Kumus saab Koorti teoseid vaadata nii silmade kui ka kätega

Eesti Kunstimuuseum
Kumu kunstimuuseum

Pressiteade nr 26
25.02.2013

Kolmapäeval, 27. veebruaril algusega kell 18.00 toimub Kumu kunstimuuseumis programm „Käekõne”, mis viiakse läbi näitusel „Jaan Koort. Modernismiaja klassikud”. Kumu haridusprogrammide kuraator Jane Meresmaa-Roos vaatleb valitud skulptuure ning räägib nii Jaan Koorti loomingust kui ka erinevate skulptuuris kasutatavate materjalide omadustest. Osalemine muuseumipiletiga.

Haridusprogramm keskendub skulptori loodud kujudele ja vormidele, samuti õpitakse tundma erinevate materjalide iseloomu alates puust kuni pronksini. Näituse kuraator Juta Kivimäe on programmi jaoks välja valinud graniidist ja basaldist skulptuurid, mida on võimalik kaetud käega puudutada. Selline tajumisviis annab käe kaudu teada, kas skulptuur on sile, krobeline, sametine, külm, kare, sügavate vagudega, lainetav jne.

Programmi käigus saavad osalejad teada Jaan Koorti värvikast ja tugevast natuurist, mis aitas tal läbi lüüa nii Pariisi kui ka Moskva kunstiringkonnas. Pidevas õppimis- ja loomisprotsessis otsis Koort erinevaid materjale ja tehnikaid, millesse ta suhtus tõelise pühendumusega.

Näitus „Modernismiaja klassikud. Jaan Koort” koondab Jaan Koorti (1883–1935) teoseid tema eri loominguperioodidest, kus on esindatud üldrahvalikult tuntud tähtteosed, näiteks pronksi valatud „Metskits” (1929), rahvusromantilised puu- ja graniitportreed, mitu portreed abikaasast ja lastest ning teised erinevates materjalides korduvad õnnestunud motiivid. Samuti esitleb näitus Koorti Pariisi agulivaateid ja cézannelikke natüürmorte, mis on varase eesti modernismi võõrandamatu osa.

Näitus jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 28. aprillini 2013.

Ekskursioon toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvates muuseumides 2012. aasta oktoobrist 2013. aasta aprillini. Mikkeli muuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00.

Üritused toimuvad:
iga kuu 1. kolmapäeval Mikkeli muuseumis
iga kuu 2. kolmapäeval Kadrioru kunstimuuseumis
iga kuu 3. ja 4. kolmapäeval Kumu kunstimuuseumis