Kumus saab tutvuda vene avangardi ja sotsrealismi klassikaga

09.06.2011

Eesti Kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseum

Pressiteade

8. juuni 2011

Neljapäeval, 9. juunil kell 18.00 avatakse Kumu kunstimuuseumis Riikliku Vene Muuseumi kogudel põhinev näitus “Pavel Filonov. Vene avangard ja järgnenu”. Lisaks Filonovi teostele eksponeeritakse näitusel vene avangardi teiste suundade esindajate töid ning näiteid sotsrealismist. Näitusega koos ilmub rikkalikult illustreeritud kataloog eesti, vene ja inglise keeles.

“Näitus keskendub 20. sajandi esimese poole vene avangardi ühe väljapaistvama ja omapärasema meistri Pavel Filonovi loomingule, käsitledes seda laiemas kontekstis,” ütles näituse koordinaator Elnara Taidre. “Filonov on võrreldav vene avangardi võtmekujude Vassili Kandinsky ja Kazimir Malevitšiga, tema ainulaadsus seisneb aga Akadeemia pärandi ja uue kunstikeele sünteesis.”

Väljapanek valmib koostöös Riikliku Vene Muuseumiga, mille kogudesse kuulub suurem osa Filonovi pärandist ja üks paremaid vene avangardi kollektsioone.

“Mul on ääretult hea meel, et taasiseseisvumisjärgne esimene suurem koostööprojekt Riikliku Vene Muuseumiga teoks sai,” ütles Kumu direktor Anu Liivak. “Esimest Filonovi ülevaatenäitust nägin Riiklikus Vene Muuseumis ligi 25 aastat tagasi, ja alates sellest olen unistanud võimalusest tutvustada tema loomingut Eestis. Filonov elas huvitaval ja keerulisel ajal. Näitusega pakume vaatajale unikaalse võimaluse kogeda seda vastuolulist ja traagilist ajastut kunstiteoste vahendusel.”

Kumus eksponeeritud Filonovi teoste hulgas on võtmetähendusega maalid “Kuningate pidusöök” ja “Kevade valem”, samuti tööd suurte teemade ümber koondunud tsüklitest “Valemid” ja “Pead”. Üldkonteksti aitavad luua vene avangardi suurkujude Kazimir Malevitši, Vassili Kandinsky ja Natalia Gontšarova teoste kõrval ka mitme teise huvitava autori – David Burljuki, Mihhail Matjušini ning Pavel Filonovi õpilaste tööd. Eksperimenteeriva kunsti kontrastina näidatakse ka uuendusi alla surunud sotsrealistlikku kaanonisse kuuluvaid teoseid, sh Stalini õukonnakunstniku Isaak Brodski töid ning Juri Kugatši, Vassili Netšitailo ja Viktor Tsõplakovi kollektiivselt teostatud ja mastaabiga rabavat suurmaali “Au suurele Stalinile!” (3,5 × 5,25 m).

Kunstnik, kunstiteoreetik ja analüütilise kunsti süsteemi looja Pavel Filonov (1882/1883–1941) uuris oma loomingu kaudu nähtamatuid protsesse nähtavate asjade sees, püüdes näidata vaatajatele elava mateeria struktuuri. Aastal 1925 asutas ta rühmituse Analüütilise Kunsti Meistrid. Filonovit, ta lähedasi ja õpilasi kiusati taga, kuna temast ei saanud sotsrealismi pooldajat, ning ta töid ei lubatud näitustele kuni perestroikani. Kunstnik “taasavastati” Venemaal ja Läänes 1980. aastatel. Tänapäeval peetakse teda 20. sajandi kunsti klassikuks, kelle töid eksponeeritakse näitustel kogu maailmas.

Näitus jääb avatuks 18. septembrini 2011.

Lisainfo:

Elnara Taidre

Näituse koordinaator

Tel: 602 6050, 529 8215

E-post: elnara.taidre@ekm.ee