Keskaja inimese elu ja surm ning asjade võim

Eesti Kunstimuuseum
Niguliste muuseum
Pressiteade
15.10.2018

Neljapäeval, 18. oktoobril kell 18.00 avatakse Niguliste muuseumis näitus „Asjade võim“. Näituse fookuses on mitmed hiliskeskaegsed ja varauusaegsed teosed Niguliste muuseumist, nagu Lübecki meistri Bernt Notke suurteos „Surmatants” või Brugge püha Lucia legendi meistri loodud Maarja altari retaabel Suurgildile ja Mustpeade vennaskonnale. Kõrvutades kunstiteoseid esemetega Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kogudest, luuakse kõnekas dialoog maalitud ja kehastunud asjade maailma vahel.

Brugge püha Lucia legendi meister. Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel. Jumal-Isa. Enne 1493. Eesti Kunstimuuseum

Keskaja inimese jaoks oli asjadel tähtis koht nii elus kui ka surmas. Ehkki enamik retaableid ehk maalitud või nikerdatud altarikaunistusi oli loodud Jumala auks ja hiilguseks, võimaldasid kujutatud kallihinnaliste esemete ansamblid võita prestiiži kogukonnas ning selle kaudu kinnitada suhteid ja mõjuvõimu. Asju iseloomustab kõigil aegadel tarbimis- ja vahetusväärtus, mis saab ilmseks ka paljude luksusesemete puhul, mida retaablitel armastati kujutada.

Seetõttu on näituse tähtobjektideks mitmesugused kullassepateosed, nagu Tallinna linnamuuseumi uhked kullatud hõbedast prossid ja kihlapreesid – kullasseppade meistritööd. Tallinna tähendust õitsva linnana aitab esile tõsta suuremõõduline taimemotiividega piltvaip ehk verdüür Tallinna Linnamuuseumi kogust. Eritähelepanu pööratakse luksuskaupu vahendavatele kaupmeestele, keda meenutab näitusel 13. sajandist pärit kaupmehekirst Eesti Ajaloomuuseumi kogust. Lahti on seletatud ka „Surmatantsul“ ja Maarja retaablil kujutatud esemeline ansambel, mille hulgas on kallihinnalised kuldkangad, keraamika, vaibad, verdüürid, mitmesugused kullasepatööd ning võimutunnused ja -sümbolid. Punase niidina läbib näitust võimuteema, kerkides erinevate teoste kontekstis üha uuesti üles.

Näituse teemaõhtutel esinevad ingliskeelsete loengutega Dortmundi Ülikooli professor dr Barbara Welzel (19. oktoober 2018) ja Helsingi Ülikoolis postdoktorantuuri läbiv dr Francisco Martinez (21. november 2018), kes kõnelevad asjade võimust ja võimetusest hansaruumi kunstis ning muuseumide kontekstis.

Näitus on avatud 19.10.2018–12.05.2019

Pressialbumit vaata siit.

Kuraator: Kerttu Palginõmm
Konsultant: Merike Kurisoo
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline kujundaja: Mari Kaljuste
Näituse meeskond: Toomas Mäelt, Villu Plink, Hendrik Vahter, Valmar Pappel, Tarmo Saaret

Partnerid: Tallinna Linnamuuseum, Eesti Ajaloomuuseum

Täname: Böckler-Mare-Balticum-Stiftung

Lisainfo:
Kerttu Palginõmm
Kuraator
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 5836 9444
kerttu.palginomm@ekm.ee

Liia Rebane, PhD
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 602 6026; +372 5681 6706
liia.rebane@ekm.ee
kunstimuuseum.ekm.ee