Kumu kunstimuuseumis avatakse Katja Novitskova isikunäitus

Kumu kunstimuuseum
Pressiteade

Kumu kunstimuuseumis avatakse Katja Novitskova isikunäitus

Neljapäeval, 22. veebruaril avatakse Kumu kunstimuuseumis Katja Novitskova esimene isikunäitus Eestis „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“.

Näitus viib külastaja düstoopsesse maailma täis elavaid masinaid, sünteetilisse materjali vangistatud mustreid ning piltskulptuure geneetiliselt muundatud eluvormidest.

Katja Novitskova looming asub visuaalkultuuri, digitaaltehnoloogia ja spekulatiivse fantastika kokkupuutepunktis – teda huvitab, kuidas üha kiiremini arenev planeet tugineb järjest rohkem erisugustele andmevoogudele, mis visuaalsel kujul vahendavad, säilitavad ja muudavad meid ümbritsevat keskkonda. Kõikehõlmava keskkonnana lavastatud näitus mõtestab meie kaasaega, vaadates sellele tagasi ulmelisest tulevikunägemusest, mil maailma niisugusena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas.

Katja Novitskova (1984)
Ligikaudsus (valgu molekulaarstruktuur 5dl5.0, äädikakärbes). 2017
Digitrükk alumiiniumil, pleksiklaas, piltskulptuur
Kunstniku ja ING kunstikogu loal
Foto: Gunter Lepkowski

Tallinnast pärit Novitskova on kunstnikuks kujunenud Berliini ja Amsterdami rahvusvahelisel kunstiväljal ning teda peetakse üheks postinterneti kunstisuuna rajajaks maailmas. Novitskova on pälvinud rohkelt rahvusvahelist tähelepanu: tal on olnud isikunäitused nii New Yorgis (2016) kui ka Shanghais (2017) ja tema tööd on jõudnud grupinäitustele nii MoMAs New Yorgis (2015) kui ka Lyoni ja Berliini biennaalidel (2015, 2016). Aastal 2017 tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.

„Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud“ ütleb humanoidrobot Roy Batty oma silmade autorile ulmefilmis „Blade Runner“ (rež Ridley Scott, 1982). Katja Novitskova ja kuraator Kati Ilves laenasid selle tsitaadi 2017. aastal toimunud Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näituse pealkirjaks, viidates maailma tajumise keerulisusele tänapäeva kõrgtehnoloogilises labürindis. Käesolev näitus on kunstniku ja kuraatori edasiarendus Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse produtseeritud Eesti paviljoni projektist 57. Veneetsia biennaalil, sisaldades lisaks mitmeid varem eksponeerimata teoseid, aga ka otseselt selle näituse jaoks loodud töid.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud eesti- ja ingliskeelne kataloog, mida esitletakse Kumus 5. aprillil.

Esmaspäeval, 30. mail kell 18 esitletakse muuseumi auditooriumis Kumu Dokumentaali raames Piibe Kolka video-performance’it Katja Novitskova töödest.

Näitus on avatud kuni 10. juunini 2018

Kuraator: Kati Ilves
Graafiline kujundaja: Ott Metusala

Partnerid ja toetajad: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Kultuuriministeerium, TTÜ Mektory, Kaubamaja AS

Täname: Kraupa-Tuskany Zeidler, Greene Naftali Gallery, Veronica Lugaro, Kareem Lotfy, Larissa Novitskova, Vladimir Novitskov, Tõnu Narro, Mihkel Lember, Advokaadibüroo COBALT

Näituse pressialbumi leiate siit.

Kuraatorituur 01.03.2018

Lisainfo: