Kadrioru kunstimuuseumi trükised 2010

Kadriorg. Lossi lugu

2010 kadriorg lossi luguKoostanud Aleksandra Murre ja Kadi Polli
Autorid: Jüri Kuuskemaa, Aleksandra Murre, Mart Kalm ja Kadi Polli
Kujundanud Tiit Jürna
420 lk
Eesti keeles, resümeed inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2010

ISBN 978-9985-9999-8-1

Põhjalik uurimus Kadrioru lossi ajaloost alates Peeter I ajast kuni tänapäevani. Raamat pöörab pilgu traditsioonilise vormikeskse arhitektuuriajaloo juurest lossi poliitilisele ja sotsiaalsele kontekstile. Lossilt kui ehitiselt, füüsiliselt objektilt, on rõhk nihkunud tema kasutamisele ja sellele, kuidas erinevate valdajate ajal on palees lavastatud riiklikke representatsioone ja rahvuslikke identiteete. Raamat pakub värskeid vaatenurki ja uusi fakte Kadrioru kaugemast ja lähemast minevikust ning sisaldab rikkalikult pildimaterjali Eesti, Venemaa ja Itaalia kunsti- ja fotokogudest, millest suur osa avaldatakse esmakordselt.

Simson ja Deliila. Itaalia maali lugu

2010 simson deliilaKoostanud Hilkka Hiiop ja Tiina-Mall Kreem
Autorid: Kadi Polli, Tiina-Mall Kreem, Mai Levin, Marco Riccomini ja Hilkka Hiiop
Kujundanud Villu Plink
70 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud

ISBN 978-9949-9086-1-5

Mikkeli muuseumi näitusega „Simson ja Deliila” (13.11.2010–30.04.2011) kaasnenud kataloog, mis on pühendatud ühe Eesti kontekstis haruldase 17. sajandi Itaalia maali (Napoli koolkond, Andrea Vaccaro vanema ateljee?) uurimise ja unikaalse restaureerimise loole.

Kataloogi lisa:
Maali „Simson ja Deliila” uurimist ja restaureerimist jäädvustav dokumentaalfilm DVD-l

Kontseptsioon: Hilkka Hiiop
Montaaž: Villu Plink
Kaamera: Mati Schönberg

Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2010

Pinge. Saksa ekspressionism Eesti Kunstimuuseumi kogust

2010 pingeKoostanud Anu Allikvee
Kujundanud Inga Heamägi
152 lk
Eesti ja saksa keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2010

ISBN 978-9985-9999-5-0

Mikkeli muuseumi näitusega (03.04.–31.10.2010) kaasnenud kataloog tutvustab Eesti üht olulisemat väliskunsti kogu, mis jõudis Eesti Kunstimuuseumi tänu kunagistele erakollektsionääridele. Ükski teine 20. sajandi modernismi vool ei ole Eestis sedavõrd hästi ja rahvusvaheliselt esindatud kui saksa ekspressionism. Kollektsioon hõlmab graafikat ja joonistusi – selle tuumiku moodustavad tööd ekspressionistidelt, kelle seas on nii stiili rajavatesse rühmitustesse Die Brücke ja Der Blaue Reiter kuuluvad kunstnikud (Emil Nolde, Franz Marc, Heinrich Campendonk, Paul Klee, Erich Heckel, Alfred Kubin) kui ka olulisemad hilisekspressionismi (Neue Sachlichkeit, verism) esindavad autorid (Otto Dix, Max Beckmann, George Grosz). Samuti ei puudu näited selliste ekspressionismi suurkujude nagu Ernst Barlachi, Oskar Kokoschka, Egon Schiele, Käthe Kollwitz jt loomingust.