Laupäevaakadeemia: Uued leiud Eesti erakogudest

Laupäeval, 16. mail kell 15.00 toimub Mikkeli muuseumis (Weizenbergi 28) näituse “Kadunud aegade aarded. Egiptuse, Kreeka, Vana-Ida ja Kolumbuse-eelsete Ameerika kultuuride muistised Eesti muuseumides ja erakogudes” raames loeng sarjast Laupäevaakadeemiad. Loengu peab Anu Allikvee teemal “Uued leiud Eesti erakogudest. Joonistused Sir William Hamiltoni antiikvaaside kollektsioonist”.

Tuhandete aastate tagustest kõrgkultuuridest ei ole fotosid ega filme, mis lubaksid meil suurema vaevata mõista toonaseid inimesi ja nende mõttemaailma. Meie pilt Muinas-Egiptusest ja Mesopotaamiast on pandud kokku pika aja vältel kild-killult, läbi tuliste vaidluste, avastuste ja eksimuste. Iga leitud uus kivisse raiutud hieroglüüftekst või savist kiilkirjatahvel aitab mõistmisele lähemale, ent samas on selge – see on ikkagi vaid mosaiik, millest jääb palju kilde puudu.

Seekordne loeng keskendub ühest Tallinna erakogust leitud joonistustele. Võrreldes teiste, aastasadade ja tuhandete vanuste eksponaatidega ülinoored – “vaid” veidi üle 200 aastased, on siiski tegemist tõeliste rariteetidega, mille seotus nii Inglismaa kui Saksamaaga muudab need olulised mitte ainult Eesti, vaid kogu Euroopa kultuuriruumile. Joonistused on loodud 1793-1803 Napolis neljas köites ilmunud gravüürialbumi jaoks ning need tehti Napoli Kunstiakadeemia direktori, Saksa maalikunstniku J. H. W. Tischbeini (1751–1829) õpilaste poolt tema juhendamisel. Nad kopeerivad vaasimaale Napoli kuningriigis töötanud Briti saadiku Sir W. Hamiltoni (1730-1803) kollektsiooni kuuluvalt Kreeka keraamikalt (u. 530-III saj. lõpp eKr). Nende kaudu avaneb meie ees antiikne maailm kogu oma mitmepalgelisuses – müüdid muutuvad reaalseks, argielu põimub salapäraste rituaalidega.

Lisaks joonistustele tutvustatakse loengus J. Tischbeini kui Saksa valgustusajastu üht juhtfiguuri ning W. Hamiltoni kui mitmekülgset ajaloo- ja loodusuurijat. Selgub ka Hamiltoni kollektsioonide tähtsus nii omas ajas kui tänapäeval, nende publitseerimine ning saatus ajalookeerises.

Näituse koostaja: Pekka Erelt

Näituse kujundus: Laika, Belka & Strelka

Näitus “Kadunud aegade aarded” sai teoks tänu Kadrioru kunstimuuseumi, Mikkeli muuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi entusiasmile ning Eesti Kultuurkapitali toetusele.