Tagasi kalendrisse

Loeng: Rahvusvahelise meditsiini koloniaalne ajalugu – prantsuse näide

Loeng: Rahvusvahelise meditsiini koloniaalne ajalugu – prantsuse näide

Aeg: 19.12.19  18:00–19:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine näitusepiletiga

Neljapäeval, 19. detsembril kell 18.00 toimub näitusel „Vallutaja pilk. Lisa Reihana „In Pursuit of Venus““ loeng teemal „Rahvusvahelise meditsiini koloniaalne ajalugu: prantsuse näide“. Loeng keskendub rahvusvahelise meditsiini varjukülgedele ning vaatleb, kuidas prantsuse mikrobioloogid, kes inimkonna isetu aitamise nimel leiutasid näiteks vaktsiinid kollapalaviku ja tuberkuloosi vastu, kasutasid oma tulemuste saavutamiseks koloniaalvaldustes valitsenud eetilist ja poliitilist ebavõrdsust. Loengut viib läbi kultuuri- ja teadusajaloolane Aro Velmet.

 Loeng põhineb Velmeti vastvalminud raamatul „Pasteur’s Empire: Bacteriology and Politics in France, its Empire, and the World“ (Oxford University Press, 2020), mis uurib mikrobioloogia isa Louis Pasteuri projektide mõju – alates katkuvaktsiinidest kuni tööstusliku alkoholi tootmiseni – teatud nägemusele Prantsusmaa teaduslikust üleolekust Indo-Hiinas, Põhja-Aafrikas ning Lääne-Aafrikas, omades sealjuures tõsiseid sotsiopoliitilisi tagajärgi sellistes küsimustes nagu nt maksustamine ja migratsioon, kodakondsus, rahvusvaheline koostöö ning Prantsuse võimu õigustamine kolooniates.

Näituse keskmes on Lisa Reihana võimas videoteos „In Pursuit of Venus“, mis esindas 2017. aastal Veneetsia biennaalil Uus-Meremaad. Teose lähtekohaks on 19. sajandi visuaalia ning selle kolonialistlik pilk asumaade loodusele ja rahvastikule. Sarnaseid näiteid pakub ka baltisaksa pildipärand. Kuraatorid: Kadi Polli, Eha Komissarov, Linda Kaljundi.

 

Lisa Reihana. In Pursuit of Venus. Kaader videost. 2015–2017. Autori omand