Mikkeli muuseumi uuel näitusel tutvustatakse Sadolini kunstikogu

Eesti Kunstimuuseum
Mikkeli muuseum
Pressiteade
30.03.2017

8. aprillil avatav näitus „30 värvilist aastat. Sadolin kunstikogu“ tutvustab üht pikema ajalooga erafirma kunstikogu Eestis.

Sadolini kunstikogu, millele pandi alus 1990. aastal, juba kolm aastat pärast värvifirma EKE Sadolin asutamist, on üks vanimaid ja tähelepanuväärsemaid ettevõttele kuuluvaid kollektsioone Eestis. Mujal maailmas on pankade ja suurfirmade kunstikogud laialt levinud nähtus, kuid noores Eesti kultuuris on kunsti- ja rahamaailma vahekorrad alles kujunemisfaasis. Seetõttu on eriti oluline tuua esile Sadolini panust kunsti ja kunstnike väärtustamisse ja populariseerimisse.

mall-nukke-eesti-aeg-1996-sadolini-kogu

Mall Nukke (1964) Eesti aeg. 1996. Segatehnika. Sadolin kunstikogu

Näitusel esitatav Sadolini kunstikogu näitab firma juhtide vaistu ja ettenägelikkust, sest mitmest Sadolini kunstipreemia laureaadiks valitud noorest loojast on tänaseks saanud eesti kunsti suurkuju. Kogusse on soetatud ka eesti maalikunsti palet kujundanud tuntud loojate teoseid. Aktiivselt tegutsevate või alles otsingutel eesti kunstnike toetamine on 30 tegutsemisaasta jooksul olnud üks Akzo Nobel Baltics AS-i (endine ES Sadolin AS) tähtsamaid tegevussuundi. Firma juhi Elena Pasti sõnul kujunes investeerimisvõimalusena alustatud kunstikogu aja jooksul firma identiteedi osaks, ajatuks väärtuseks, mis ühendab selle töötajaid ja firmaga seotud inimesi. Kunsti omandamisele järgnes kunstnike tunnustamine ja toetamine kunstipreemiatega, millele esitavad nominente Eesti olulisemad kunstiinstitutsioonid. Tänavu pälvis Sadolini kunstipreemia noor maalikunstnik Eleriin Ello.

Näitusel eksponeeritakse suuremat osa ligi 60 teost hõlmavast kollektsioonist. Muuseumi direktori Aleksandra Murre sõnul on näitus „30 värvilist aastat. Sadolin kunstikogu“ suurepäraseks jätkuks Mikkeli muuseumi näituste traditsioonile, mis tutvustavad erakogusid eelkõige kollektsionääri enda kaudu. Kui varem on muuseumis näidatud kaasaegseid ja ajaloolisi eraisikute kogusid, siis praegune näitus avab uue lehekülje, esitledes institutsioonidele kuuluvaid kollektsioone, kus teosed, nende omandamise põhimõtted ja kogu esitamise viisid on firma või asutuse imago tähtis osa. Publikule aga tähendab see järjekordset kohtumist väga hea kunstiga, mis väljaspool seda näitust ei ole nii lihtsalt kättesaadav.

Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Külli Kaats
Koordinaator: Aleksandra Murre
Projektijuht: Kaja Rästas

Näitus on avatud kuni 7. maini 2017

Näituse pressifotod asuvad Eesti Kunstimuuseumi digikogus.

Täiendav info:
Aleksandra Murre
aleksandra.murre@ekm.ee
606 6406, 521 3748

Kaja Rästas
5553 0447
info.ee@akzonobel.com