Kumus avaneb näitus „Poeesia ja spliin. Viktoriaanlik naisekuju ja mood Aleksandr Vassiljevi kogu näitel“

Eesti Kunstimuuseum
Kumu kunstimuuseum
Pressiteade
27.06.2016

Taaskord rõõmustab Kumu moesõpru kollektsionääri ja telestaari Aleksandr Vassiljevi kogude põhjal koostatud näitusega, mis toob alates 2. juulist vaatajate ette 19. sajandi teise poole moe ja elustiili.

Näitus saab teoks koostöös Euroopas hästi tuntud vene juurtega moeajaloolase, stsenograafi, kollektsionääri ja väsimatu moe propageerija Aleksandr Vassiljevi ja temanimelise fondiga. Aleksandr Vassiljev juhib vene telekanali Ostankino populaarset stiilisaadet, ta on teinud lavakujundusi ning disaininud kostüüme mitmetele maailmakuulsatele ooperitele ja balletietendustele, näidenditele ja filmidele, kirjutanud ligi 40 raamatut moeajaloost, produtseerinud mitmeid dokumentaalfilme, töötanud õppejõuna ning arendanud erinevaid moeprojekte. Ta on andnud loenguid ja viinud läbi moealaseid seminare kogu maailmas.

Aleksandr Vassiljevi fondile kuulub ligi 10 000 ajaloolist kostüümi 18.–21. sajandist ning kollektsioon täieneb pidevalt.

Aleksandr Vassiljevi moenäituste eripäraks on laiema ajaloolise ülevaate andmine ajastut iseloomustavast rõivastuskultuurist. Näitusel eksponeeritud kollektsiooni komplekteerisid Vassiljevi kogude põhjal Aleksandr Vassiljev ja moekunstnik Marion Laev, välja on valitud 50 kostüümist ja 150 aksessuaarist koosnev väljapanek. Kostüümikogu fooni ja ajastu atmosfääri loomise eest hoolitsevad koloreeritud moegravüürid, fotod, ajastu maalid ja taiesed, mis pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Rahvusarhiivi kogudest ning arhiividest. Näituse pealkiri viitab 19. sajandil valitsevale tundetoonile, milleks oli melanhoolia, luuletaja Charles Baudelaire võttis selle tähistamiseks kasutusele sõna spliin.

Väljapanekuid Aleksandr Vassiljevi viktoriaanliku moe kogudest on eksponeeritud Riias, Vilniuses, Brüsselis, Pariisis, Sydneys, Hongkongis, Tōkyōs, İstanbulis ja Moskvas.

22-06-2

Villane triibuline jalutuskeep. Must taftseelik. Worthi ja Boberghi moemaja (1860–1895). Pariis, 1880. Aleksandr Vassiljevi Fond

Näituse pressipildid leiate siit.

Näitus on avatud 30. oktoobrini 2016.

Kuraatorid: Marion Laev, Eha Komissarov
Näituse kujundaja: Ursula Sõber
Graafiline disainer: Kätlin Tischler
Tõlkijad: Evelina Vedom, Kadi Sutter

Näitus toimub koostöös Aleksandr Vassiljevi Fondiga

Alexandre_Vassiliev_foundation_Q

Toetajad ja koostööpartnerid: Tallinna Kaubamaja, Akzo Nobel, HP Trepp, Shishi

Täname: Tartu Kunstimuuseum, Rahvusarhiiv, ARTE France, Mare Pedanik, Mati Schönberg, Valmar Pappel

Lisainfo:

Marion Laev
marion.laev@artun.ee

Eha Komissarov
602 6058
eha.komissarov@ekm.ee