Tagasi kalendrisse

Kunstnikuvestlus: Anu Vahtra dialoogis Paul Kuimetiga

Kunstnikuvestlus: Anu Vahtra dialoogis Paul Kuimetiga

Aeg: 25.04.19  18:00–19:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

25. aprillil kell 18.00 vestlevad näitusel „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“ kunstnikud Anu Vahtra ja Paul Kuimet.

Gordon Matta-Clark (1943–1978) oli USA kontseptuaalne kunstnik, kes muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuurist. Tema kohaspetsiifilised teosed paljastasid kaose ja anarhia linnaruumi näilise korrastatuse taga. Anu Vahtra installatsioonid Kumu suures saalis ja Kumu hoovis on dialoogis Matta-Clarki praktikaga.

Anu Vahtra (1982) on Eesti kunstnik, kes on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias ja Amsterdamis Gerrit Rietveldi Akadeemias ning saanud 2015. aastal Köler Prize’i peapreemia. Vahtrat huvitab ruumiline ja arhitektuurne keskkond, sealhulgas galeriiruumide ja muuseumihoonete spetsiifika. Vaevumärgatavate muudatuste kaudu paljastavad tema installatsioonid ruumide tavaliselt märkamatuks jäävad osad. Kumu näitusel on Vahtra loonud Gordon Matta-Clarki teostele installatiivse keskkonna, mis põhineb eelmise suure saali näituse „Vabad hinged“ kujundusel. Kumu hoovis paikneb Anu Vahtra installatsioon, mis meenutab muuseumihoone kohal asunud kunagist paekivikarjääri ning on dialoogis Matta-Clarki töödega. Näitusel eksponeeritakse lisaks slaidiprogrammi arhitekt Jüri Okase fotoseeriast „Väike moodsa arhitektuuri sõnastik“ (1974–1986) ning dokumentatsiooni Anu Vahtra performatiivsest jalutuskäigust „Open House Closing. A Walk“ Performa biennaalil 2017. aastal New Yorgis. 

Paul Kuimet (1984) on kunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta loob fotoinstallatsioone ja 16 mm filme, mille sisu ulatub maastikest ja arhitektuurist esemete ja kunstiteosteni. Ta teosed käsitlevad tihti modernistlikke esemeid, tõstes esile nende esteetilisi, poliitilisi ja ajaloolisi kaastähendusi, mis paljale silmale võivad jääda märkamatuks. Kuimeti viimaste ülesastumiste hulka kuuluvad sh isikunäitus “Five Volumes”, Narva kunstiresidentuur (2018); paarisnäitus „Space Coordinates“ (koos Nina Schuikiga), WNTRP, Berliin (2018); reklaamtahvliprojekt „Notes on Space in Kassel“, Kasseli linnaruumis (2017) ning isikunäitused „Perpendikulaarne“, Eesti Kaasegse Kunsti Muuseum, Tallinn (2016) ja „Hiline pärastlõuna“, Tallinna Linnagalerii (2016) ning Espace Photographique Contretype, Brüssel (2016). 2018. aastal osales ta WIELSi kaasaegse kunsti keskuse residentuuriprogrammis Brüsselis ja tegi kaasa ISCP residentuuriprogrammis New Yorgis.

Anu Vahtra. Eemaldamise teel tervikuni. 2019. Ruumiline sekkumine Kumu kunstimuuseumi suures saalis.