Ilmub ajakiri biidermeierlikust kunstikultuurist

16.06.2011

Pressiteade

16. juuni 2011

Reedel, 17. juunil ilmub ajakirja Eesti Kunstimuuseumi Toimetised erinumber “Balti biidermeier. Panoraame ja lähivaatlusi”, milles on kõige värskem ülevaade biidermeierlikust kunstikultuurist Saksamaal, Austrias, Venemaal ja Taanis ning Eesti biidermeieri uurimise probleemidest.

Lisaks saab ajakirjast lugeda kunstnikuna seni tundmatu Otto Gerhard von Kügelgeni tutvustust, käsitlust Franz Burchard Dörbeckist, kes ühendab Eesti ja Saksamaa karikatuuriajalugu, põnevat sissevaadet Soome naiskunstniku Mathilda Rotkirchi maailma ning baltisaksa naiste, emade ja ammede argipäeva; samuti eesti folkloori kajastust baltisaksa luules.

Uue numbri esitlus toimub reedel, 17. juunil, kell 17.00 Kadrioru kunstimuuseumis. Olete lahkelt palutud osalema!

“Biidermeierile pühendatud kogumiku koostamist inspireeris vajadus tõlgendada Eesti- ja Liivimaa kunstipraktikat seoses biidermeieri kui 19. sajandi esimesel poolel Euroopat iseloomustanud kultuurinähtusega,” ütles ajakirja üks koostajatest Tiina Abel.

Kogumikus astuvad oma biidermeieri-alase uurimusega üles kunstiajaloolane Tiina Abel (Kumu kunstimuuseumi kuraator), Ralph Gleis (Viini Muuseumi kunstinäituste kuraator), Jouni Kuurne (Soome Rahvusmuuseumi ajalooliste kogude hoidja), Ludmilla Markina (Riikliku Tretjakovi Galerii 18.–19. sajandi esimese poole maali osakonna juhataja ning Ilja Glazunovi nimelise Venemaa Maali-, Skulptuuri- ja Arhitektuuriakadeemia professor), Kasper Monrad (Kopenhaagenis asuva Riikliku Kunstimuuseumi juhtivteadur ja peakuraator), Hans Ottomeyer (Saksa Ajaloo Muuseumi endine peadirektor), Kadi Polli (Kadrioru kunstimuuseumi direktor), Anne Untera (Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu juhataja) ning kirjandusteadlased Ulrike Plath (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse vanemteadur) ja Liina Lukas (Tartu Ülikooli dotsent, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse vanemteadur).

Eesti Kunstimuuseumi Toimetiste erinumbri “Balti biidermeier. Panoraame ja lähivaatlusi” on koostanud Tiina Abel ja Tiina-Mall Kreem, toimetanud Anu Allikvee ja Tiina-Mall Kreem.

Uuenenud ajakiri Eesti Kunstimuuseumi Toimetised avaldab Eesti Kunstimuuseumi (EKM) kogude ja näituste originaaluurimusi nii Eesti kui ka välismaa teadlastelt. Ajakirjal on rahvusvaheline kolleegium, kuhu kuuluvad tunnustatud kunstiteadlased Lätist, Soomest, Venemaalt, Saksamaalt ja Poolast. Rohkete illustratsioonidega ajakiri ilmub eesti, inglise ja saksa keeles.

Ajakirja väljaandmise eesmärk on avada senisest enam EKMi rikkalikke kogusid ning aidata tihendada Eesti kunstiteadlaste ja restauraatorite koostööd rahvusvaheliste tippspetsialistidega, et tuua seeläbi Eestisse kõige uuemat oskusteavet.

Lisainfo:

Tiina-Mall Kreem

Kadrioru kunstimuuseum

Tel: 606 6400;

E-post: kadriorg@ekm.ee

www.ekm.ee/kadriorg