fbpx

Otsing

Hiilgus ja luksus Tallinnas. Maarja altari retaabel (2022–2027)

Teadus- ja konserveerimisprojekt „Hiilgus ja luksus Tallinnas. Maarja altari retaabel“ keskendub hiliskeskaja Madalmaade šedöövrile, mis valmis 15. sajandi lõpus anonüümse Brugge Püha Lucia legendi meistri töökojas.

Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel jõudis Tallinna arvatavasti aastal 1493 kaupmeesteühenduste nagu Suurgild ja Mustpeade vennaskond ühistellimusel. Retaabel kaunistas tõenäoliselt dominiiklaste Katariina kiriku Maarja altarit, mis asus mustpeadele kuulunud kabelis.

Projektil on kaks suurt eesmärki. Esimeses järjekorras keskendutakse kunstitehnoloogilistele uuringutele, nagu pigmendianalüüsid, röntgenograafilised ja lähi-infrapunafotograafia uuringud ning UV-fluorestsentsuuringud. Uuringutele toetudes on võimalik luua eeldused teose konserveerimiseks, mis on kogu projekti peaülesanne. Kunstitehnoloogilisi uuringuid kombineeritakse kunstiajalooliste andmetega, mille tulemuseks on terviklik arusaam kunstiteosest. Rahvusvahelisse projekti on kaasatud eksperdid Euroopast ja USAst. Samuti tehakse koostööd Euroopa ja USA muuseumidega, kus on hoiul Lucia legendi meistrile omistatud teosed.

Projekti koordinaator 

Eesti Kunstimuuseum 

Koostööpartnerid 

Groeningemuseum, Brugge
Instituto Moll
Tartu Ülikool
Technische Universität Dortmund
Universidad Complutense de Madrid