Maailmatasemel Belgia kunst Kumus

15.06.2011

Eesti Kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseum

PRESSITEADE

15. juuni 2011

Neljapäeval, 16. juunil kell 18 avatakse Kumu kunstimuuseumis näitus “Kaksikportree. Flaami sümbolistid James Ensor ja Jules de Bruycker”. Maailma tippu kuuluvate Belgia kunstnike tööd esindavad oma loomingus vastandlikus käsitluses, kuid samas äärmiselt iseloomulikult 19.–20. sajandi Flaami ja Belgia kunsti ning kultuuri. Näitusega koos ilmub rikkalikult illustreeritud kataloog eesti ja inglise keeles.

Näituse avavad Belgia suursaadik T. E. Nicolaas Buyck, Flandria valitsuse esindaja Koen Haverbeke, Genti kunstimuuseumi direktor Robert Hoozee ja Kumu kunstimuuseumi direktor Anu Liivak.

“Ensor on maailmanimega maalija, keda saatis juhtiva modernistliku kunstniku maine hoolimata sellest, et tema nägemuslik ja vastuoluline kunst oli ebatavaline ning tal oli kunstimaailmas rohkem vaenlasi kui sõpru. Paljud kunstnikud, sh de Bruycker said temalt tuntavaid mõjutusi,” ütles näituse kuraator Tiina Abel. “Kui Ensor oli inimloomuse kriitik, siis de Bruycker tõlgendas oma töödes peamiselt Genti miljööd.”

James Ensor (1860–1949) tegi oma parimad tööd aastail 1886–1891 ning see looming kuulub 19. sajandi graafika tippu. Ensorit lummasid vastupidavad vaskplaadid, trükivärvid ja võimalus teha erinevaid tõmmiseid. Kunstniku loomingu püsitegelased deemonid ja viirastused, Kristus ja Saatan, inglid ja Surm, inimlikud pahed ja idülliline loodus tundsid end hästi nii lõuendil kui paberil.

Jules de Bruycker (1870–1945) pidas graafikat ainsaks väljendusvahendiks, õppis põhjalikult tundma selle võimalusi ja kasutas neid meisterlikult suuremõõtmelistes ofortides. Ühtlasi sai temast armastatud kodulinna Genti inimeste ja olustiku tõlgendaja, keda paelus kõige enam töölisklassi ja vaeste eluolu.

“Kumu kunstimuuseum väärib kiitust otsuse eest eksponeerida neid kahte põnevalt vastandlikku ja eripärast kunstnikku ühel näitusel,” ütles Genti kunstimuuseumi direktor Robert Hoozee. “Genti kunstimuuseumi valduses on Ensori graafiliste teoste täielik kogu, mis omandati 1998. aastal kollektsionääri ja Ensori ofortide kataloogi koostaja Auguste Taevernier’ pärijatelt. De Bruyckeri esimesed teosed jõudsid muuseumi kogusse 1913. aastal, kuid enamik Kumus väljapandud ofortidest pärandas muuseumile Genti päritolu kollektsionäär ja kunstniku sõber Jules Singelijn-Buydens 1932. aastal.”

Kahe kunstniku loomingulisest pärandist eksponeeritakse üle 120 maali, joonistuse ja graafilise lehe. Suurem osa näituse materjalist kuulub Genti kunstimuuseumi kollektsiooni, kuid neli haruldast James Ensori maali pärinevad Oostende Mu.ZEE kunstimuuseumi kollektsioonist, Charleroi kunstimuuseumist ja Ooidonk Fine Arts galeriist.

Näitusel näidatakse Belgia kunstniku Guillaume Bijli 2000. aastal valminud lühikest pseudodokumentaalfilmi “James Ensor Oostendes”, mille on näitusele laenanud Genti kaasaegse kunsti muuseum S.M.A.K.

Näitus toimub Eesti Vabariigi ja Flandria Valitsuse vahelise kultuurialase koostööleppe raames.

Näitus on avatud 15.06.–30.10.2011 Kumu kunstimuuseumis.

Lisainfo:

Tiina Abel

Näituse kuraator

Tel: +372 56 690 375

E-post: tiina.abel@ekm.ee

Anu Adra-Entsik

Osakonnajuhataja

Kommunikatsiooni- ja turundusosakond

Eesti Kunstimuuseum

Tel: 602 6010, 56 299 959