Noor-Eesti kunstnikke Ahvenamaale meelitanud Önningeby koloonia kunstnikud Adamson-Ericu muuseumis

24.03.2011

Adamson-Ericu muuseum

Pressiteade

24. märts 2011

Täna, 24. märtsil kell 16.00 avatakse näitus “Naiskunstnikud Ahvenamaa Önningeby kunstnike koloonias” Adamson-Ericu muuseumis, kus saab näha Soome ainsa kunstike koloonia naisliikmete loomingut. Näituse avamisel esineb tuntud Ahvenamaa rahvamuusikute ansambel Kvinnfolk.

Näitus tutvustab 19. sajandi lõpukümneil ja 20. sajandi alguses Ahvenamaal Önningeby kunstnike koloonias töötanud naiskunstnike Hanna Rönnbergi, Elin Danielsoni, Anna Wengbergi, Eva Topeliuse, Ellen Favorini ning paljude teiste Soome ja Rootsi kunstiloos oluliste naiskunstnike loomingut. Näitus on koostatud põhiliselt Önningeby muuseumi kogu teostest. Näitus jääb avatuks kuni 3. juulini.

Pressipildid leiate Eesti Kunstimuuseumi digikogust: http://digikogu.ekm.ee/filiaalid/adamsonericu/pressimaterjal/naiskunstnikud

“Adamson-Ericu muuseumi üks pikaajalisi töösuundi on olnud erinevate näituste ja seminaridega vaadelda naisloojate positsiooni omas ajas ja ühiskonnas ning sellega haakuvalt tutvustamegi nüüd eesti kunstnikke 20. sajandi alguses Ahvenamaale meelitanud Önningeby kolooniat just seal töötanud naiskunstnike kaudu,” ütles näituse kuraator Kersti Koll Adamson-Ericu muuseumist.

Näituse kuraatorid on Kjell Ekström Önningeby muuseumist ja Kersti Koll Adamson-Ericu muuseumist. Näitusega koos ilmub eesti-, rootsi- ja inglisekeelne rikkalikult illustreeritud kataloog, mille koostajad on Kjell Ekström ja Kersti Koll ning kujundaja Tiit Jürna.

Avatava näitusega jätkub Adamson-Ericu muuseumi ja Ahvenamaa Önningeby muuseumi koostöö, mis sai alguse 2006. aastal projektiga “Ahvenamaa fenomen. Noor-Eesti kunstnike ja kirjanike loomereisid Ahvenamaale 1906-1913”.

Näituse avamisel esineb rahvamuusikute ansambel Kvinnfolk Ahvenamaalt. Avamisel on kohal ka Önningeby muuseumi juht Kjell Ekström, kes teeb avamisele järgneval päeval, reedel 25. märtsil kell 12 kõigile soovijaile näitusel põhjaliku ringkäigu.

Kogu näituse vältel toimuvad haridus- ja publikuprogrammid, mille on koostanud Liisi Selg. Lisaks saab nädalavahetustel muuseumi kunstikeldris kätt proovida akvarellimaalijana.

Kõigi näituse külastajate vahel loositakse välja reis Ahvenamaale.

Önningeby kunstnike koloonia esindas Soomes ainsana 19. sajandi lõpukümneil Euroopa kunstielu tüüpilist nähtust, kus kunstnikest sõpruskonnad suundusid impressionistlikust vabaõhumaalist innustunult puutumata loodusega paikadesse loomeimpulsse otsima. Önningebysse kogunes loominguline seltskond 1886. aastast alates tuntud maastikumaalija, karismaatilise kunstiõpetaja ja Turu Kunstimuuseumi direktorina töötanud Victor Westerholmi algatusel. Sinna tuli kunstnikke nii Soomest kui ka Rootsist ning suhteliselt suur oli just naiskunstnike osakaal. Önningeby kunstnike koloonia tuntus ahvatles 1906. aastal Ahvenamaale minema ka Noor-Eesti kunstnikke Konrad Mäge, Nikolai Triiki ja Aleksander Tassat. Alates 1907. aastast veetis seal neli suve ka kirjanik Friedebert Tuglas.

Täiendav info:

Kersti Koll

Kuraator

644 5838; 5813 6012

kersti.koll@ekm.ee

Kjell Ekström

Kuraator

+358 400967710

kjell.ekstrom@aland.net