Kadrioru kunstimuuseumi trükised 2014

Lux aeterna. Itaalia kunst Leedu ja Eesti kogudest

2014 Lux aeterna 72dpi

Koostanud Kerttu Männiste ja Anu Allikvee
Toimetanud Kerttu Männiste
Tekstide autorid: Kerttu Männiste, Anu Allikvee, Mai Levin
Kujundanud Peeter Laurits
192 lk
Eesti ja inglise keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2014

ISBN 978-9949-485-33-8

 Osta e-poest

Pealkirja „Lux aeterna” alla koondunud kaks näitust (Kadrioru kunstimuuseumis 27.09.2014–15.03.2015 ja Mikkeli muuseumis 27.09.2014–01.03.2015) ja nendega kaasnev raamat toovad vaatajani itaalia kunsti lummuse erinevad tahud. Antiigi pärandi ja kristliku kultuuriloo südameks olev Itaalia on sajandeid kunstnikke lummanud ja inspireerinud. Tuginedes antiigi traditsioonidele ning kinnistudes renessansskunstis kujunevad just Itaalias välja iluideaalid ja kompositsioonireeglid, mis jäävad Euroopas valitsema kuni 19. sajandi lõpuni. Näitusel ja raamatus käsitletakse Balti muuseumides ja erakollektsioonides esindatud Itaalia kunsti, kogude kujunemist ning praegust tähendust piirkonna muuseumimaastikul. Käsitletav ajaperiood on Balti muuseumide kogudes kõige rikkalikumalt esindatud ning võimaldab kõrvutada Itaalia kunsti arengu olulisi suundumusi.  

Eveline von Maydell. Mustvalge maailm

2014 Eveline von MaydellKoostanud Linda Lainvoo ja Juta Kivimäe
Tekstide autorid: Juta Kivimäe, Kärt Pauklin, Aleksandra Murre
Kujundanud Angelika Schneider
184 lk
Eesti ja inglise keeles, resümee vene keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2014

ISBN 978-9949-485-26-0

Raamat kaasneb näitusega „Eveline von Maydell. Mustvalge maailm” Kadrioru kunstimuuseumis (29.03.–07.09.2014). Eesti Kunstimuuseumi ja Rahvusarhiivi koostöös valminud näitus ja raamat tutvustavad Teise maailmasõja aastail Eestisse maha jäetud erandlikku ja haruldast kunstikogu – Riigiarhiivi Eveline ja Guido von Maydelli Fondis (ERA.1298) leiduvat materjali ning ka Eesti Kunstimuuseumi kogus asuvaid käärilõikeid. Samuti Eveline von Maydelli isikut (1890–1962), varipiltide traditsiooni ajalugu ning paberil ja paberist kunstiteoste säilitamise ja konserveerimisega seonduvaid küsimusi.

Elegantne ja lakooniline, võlub siluetikunst ühest küljest konkreetsuse ja kontrastsusega, teisalt aga sisaldub selles sümboolsust ja mitmetähenduslikkust. Käärilõike iidne kunst on Lääne kultuuris üle elanud tõuse ja mõõnu, olnud kõrgseltskonna meelelahutus, laadakunst, raamatuillustratsioonide moestiil, tänapäeval ka sotsiaalse kunsti meedium. 18. sajandi teisel poolel muutus käärilõige aadlidaamide lemmikharrastuseks, mis uue lainena tõusis moodi biidermeieri ajastul. 20. sajandi alguses muutus see žanr aga uuesti aktuaalseks mitme kunstniku loomingus nii Euroopas, Ameerikas kui ka Venemaal. Käärilõigete populaarsus oli (eriti USA-s) seotud ühelt poolt kodanluse nostalgiaga eelmise sajandi heaolu-elustiili järele ja teiselt poolt värskemate esteetiliste tõekspidamistega. Uue aja inimesed soovisid lasta end kujutada vanade aegade stiilis – käärilõiketehnikas. Üks selle žanri silmapaistvaid meistreid oligi Eestiga seotud ja end baltisakslasena määratlenud Eveline von Maydell – aadlidaam ja kunstnik, kellele sai käärilõige asjaolude sunnil tulusaks elatusallikaks ja eneseväljendusviisiks.

Valitud 2014. aasta Eesti 25 kauneima raamatu hulka.  

Mamma Liine mälupildid

2014 Mamma Liine malupildidAutor: Tiina-Mall Kreem
Kujundanud Kätlin Tischler
36 lk
Eesti keeles keeles, illustreeritud
Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum
Tallinn 2014

ISBN 978-9949-485-27-7

Lasteraamat kaasneb näitusega „Eveline von Maydell. Mustvalge maailm” Kadrioru kunstimuuseumis (29.03.–07.09.2014). Selle väikese raamatu pildid on Eveline von Maydelli käärilõiked ehk siluetid ehk varipildid. Jutukese on piltide juurde kirjutanud Tiina-Mall Kreem, kes ise ütleb loo kohta nii: „See on ainult üks paljudest lugudest, mis Eveline imelisi käärilõikeid vaadates pähe tulevad. Igaüks, iga laps, võiks neist piltidest jutustada oma loo.”

Eveline von Maydell (1890–1962) oli sakslanna. Lapsena käis ta perekonnaga Eestis suvitamas, hiljem abiellus Eestis sündinud saksa aadlimehe Gustav von Maydelliga. Esialgu elasid noored Saksamaal, kuid pärast I maailmasõda läksid Ameerikasse paremat elu otsima. Seal sai Venemaal kunsti õppinud ja juba Saksamaal end käärilõigetele pühendanud Eveline ka kunstnikuna tuntuks. Pärast abikaasa surma otsustas Eveline Eestisse tulla, et rajada siia kodu. Varsti algas aga II maailmasõda ning Eveline oli sunnitud uuesti põgenema. Oma viimased aastakümned elas ta Portugalis. Sõjakeerises jäid Eestisse maha Eveline von Maydelli kohvrid ülipeente käärilõigetega. Need tillukesed, enamasti mustvalged kunstitööd on hoiul Eesti Rahvusarhiivis (fond ERA.1298). Neil näeb inimesi ja loomi kõikvõimalikes tegevustes, toas ja õues. Kunstniku lemmikmodellideks olid lapsed, keda tal endal ei olnud.