Lahtises leegis karastunud savi

21.03.2007

31. märtsil algab 20-tunnine Aigi Orava keraamika meistriklass, mille käigus tutvustame keraamikahuvilistele ühte väga erilist nähtust Eestimaal – puudega köetavat keraamikaahju. Ühekambriline võlvitud ahjukere, 7 meetrine korsten, üheksa tihumeetrit okaspuud – kõik see annab aimu ettevõtmise tõsidusest. Lahtine tuleleek ja puutuhk muudavad ahjus saviesemed peale 30 tundi jätkuvat puudega kütmist väga erilisteks. Meistriklassist osavõtja saab kordumatu kogemuse ja otseseid teadmisi sellest keraamika põletamise ainulaadsest viisist.

Anagama – tüüpi puudega köetav keraamikaahi valmis 2000. aasta suvel Eesti ja Ameerika keraamikute koostöös. Seda tüüpi ahi on ainulaadne kogu Baltikumis ja Põhjamaades üldiselt vähetuntud.

Ahi asub Kohila vallas Tohisoo mõisa pargis Keila jõe kaldal. Ahju suurus võimaldab suurevormiliste esemete põletamist 1300° C juures. Ahju sisemuses ringleva puutuha ja juurdelisatava keedusoola reaktsioonina tekib keraamikaahjus saviesemetele kõrgkuumusglasuur. Tuhaglasuurid ja anagama ahjutüüp on tulnud Jaapanist.

Meie eesmärgiks on puupõletuse tutvustamine laiemale hulgale huvilistele. Kuna taolise suure ahju ehitamine ja kasutamine on olnud väga kallis ja aeganõudev, siis peaaegu ainus võimalus põletusi läbi viia on ühise meeskonnana.

Põnevaid tulemusi pakkuv puupõletus on mõjunud inspireerivalt paljudele kunstnikele ega jäta oma erilise hingusega puudutamata ühtegi keraamikut.

20-tunnine kursus koosneb:

Ülevaatlik loeng Kumu hariduskeskuse auditooriumis 31. märtsil kell 13-15.15

Savitöö Kumu keraamika ateljees 10. ja 11. aprillil ning 10. ja 11. mail kell 16-17.15

Põletusel osalemine keraamikaahju juures Kohilas 23.-24. mail

Kursust juhendab Aigi Orav

Kursuse tasu 1500.-

Vajalik eelregistreerimine: saada päring