Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst

Eesti Kunstimuuseum
Kadrioru kunstimuuseum
Pressiteade
10.06.2019 

Laupäeval, 15. juunil avavad Tema Majesteet Taani kuninganna Margrethe II ja Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid Kadrioru kunstimuuseumis näituse „Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst“. 15. juunil tähistatakse Eesti ja Taani jaoks olulist ajaloosündmust – Lindanise lahingut, mis Eestile tähendab Tallinna esmakordset kindlat mainimist kirjalikes allikates ja Taanile on see rahvuslipu Dannebrogi sündimise legendaarne hetk. Kadrioru kunstimuuseumi näitus avab Dannebrogi 800. aastapäeva piduliku sündmusteprogrammi.

Tegemist on Eestis esmakordse taani kuldaja kunsti nii ulatusliku väljapanekuga, mis sisaldab mitmeid Taanis väga tuntud ja enamasti Taani Riikliku Kunstimuuseumi püsiväljapanekus asuvaid teoseid. Traditsiooniliselt kutsutakse taani kunsti kuldajaks perioodi 19. sajandi algusest kuni keskpaigani, mis riigile tervikuna oli üks rängemaid – sõdade käigus kaotati asumaad ja territooriumid Norras, Põhja-Saksamaal jm. Samal ajal aga toimus võimas rahvusliku enesemääratluse protsess, kus kunst mängis äärmiselt olulist rolli. Taani kuldaja meistrite maalid määratlesid rahva jaoks kõige olulisemad pidepunktid – loodus, inimene ning Taani ajaloo hiilgeaegadega seotud lossid, kindlused jt mälestised. Ja kõige tähtsamaks muutus kunstnike jaoks valgus – eriliselt helge, kristalselt selge, rõõmsat ja pidulikku tunnet tekitav valgus.

Christian August Lorentzen. Legend Taani lipu Dannebrogi taevast alla langemisest Eestis Lindanise lahingu ajal 1219. aastal. 1809. Taani Riiklik Kunstimuuseum

Näitusel on esindatud nii akadeemilist suunda esindavate kunstnike nagu Nicolai Abraham Abildgaardi (1743–1809) looming, aga ka kuldaja juhtivate meistrite Christoffer Wilhelm Eckersbergi (1783–1853), Christen Schiellerup Købke (1810–1848), Jørgen Valentin Sonne (1801–1890) jt teosed. Erilise tähelepanu pälvib näitusel kunstnik, kelle teos sai näituse toimumise põhjuseks – Taani rahvusliku lipu legendaarset sündimise hetke kujutava maali autor Christian August Lorentzen (1749–1828). Lorentzeni maali „Legend Taani lipu Dannebrogi taevast alla langemisest Eestis Lindanise lahingu ajal 1219. aastal“ tunneb Taanis igaüks, kuid näitusel on see esitatud mitte ainult kui omamoodi patriootiliseks ikooniks kujunenud teos, vaid seda vaadatakse kunstniku sageli teravalt satiirilise ja poliitiliselt angažeeritud loomingu taustal. Kunsti ja eriti ajaloomaali roll inimeste teadvuse ja riiklike poliitikate suunaja või peegeldajana on üks olulisi näituse aspekte, mis teeb selle tänapäeva vaatajale mitte ainult huvitavaks ja harivaks, vaid ka aktuaalseks ja mõtlemapanevaks. Näitusega kaasneb ka eksponeeritud teoseid tutvustav kataloog.

Taani Riiklik Kunstimuuseum on üks mõjukamatest muuseumidest Taanis ning kuulub Euroopa olulisemate kunstimuuseumide hulka. Muuseumi kollektsiooni aluseks on Taani kuninglik kunstikogu, mida on alates muuseumi asutamisest 1896. aastal pidevalt täiendatud. Nii suurejoonelise näituse Eestisse toomine sai võimalikuks paljuski tänu varasemale Eesti Kunstimuuseumi ja Taani Riikliku Kunstimuuseumi koostöökogemusele, mis algas 2011. aastal näituseprojektiga „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge“ ja jätkus eelmisel aastal Michel Sittowi loomingu suurnäituse raames.

Näitus toimub koostöös Taani Riikliku Kunstimuuseumiga.
Näituse kuraator ja raamatu autor: kunstiteadlane Henrik Holm (Taani Riiklik Kunstimuuseum)
Näituse ja raamatu kujundus: Liina Siib
Näituse koordinaator: Kerttu Männiste

Näitus on avatud 13. oktoobrini 2019

Näituse pressialbumit saab vaadata siit.

Näitusega kaasnevad publikuprogrammid:

16. juuni kell 14 Ekskursioon näitusel (eesti keeles), millele järgneb kuraatori Henrik Holmi loeng taani kuldaja kunstist (inglise keeles)
20. juuli kell 12–17 LEGO-päev. Meisterdamise töötoad, konkursid ja näitused Kadrioru 301. aastapäeva tähistamise raames

Ringkäigud näitusel
11. septembrist kuni 9. oktoobrini igal kolmapäeval kell 18. Ekskursioone juhivad Aleksandra Murre ja Kerttu Männiste

Teemapäev
21. septembril kell 12–16. Jututoad, meisterdamine, mängud, ekskursioonid

Näitus on osa Taani rahvuslipu Dannebrogi 800. aastapäeva tähistamisest. Kõikide käesoleva aasta juunikuus toimuvate Dannebrog 800 sündmustega saab tutvuda siin.

Toetajad:
Taani Kultuuri Instituut, Taani Suursaatkond Eestis, Taani Kultuuriministeerium, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Kaubamaja, Nordic Hotel Forum, Hotell Palace, Emeriitadvokaat Peeter Lepik

Lisainfo:
Aleksandra Murre
Direktor
Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum
Tel +372 606 6406, +372 521 3748
aleksandra.murre@ekm.ee

Kerttu Männiste
Kuraator-koguhoidja
Kadrioru kunstimuuseum
Tel +372 5684 2804
kerttu.manniste@ekm.ee

Liia Rebane, PhD
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 602 6026; +372 5681 6706
liia.rebane@ekm.ee