Kadrioru kunstimuuseumis avatakse Ilja Repini näitus

Eesti Kunstimuuseum
Kadrioru kunstimuuseum

Pressiteade nr 18
8.02.2013

Laupäevast, 9. veebruarist saab äsja renoveeritud Kadrioru kunstimuuseumis vaadata näitust „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes”, mis valmis koostöös Soome Rahvusgalerii Ateneumi kunstimuuseumiga. Näitus toob vaatajani hinnatud vene maalikunstniku Ilja Repini tänaseni vähem uuritud ja eksponeeritud loomingu tema Soome-perioodist. Näitusega kaasnevad mitmed publikuprogrammid ning Soome, Vene ja Eesti kunstiteadlaste koostöös valminud kataloog.

„Ilja Repini looming on Eesti publikule hästi tuntud, kuid see on valdavalt kandnud nõukogude kunstipoliitika tugevat pitserit, kus vaadeldi vaid teatud – sotsiaalset ja ühiskonnakriitilist – osa autori loomingust,” ütles näituse üks kuraatoritest Linda Lainvoo. „Käesolev näitus aga keskendub kunstniku intiimsemale maaliloomingule ja aitab mõista Repini meisterlikkuse tagamaid. Realistliku kujutamislaadi ja ühiskonnakriitiliste teemade viljelejana tuntud autor avaneb seekord tundliku portretisti ja kirgliku joonistajana.”

Näitus „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes” põhineb Ateneumi kunstimuuseumi Repini kogul ning on otseselt seotud kunstniku kodu Penatõga Karjalas ning Soome ajalooga. Muuseumisse on teosed jõudnud kingituste, annetuste ja riiklike ostudena. Erinevatel eluperioodidel valminud joonistuste kaudu illustreerib väljapanek ühtlasi Repini elukestvat pühendumust oma kunsti täiustamisele.

„Kadrioru kunstimuuseum on tänulik Soome Vabariigile ja Ateneumi kunstimuuseumile, kelle toetuseta poleks käesolev näitus võimalik olnud. Loodame, et Ateneumi ja Eesti Kunstimuuseumi koostöö saab sellest õnnestunud projektist kestvat hoogu,” lisas näituse teine kuraator Kerttu Männiste.

Ilja Repin (1844–1930) kuulub nende vene kunstnike hulka, kelle loomingut tuntakse kogu maailmas. Valdavalt teatakse Repinit kui suurt realisti, kelle sageli ühiskonnakriitilise alltekstiga teostelt leiab vaataja lihtrahva ja talupoja igapäevaelu peegelduse.

Karjalas paiknevasse Kuokkalasse asus kunstnik elama (täna Vene Föderatsiooni koosseisus paiknev Repino) 20. sajandi esimestel aastatel. Koos fotograafia ja kirjanduse vallas tegutsenud elukaaslase Natalia Nordmanniga (1863–1914) rajas ta sinna ühise kodu, millest sai peagi aktiivne kultuurielu keskus. Pärast Soome iseseisvumist sõlmis Repin tihedamad kontaktid sealse kunstielu ja kunstnikkonnaga. 1920. aastail esines kõrges eas kunstnik viljakalt näitustel nii Venemaal kui ka Soomes. Mitmetele Nõukogude Liidu ametlikele kutsetele vaatamata ei lahkunud Repin Soomest, vaid jäi sinna oma surmani 1930. aastal

Näitusega kaasnev kataloog aitab paigutada Ilja Repini hilisperioodi loomingut ning Soomes paiknevat kunstipärandit nii Vene kui ka Põhjamaade kultuurimaastikule. Kataloogi tekstide autorid on Linda Lainvoo, Kerttu Männiste, Tatjana Borodina, Ljudmila Andruštšenko, Timo Huusko, Helena Hätönen, Veikko Pakkanen, kataloogi kujunduse tegi Tuuli Aule.

Näitus toimub koostöös Soome Rahvusgalerii – Ateneumi kunstimuuseumiga
Näituse valmimist toetasid Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, advokaadibüroo LAWIN.
Näituse kujundus: Taso Mähar
Näituse graafiline kujundus: Ivar Sakk
Kataloogi kujundus: Tuuli Aule

9. veebruaril kell 13.00 toimub näitusel „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes” eestikeelne ekskursioon.

Pühapäeval, 10. veebruaril on Kadrioru kunstimuuseumis näitusele pühendatud publikupäev, kus toimuvad ekskursioonid ja loomingulised töötoad. Vaata täpset programmi: https://kadriorumuuseum.ekm.ee/et/kylastajale/kalender?view=event&id=947

Näitust „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes” saab vaadata 18. augustini 2013 Kadrioru kunstimuuseumis.

Lisainfo:
Linda Lainvoo
kuraator
tel 5665 2865
e-post linda.lainvoo@ekm.ee

Kerttu Männiste
kuraator
tel 5684 2804
e-post kertu.manniste@ekm.ee
Kadrioru kunstimuuseum
Weizenbergi 37, Tallinn
kadriorumuuseum.ekm.ee