Eesti ehted läbi aastatuhandete

Eesti Kunstimuuseum
Adamson-Ericu muuseum
Pressiteade
02.11.2018

Neljapäeval, 8. novembril kell 16.00 avatakse Adamson-Ericu muuseumis näitus „Eesti ehted läbi aastatuhandete“. Väljapanekuga tähistatakse muuseumi 35. tegevusaasta täitumist ning tehakse kummardus Eesti territooriumil elanud varasematele põlvkondadele. Tegemist on arheoloogilise pärandi, Adamson-Ericu meisterliku loomingu ja nüüdisaegsete unikaalehete võluva kooslusega.

Ekspositsiooniga vaatab muuseum Adamson-Ericu loomingust lähtudes nii ajas tagasi kui ka edasi, tänapäeva suunas. Näituse kontseptsiooni keskmes on mõisted traditsioon ja innovatsioon. Ehted on olnud pärandvarana – jõukuse, sotsiaalse staatuse ja võimu atribuutidena – olulised aastatuhandeid. Vaadeldes neid nii suurel ajaskaalal, näeb peegeldust nii vana kui ka uuema aja traditsioonidest ja oskustest.

Adamson-Eric. Käevõru ja pross. 1964–1968. Eesti Kunstimuuseum

Näitus algab arheoloog Ülle Tamla valikuga Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogus leiduvatest ehetest, mis pärinevad ajast, kui materjalina kasutati loomahambaid, -luid ja merevaiku ning seejärel tina, pronksi, hõbedat ja kulda. Näituse vanimad eksponaadid on umbes10 000 aastat tagasi elanud inimeste loodud keed Pulli asulakohast.

Näituse teises osas eksponeeritakse Adamson-Ericu ehteloomingut ja tänapäeval tegutsevate kunstnike autoriehteid. Oma elu viimasel etapil metallehistööga tegelenud Adamson-Ericu loomingust on muu hulgas välja toodud modernsed rinnanõelad, mis valmistatud lihtsatest rannakividest, ja abikaasa Mari Adamsonile pühendatud ehedast kullast ehtekomplektid. Nüüdisaja autoritest on esindatud nii traditsioonilisi tehnoloogiaid ja materjale kasutavad kui ka ehetele uusi lähenemisi viljelevad kunstnikud. Teiste seas saab näitusel tutvuda Urve Küttneri, Kadri Mälgu, Kärt Summataveti, Tanel Veenre ning noorima, Eesti Kunstiakadeemia doktorandi ja 2018. aastal Adamson-Ericu stipendiumi pälvinud Darja Popolitova loominguga.

Kuna ehted on olnud ajast aega inimestega seotud, saab näitusel näha ka väikest ülevaadet ehete kandjatest fotode ja graafikakunsti vahendusel.

Paralleelselt näitusega on muuseumis avatud ehete meisterdamise töötuba Kunstikelder, mis on mõeldud üksikkülastajatele iseseisvaks kasutamiseks. Näitusega kaasneb tellitav haridusprogramm: „Emandate ehted“ eelkooli ja põhikooli õpilasgruppidele. Peredele toimub 17. novembril kell 12.00 näitust mänguliselt avav Lastetuur: „10 000 aastat ehtimist“. Täpsem info haridus- ja publikuprogrammide kohta on leitav siin.

Näitus on publikule avatud 09.11.2018–24.03.2019.
Pressialbumit saab näha siin.

Kuraatorid: Ülle Kruus (Eesti Kunstimuuseum), Kersti Koll (Eesti Kunstimuuseum), Ülle Tamla (Tallinna Ülikool)
Näituse kujundus ja graafiline disain: Tuuli Aule
Haridus- ja publikuprogrammid: Liisi Selg
Näituse töörühm: Uve Untera, Villu Plink, Aleksander Josing, Toomas Mäelt

Täname osalevaid kunstnikke: Viivi Aavik, Ülle Kõuts, Urve Küttner, Mari Käbin, Kadri Mälk, Anu Paal, Villu Plink, Darja Popolitova, Jaan Pärn, Anne Roolaht, Kärt Summatavet, Harvi Varkki, Tanel Veenre

Lisainfo:
Ülle Kruus
Direktor
Adamson-Ericu muuseum
Tel +372 644 5838; +372 5343 9678
ylle.kruus@ekm.ee

Liia Rebane, PhD
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 602 6026; +372 5681 6706
liia.rebane@ekm.ee