Rahvusvahelise uue meedia kunsti näituse avab Saksamaa Bundestagi president

18.05.2011

Eesti Kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseum

PRESSITEADE

17. mai 2011

Kolmapäeval, 18. mail avavad Saksamaa Bundestagi president Norbert Lammert, Riigikogu esimees Ene Ergma, Goethe Instituudi president Klaus-Dieter Lehmann ja Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 juhatuse liige Jaanus Mutli Kumu kunstimuuseumis Euroopa selle aasta ühe suurema meediakunsti näituse “gateways. Kunst ja võrgustunud kultuur”.

“gateways on kõige ambitsioonikam ja keerulisem kaasaegse kunsti näitus Kumu ajaloos,” ütles Kumu kunstimuuseumi direktor Anu Liivak. “Mul on ääretult hea meel, et oleme saanud nii paljude toetajate abil selle näituse publikuni tuua ja nüüd kõrgel tasemel pidulikult avada.”

Näitusel eksponeeritud Euroopa kunstnike tööd uurivad võrgutehnoloogiate tähendust ning sotsiaalset ja kultuurilist mõju ühiskonnale. Interaktiivsete projektide ja aktsioonide näol laieneb näitus ka Tallinna linnaruumi.

Näitusel osalevad Euroopa 27 kunstnikku 16 riigist, ja 29-st eksponeeritud tööst on spetsiaalselt sellele näitusele tellitud 14 uut kunstiprojekti.

Kunstnikud rakendavad uudseid tehnoloogiaid ebatraditsioonilisel viisil, et muuta muidu nähtamatu info nähtavaks ja kogetavaks. Näiteks Timo Tootsi “Memopol II” on masin, mis kaardistab külastaja virtuaalset infovälja; inglise kunstnikegrupi boredomresearchi “Tõelises tigupostis” veavad e-kirju laiali pruunid aiateod; saksa kunstniku Christina Kubischi “Elektrilised jalutuskäigud Tallinnas” avavad külastajale elektromagnetiliste helide maailma meie ümber.

Gateway tähendab ligipääsu – ruumidele, infole, andmevõrkudele või kogukondadele.

Näituse keskne tahk on avaliku ruumi ümberkujunemine infosfääri ja geograafilise ruumi aina suureneva kattumise tõttu.

Kunstnikud eksperimenteerivad mobiilse meediaga ning pakuvad võrgustumisele alternatiivseid võimalusi teispool suuresti tarbimisele suunatud ühiskonda. Kunstnikud mõtestavad digitaliseerumise tähendust ühiskonnale ja arutlevad selle nähtuse sotsiaalmajandusliku mõju üle.

Näitus toimub tihedas koostöös Goethe Instituudiga, olles Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 ametliku programmi üks tähtsündmusi. Näitust toetavad EMT, Briti Nõukogu, Saksamaa Välisministeerium ja Hispaania Saatkond.

Näitust “gateways. Kunst ja võrgustunud kultuur” saab vaadata 13.05.–25.09.2011 Kumu kunstimuuseumis.

Lisainfo:

Sabine Himmelsbach (Saksamaa)

Näituse kuraator

Tel: +0049 175 189 3931

Anu Adra-Entsik

Osakonnajuhataja

Kommunikatsiooni ja turunduse osakond

Eesti Kunstimuuseum

Tel: 602 6010, 5629 9959