Kadrioru kunstimuuseumi trükised 2013

Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost

2013 maydellKoostanud Linda Kaljundi, Tiina-Mall Kreem
Tekstide autorid: Linda Kaljundi, Tiina-Mall Kreem, Juhan Kreem, Ain Mäesalu, Inna Põltsam-Jürjo
Kujundanud Angelika Schneider
288 lk
Eesti keeles, resümeed saksa ja inglise keeles; illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2013
ISBN 978-9949-485-21-5

Väljaanne kaasneb Kadrioru kunstimuuseumi näitusega „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” (07.09.2013–09.03.2014). Raamat tutvustab kunstnik Maydelli kui Baltimaade ajaloo üht esimest käsitlejat ja „pildistajat”, kohaliku ajaloopildi traditsiooni sündi ja kaasaegse ajalooteadvuse tagamaid. Loe edasi…

Toetajad: Euroopa Teadusfond (EuroCORECODE programmi grant „Cuius regio”), Tallinna Ülikooli uuringufond, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus (Eesti Teadusfondi uurimisgrant 8530, „Ajalooromaan kui kultuurimälu meedium”)

Eesti Muuseumide Aastaauhindade 2013. aasta konkursi teadusauhind trükiste kategoorias!
Valiti 2013. aasta Eesti 25 kauneima raamatu hulka.
Pälvis sama konkursi raames Antalis AS eripreemia parima paberikasutuse eest.

Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes

2013-repinKoostanud Linda Lainvoo ja Kerttu Männiste
Toimetanud Tiina Abel
Autorid: Linda Lainvoo, Kerttu Männiste, Tatjana Borodina, Ljudmila Andruštšenko, Timo Huusko, Helena Hätönen, Veikko Pakkanen
Kujundanud Tuuli Aule
Kaane ja tiitli kiri: Ivar Sakk
216 lk
Eesti, vene ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2013

ISBN 978-9949-485-15-4

Kataloog kaasneb samanimelise näitusega Kadrioru kunstimuuseumis (09.02.–18.08.2013), mis valmis koostöös Helsingi Ateneumi kunstimuuseumiga. Nii näitus kui kataloog põhinevad Ateneumi kunstimuuseumi Repini kogul ning on otseselt seotud kunstniku kodu Penatõga Karjalas ja Soome ajalooga. Kataloog aitab Ilja Repini hilisperioodi loomingut ning Soomes paiknevat kunstipärandit paigutada nii Vene kui ka Põhjamaade kultuurimaastikule.

Ilja Repin (1844–1930) kuulub nende vene kunstnike hulka, kelle loomingut tuntakse kogu maailmas. Valdavalt teatakse Repinit kui suurt realisti, kelle sageli ühiskonnakriitilise alltekstiga teostelt leiab vaataja lihtrahva ja talupoja igapäevaelu peegelduse. Seda väärtuslikumaks tuleb pidada võimalust näidata Repini kohta midagi uut, vähetuntut, seni poliitilistel, geograafilistel või keelelistel põhjustel varju jäänut. Repini hilisperioodi looming ja kirjavahetus Soome Ateneumi kunstimuuseumi kogudes on rahvusvahelise kõlapinnaga materjal, mis on käesolevaks näituseks ja raamatuks kokku pandud soome, eesti ja vene kunstiajaloolaste koostöös.