Kadrioru kunstimuuseumis on alates 16. aprillist avatud näitus „Armastus. Motiivid kunstis 16. sajandist kuni 20. sajandi alguseni“, mis toob Eesti vanemast kunstiajaloost välja teemade teema

Eesti Kunstimuuseum
Kadrioru kunstimuuseum
Pressiteade
13.04.2016

Näitus tutvustab Eesti ja Euroopa vanade kunstimeistrite armastusele, selle lõpututele versioonidele ja nüanssidele pühendatud teoseid.

Näitus „Armastus“ pakub võimalust vaadata siinseid kunstikogusid viisil, mida Eesti kunstiteaduses on üldiselt häbenetud, aga mille üle näiteks Viinis rõõmu tuntud.

Nii tegelikkuses kui ka kunstis on armastus midagi enamat kui osa elust ja loomingust. See on teemade teema, kõige alus ja algus, suunav, ülesehitav ja vahel ka purustav jõud. Armuõnn ja armuvalu puudutavad inimest sügavamalt kui miski muu, andes alust lõpmatutele müütidele, legendidele, muusikale, kirjandus- ja kunstiteostele.

Võimsa jõuna inimhinge puudutav armastuse teema pole juhtinud mitte ainult maalikunstniku pintsleid ja graafikute uuritsaid, vaid innustanud seda ka valama pronksi, raiuma marmorisse ja modelleerima portselanis.

Näitus kutsub mõtisklema armastuse aja ja aia, taevase ja meelelise, samuti hoolitseva armastuse üle. Hinge ja keha on eksponeeritud nii vanadel maalidel kui ka graafikas, skulptuuri- ja tarbekunstis. Lähenedes Eesti vanadele kunstikogudele armastuse vaatenurgast, saab välja tuua hulgaliselt muidu tähelepanuta jäävaid töid ja otsida vastust mitmesugustele küsimusele: miks mõned armastuslood elavad sajandeid, keda ja kuidas on kunstnik armastanud, kui kammitsetud või vaba on olnud hing ja keha, milliseid jälgi jätab armastuse jahtumine ning mida tähendab armastuse puudumine.

Amor vincit omnia – armastus võidab kõik!

Näituse raames ilmub Anu Allikvee „Igavese armastuse päevaraamat“ ning toimuvad maiõhtute ekskursioonid „Kahekesi kunstinäitusel“, N 05.05, L 07.05, N 12.05, R 13.05 ja L 28.05 kell 19.00–20.00.

Johann Köler. Eve with a Pomegranate. 1880. Art Museum of Estonia

J. Köler. Eeva granaatõunaga. 1880. Eesti Kunstimuuseum

Näituse pressialbumi leiate siit.

Näituse kuraatorid: Anu Allikvee, Tiina-Mall Kreem
Näituse ja raamatu kujundaja: Angelika Schneider

Näitus jääb avatuks kuni 21. augustini.

Lisainformatsioon:
Anu Allikvee