Uus näitus tutvustab Eesti vanimat kunstikogu ning kunsti ja teaduse põimumist

Eesti Kunstimuuseum
Kadrioru kunstimuuseum
28.10.2019

Reedel, 1. novembril kell 17.00 avatakse Kadrioru kunstimuuseumis näitus „Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“. Näitus on pühendatud Eesti rahvusülikooli 100. aastapäevale.

Tartu Ülikool on Eesti kunstiteaduse, esimese kunstimuuseumi ja kunstiõppeasutuse – joonistuskooli – sünnikoht. Samuti on 1632. aastal asutatud ja 1919. aastal Eesti rahvusülikooliks reorganiseeritud Tartu Ülikool eestikeelse kunstielu tugisammas, mille kollektsiooni kuuluvaid töid võib sageli näha nii Eesti kui välisnäitustel.

Tartu Ülikooli enam kui kahesaja aasta jooksul kujunenud ja oma olemuselt mitmepalgelise kunstikogu ülevaatenäitust ei ole siiani aga toimunud. Selle kummastava lünga Eesti kultuurielus täidab nüüd näitus „Ars academica“. Näitus toob vaataja ette ülikooli kunstivara paremad palad, alates Albrecht Dürerist lõpetades Ilmar Maliniga, ning räägib avameelselt akadeemilise kogu saatusest ja probleemidest, kunstitööde kogumise põhimõtetest, traditsioonidest ja tulevikuväljavaadetest.

Kunsti ja teaduse võimet siduda erinevaid paiku, aegu ja teadmisi demonstreerib ilmekalt ka näituse avapilt – Enn Põldroosi maalitud seinapannoo „Universitas Tartuensis“.

Enn Põldroos. Universitas Tartuensis. 1982. Tempera, masoniit. Kingitud 1982. aastal Tartu Ülikooli 350. aastapäevaks ENSV Kultuuriministeeriumi poolt

Eesti 100-aastase rahvusülikooli külalisnäitus 100-aastase Eesti Kunstimuuseumi filiaalis Kadrioru kunstimuuseumis ei ole pelgalt kahe pikaajalise koostööpartneri juubelihõnguline sõpruskohtumine. Näitus ning selle saateprogramm tuletab avalikkusele meelde kunsti ja teaduse ajaloolist sümbioosi ning tulevikku loovat sünergiat, püüdes kõnetada kõiki põlvkondi. Näituse saateprogrammi saab vaadata siit.

Näituse kuraatorid: Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum), Ingrid Sahk (Tartu Ülikooli muuseum)
Näituse kujundus ja graafiline disain: Angelika Schneider

Näitus Kadrioru kunstimuuseumis on avatud 22. märtsini 2020.
Näituse teist versiooni on võimalik näha Tartu Ülikooli muuseumis 2020. aasta sügisel.
2. novembril toimuva, näitusega kaasneva publikusündmuse info siin.

Vaata pressialbumit

Lisainfo: