Kadrioru kunstimuuseumi trükised 2012

Vene kunst Baltimaade kogudest

2012 vene kunst baltimaade kogudestKoostanud Tiina Abel ja Aleksandra Murre
Autorid: Tiina Abel, Aleksandra Murre, Ksenija Rudzīte, Irēna Bužinska, Dalia Tarandaitė, Živilė Ambrasaitė
Kujundanud Andres Tali
264 lk
Eesti, vene ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2012

ISBN 978-9949-485-10-9

Kumu kunstimuuseumis ja Kadrioru kunstimuuseumis 2012. aastal toimunud näitusel „Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudestˮ tutvustati esmakordselt suurt 19. sajandi teise poole ja 20. sajandi alguse vene kunsti valikut Eesti, Läti ja Leedu muuseumidest. Näitusega kaasnenud raamat tutvustab Baltimaade vene kunsti kollektsioone ja käsitleb nii vene realistlikku kunsti esindavate kuulsate peredvižnikute Ivan Kramskoi, Ilja Repini, Ivan Šiškini, Vassili Perovi jt loomingut kui ka nn hõbedase ajastu kunsti – vene impressionismi ning rühmituse Mir Iskusstva ja Ruutu Soldat kunstnike loomingut. Lisaks sisaldab raamat tuntumate vene kunstnike eluloolisi andmeid ja käsitleb märksõnadena olulisemaid Venemaa kunstisuundi, -institutsioone ja -rühmitusi.

Madalmaade kunst Kadrioru kunstimuuseumis

2012 madalmaade kunst kadrioru kunstimuuseumisKoostanud Greta Koppel
Autorid: Anu Allikvee, Juta Keevallik, Greta Koppel, Everhard Korthals Altes, Fred G. Meijer, Natasja Peeters
Toimetanud Juta Keevallik
Kujundanud Andres Tali
320 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2012

ISBN 978-9949-485-08-6

Raamat on rikkalikult illustreeritud põhjalik uurimus Eesti Kunstimuuseumile kuuluvast Madalmaade kunstikogust Kadrioru kunstimuuseumis. Raamatu põhiosa moodustavad Kadrioru kunstimuuseumi maali- ja graafikakogu uurimuslikud kataloogid, mis pakuvad uut teavet nii teoste autorsuse, eeskujude kui ka ajaloo kohta. Kataloogile eelnev artiklite osa sisaldab Eesti ja välisautorite kaastöid, kust leiab nii lähi- ja sissevaateid kohalikku kunstikogusse ja kunstikogumise traditsiooni kui ka siinsete teoste vaagimist hollandi ja flaami kunsti laiemal kunstiajaloo areenil. Selline teoste vaatlus võimaldab avada Kadrioru kunstimuuseumi Madalmaade kunstikogu nii kohalikku kui ka rahvusvahelist tähendust.

Alur Reinansi kunstikogu

2012 reinansKoostanud ja toimetanud Anu Mänd ja Kersti Kuldna-Türkson
Kujundanud Mari Kaljuste
304 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum
Tallinn 2012

ISBN 978-9949-485-13-0

2012. aastal sai Eesti Kunstimuuseum hindamatu kingituse – perekond Reinans andis üle peamiselt Rootsis elanud Alur Reinansi suure kollektsiooni 17.–20. sajandil Eestis valminud hõbetöödest ja valiku graafikast. Mikkeli muuseumi näitusel (08.12.2012–05.05.2013) on kollektsioon esmakordselt tervikuna eksponeeritud: nii Tallinna, Tartu, Narva ja paljude teiste linnade hõbeseppade valmistatud ehisasjad, lauanõud, tarbeesemed kui ka 19. sajandi Eesti-aineline graafika ja Eduard Wiiralti sõjajärgsed tööd. Näituse puhul andis Eesti Kunstimuuseum välja mahuka ja põhjaliku kunstikogu kataloogi.