Euroopa avangardkunsti koorekiht lahkab ühiskondlikke kriise

Eesti Kunstimuuseum
Kumu kunstimuuseum

Pressiteade nr 76
28.06.2013

Reedest, 28. juunist on Kumu kunstimuuseumis avatud mastaapne rahvusvaheline näitus „Kriitika ja kriisid. Kunst Euroopas alates 1945″, mis toob Eestisse esmakordselt peaaegu sada Euroopa avangardkunsti suurnime mõlemalt poolt endist raudset eesriiet.

Teise maailmasõja järgne külma sõja periood mõjutas fundamentaalselt Euroopa poliitilist ja sotsiaalset maastikku, mis kandub edasi ka tänasesse päeva. Samas on paljud külma sõja ajast kehtima jäänud hoiakud anakronistlikud ja sellele osutab ka käesolev näitus. „Kriitika ja kriisid” vaatleb esimest korda tolleaegset kunsti ühtse tervikuna, liigitamata seda ideoloogiliselt, geograafiliselt ja poliitiliselt kaheks eraldi leeriks, Idaks ja Lääneks. Näitusel on väljas tööd Eesti kunstnikelt Raul Meel ja Kaljo Põllu selliste nimede kõrval nagu Damien Hirst, Christian Boltanski, Anselm Kiefer, Jean Tinguely, Alberto Giacometti, Niki de Saint Phalle, Henry Moore, Volf Vostell, Christo, Ilja Kabakov, Gerhard Richter, Lucio Fontana jpt.

Külma sõja aegse poliitilise olukorra juuri võib otsida 18. sajandi valgustusajastust. Valgustus tõstis esile peatamatu kriitika ja kriiside protsessi, mis on endaga kaasa toonud nii hävitavaid kui ka helgemaid aegu. Esteetiline radikalism, milleks külma sõja aegset avangardset kunstiloomingut võiks nimetada, oli ja on ühel tähtsamatest positsioonidest sotsiaalse ja poliitilise olukorra kritiseerimisel ja kriiside väljatoomisel.

Eelmisel sügisel Berliinis avatud ja viimase kohana pärast Milanot Tallinnasse jõudev Berliini Ajaloomuuseumi initsieeritud ja kureeritud koostööprojekt „Kriitika ja kriisid. Kunst Euroopas alates 1945″ on 30. Euroopa Nõukogu kunstinäitus.

Näitusega kaasneb põhjalik ingliskeelne kataloog „Desire for Freedom. Art in Europe since 1945″.

Näitusel on eksponeeritud järgmiste autorite teosed:
John Latham, Ian Hamilton Finlay, Jannis Kounellis, Oskar Hansen, Miklós Erdély, Yinka Shonibare, Marcel Broodthaers, Mangelos, Ilja Kabakov, Constant, Erró, Nil Yalter, Stephan Balkenhol, Christian Boltanski, Armando, Damien Hirst, Günther Uecker, Anselm Kiefer, György Kovásznai, Dóra Maurer, Henry Moore, Jane & Louise Wilson, Nikita Kadan, Sabina Šihlinskaja, Gerhard Rühm, Niki de Saint Phalle, Nikos Engonopoulos, Jean Tinguely, Fritz Winter, Mária Bartuszová, Richard Hamilton, Boriss Mihhailov, Edi Hila, Wolf Vostell, Emilio Vedova, Konrad Klapheck, Raymond Hains, Sanja Iveković, Dan Perjovschi, Kaljo Põllu, Tamás St. Auby, Emil Schumacher, KwieKulik, Mladen Stilinović, Natalia LL, Gerhard Richter, Andreas Gursky, Peter Blake, Blue Noses, Milan Kunc, Aurora Reinhard, Sylvie Fleury, VALIE EXPORT, Karel Malich, Arman, Bruno Gironcoli, Svein Flygari Johansen, Christo, Antonio Calderara, Tjebbe Beekman, Absalon, Iced Architects, Chris Reinecke, Jordi Colomer, Paweł Althamer, Miodrag Mića Popović, Enzo Cucchi, Lucio Fontana, Zdenĕk Urbánek, Vladimír Fuka, Jiří Kolář, Raul Meel, Július Koller, Kvetoslava Fulierová, Neša Paripović, Ulrike Rosenbach, Jean Dubuffet, Roman Opałka, Pilar Albarracín, Antony Gormley, Alberto Giacometti, Erwin Wurm, Nam June Paik, Carlfriedrich Claus, Yüksel Arslan, Vladimir Mitrev, The Blue Soup Group, Yves Klein.

Näituse kuraatorid: Monika Flacke, Henry Meyric Hughes, Ulrike Schmiegelt.
Näituse kujundajad: Terje Luure ja Urmas Luure.

Näitus „Kriitika ja kriisid. Kunst Euroopas alates 1945″ jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 3. novembrini 2013.

ue-culture-coeProjekti on rahaliselt toetanud Euroopa Komisjon. Publikatsiooni sisu peegeldab autori seisukohti ja Euroopa Komisjon ei ole vastutav selles sisalduva informatsiooni kasutamise eest.

Toetajad: Kultuuriministeerium, Pro Helvetia

Lisainfo: