Uurimuslik näitus ja raamat ajaloo käsitlusest 19. sajandi kunstis

Kadrioru kunstimuuseum

Pressiteade nr. 86
13.09.2013

Kadrioru kunstimuuseumi uus väljapanek „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” toob esmakordselt kokku Eestis ja Lätis 19. sajandil loodud ja kogutud ajaloopildid. Näitusega kaasneb ulatuslik publiku- ja haridusprogramm ning raamat „Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost”, mis tutvustab kohaliku ajaloopildi traditsiooni arengut ning avab kaasaegse ajalooteadvuse tagamaid.

„Piltidel elustuvad ajaloosündmused ja paigad, kangelased ja eeskujud. Näitusel kohtuvad Riia piiskop Albert ja kroonik Henrik, Tartu raehärrad ja ordumeister Plettenberg, kuningas Louis XVI ja kuninganna Marie-Antoinette, Julius Caesar ja Kleopatra, väejuhid Aleksander Suur ja Aleksander Nevski, Napoleon ja Kutuzov ning mitmed teised,” kommenteeris näitust üks selle kuraatoritest Anu Allikvee.

Väljapanek keskendub neljale Baltimaade 19. sajandi kunsti- ja ajaloopublikut enam erutanud teemale: oma maa nn euroopaliku ajaloo algusele 12.–13. sajandil ja rahva usulistele tõekspidamistele; Baltimaadega seotud Venemaa vanemale ajaloole; Napoleoni-vastastele sõdadele; ajaloo- ja rahvuskangelase surma ning postuumse austamise problemaatikale. Viies näitusesaal tutvustab Euroopa ajaloopildi traditsiooni antiikseid juuri, hilisemat arengut ja vaimustust sellest 19. sajandil.

„19. sajand oli ajaloosajand, mil ajaloost kujunes omaette teadusharu ning kasvas plahvatuslikult selle populaarne tõlgendamine ja sidumine rahvuse ja maaga. Näitust vaadates tuleks meeles pidada, et eksponeeritud pildid räägivad rohkem selle loojast ning tema ja ta kaasaegsete ajaloonägemusest kui kujutatud sündmustest,” täpsustas näituse teine kuraator Tiina-Mall Kreem.

Näitusega kaasnev raamat „Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost” koosneb Friedrich Ludwig von Maydelli (1795–1846) kui Baltimaade ajaloo üht esimest käsitlejat ja „pildistajat” tutvustavast sissejuhatusest ning tema albumi „Viiskümmend pilti Venemaa saksa Läänemere-provintside ajaloost” kommenteeritud tõlkest ja piltidest.

Laupäeval, 14. septembril toimub näitusel „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” publikupäev, mille raames saab osaleda ekskursioonidel ning Laupäevaakadeemia loengul. Täpsem info: kadriorumuuseum.ekm.ee

Näitusele on töid laenanud: Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvusraamatukogu, Läti Rahvuslik Ajaloomuuseum, Läti Rahvuslik Kunstimuuseum, Narva Muuseum, Pärnu Muuseum, Riia Linna ja Meresõidu Muuseum, Tartu Ülikooli Raamatukogu.

Toetajad: Merko, Eesti Kultuurkapital, BLRT Grupp

Näitus „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” jääb avatuks Kadrioru kunstimuuseumis 9. märtsini 2014.

Lisainfo:
Tiina-Mall Kreem