Modernistlikud mängud. Adamson-Eric 115

Eesti Kunstimuuseum
Adamson-Ericu muuseum
Pressiteade
19.10.2017

 

Modernistlikud mängud. Adamson-Eric 115

Neljapäeval, 26. oktoobril kell 16.00 esitleb Adamson-Ericu muuseum näitust „Modernistlikud mängud” ja mahukat raamatut „Adamson-Eric”. Tutvustatakse ka uut põnevat nutirakendust lastele ja noortele ning sügistalvist publikuprogrammi.

Adamson-Ericu 115. sünniaastapäevale pühendatud näitusel on eksponeeritud ülevaade meistri elutööst: kujutav ja tarbekunst ning kavandid ja eeltööd. Eesti muuseumide kogudes asub ligi 2000 Adamson-Ericu loodud kunstiteost, millest näitus võimaldab esitada vaid valiku. Varaseimad teosed väljapanekus on „Kompositsioon” ja „Serenaad”, mis pärinevad aastast 1924, mil noor Adamson-Eric alustas kunstiõpinguid Pariisis.

Adamson-Ericu muuseumi direktor Ülle Kruus lisab: „Loominguline, kirglikult mänguline ja samas vaimukas lähenemine on Adamson-Ericu pärandi teinud ajatuks. Mõtestame tema nime kandvas isikumuuseumis taas lahti tema hindamatut varamut, tehes seda tänapäevase elu ja teadmiste taustal. Kunstniku loovuse sära ulatub artistlikult, erudeeritult ja samas lustakalt aastasse 2017, mil tema sünnist on möödas 115 aastat.”

Adamson-Ericu (1902–1968) arvukaid teoseid iseloomustavad erakordse kirega komponeeritud kujundid, värvid ja figuurid. Tema loominguline maailm sündis ümbritseva tegelikkuse ja minevikupärandi mängulisel taas- ja ümberloomisel. Käesolev näitus „Modernistlikud mängud” jaotab meistri loomepärandi mõtteliselt alateemadeks.

Näitusel moodustavad suure teosterühma Adamson-Ericu loodud traditsiooniliste kultuuride ja etnograafiliste elementide tõlgendused. Nii on põlisrahvaste märkide, maskide ja ornamentika arendused saanud kümnete hõbe- ja kuldehete ning nahkehistööde kujunduste aluseks ja kunstniku isikupärased tõlgendused ruunikirjadest jõudnud mustritena joogiklaasialustele ning kandikutele. Sajanditetagusest klassikalisest viinapuuväädist kujundas Adamson-Eric aga lihtsama kodumaise tunnetusega maasikamotiivi – sedagi elementi kohtab kolmekümne aasta lõikes erinevates vormides ja paljudes materjalides.

1960. aastatel sai kunstniku lemmikuks päikesemotiiv. Eluraskustele vastukaaluks jäädvustas Adamson-Eric kirka koloriidiga portselani- ja glasuurmaalitehnikas päikesed dekoratiivtaldrikutele ja kahhelplaatidele.

Näitus jääb avatuks 14. jaanuarini 2018.

Näituse pressialbumi leiate siit.

Näitusega kaasnevad uue nutirakenduse NUMU programmid Adamson-Ericu muuseumis: lastele „Päikese tagasitoomine” ning gümnaasiuminoortele ja täiskasvanutele „Rõõm poliitika kiuste”.

Uute haridusprogrammide „Loom ja lind – püüa mind!”, „Figuurimängud” ja „Kõnelused kunstist” kohta leiate rohkem infot siit.

Näituse kuraatorid: Ülle Kruus ja Kersti Koll
Näituse kujundaja: Tiit Jürna
Graafiline disain: Külli Kaats
Haridusprogrammid: Liisi Selg
Nutirakenduse NUMU Adamson-Ericu juubeliprojekti juht: Liis Kibuspuu

Lisainfo:

Ülle Kruus
Direktor
Adamson-Ericu muuseum
Tel +372 6445838; +372 53439678
ylle.kruus@ekm.ee
kunstimuuseum.ekm.ee

Liia Rebane
Kommunikatsioonijuht /Communication Manager
Eesti Kunstimuuseum / Art Museum of Estonia
Tel +372 602 6026; +372 5681 6706
liia.rebane@ekm.ee
kunstimuuseum.ekm.ee