutatut arheoloogia andmetega. Osalemine muuseumipiletiga.

Näitusesaalis räägib Ain Mäesalu Baumanise maali „Kuralased põletavaid langenuid” ees põletusmatustega seotud kommetest ja rituaalidest, otsitakse vastust ka küsimusele, miks omal ajal surnuid üldse põletati. Samuti vaadeldakse kunstniku teisi muinasaega kajastavaid töid, maali „Saatuse hobune” ja „Noor liivi sõdalane”. Lisaks Ain Mäesalu eriekskursioonile saab näitusel mängida „Kangelaste kaartidega” ja panna proovile oma teadmised ajaloost.

Maailm muutub üha pildikesksemaks, ja sellega koos ka ajalooteadus. Visuaalsete allikate kasutamine ajaloo uurimisel ja tutvustamisel, nagu ka ajaloo visualiseerimine, koguvad tuure. Kadrioru kunstimuuseum on ajaloo „pildistamise” luubi alla võtnud näitusel „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil”. Töösse on kaasatud Eesti tuntumad erialaspetsialtisid, koostatud on rikkalik publiku- haridusprogramm.

Ain Mäesalu eriekskursioon toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvates muuseumides 2014. aasta aprillini. Mikkeli muuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00.

Üritused toimuvad:
iga kuu 1. kolmapäeval Mikkeli muuseumis
iga kuu 2. kolmapäeval Kadrioru kunstimuuseumis
iga kuu 3. ja 4. kolmapäeval Kumu kunstimuuseumis

Lisainfo:
Tiina-Mall Kreem
näituse kuraator
tel 5683 0890, e-post: tiina-mall.kreem@ekm.ee
Mikkeli muuseum
Weizenbergi 28, Tallinn
mikkelimuuseum.ekm.ee