Tulemid 2017

Arnold Akberg
Tallinna vanalinn, 1983
Kesk-Kompassi tänava vaade, 1920

Arnold Akberg on kahtlemata kubismi üks omapärasematest esindajatest, kelle geomeetrilistes vormides arhitektuurimotiivid on tuttavad paljudele kunstisõpradele.

Maal on kingitus Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi poolt.

Jüri Arrak
Laava. 1966. Õli, lõuend

Jüri Arraku maal „Laava“ on väga iseloomulik kunstirühmituse ANK ’64 kujunemisperioodile ning Jüri Arraku enda loomingule sel ajal. Kuuekümnendate muutustetuules katsetasid anklased erinevaid modernismi esteetikast pärit võtteid, kuid sulatasid sellesse ka oma ajale tunnuslikke teemasid looduskatastroofidest, inimese ja looduse vahekorrast.

Ostetud Kultuurkapitali toel

Eugen Dücker (1841–1916)
Maastik karja ja veekoguga. 1866. Itaalia pliiats, paber

Kuressaares sündinud, Peterburi ja Düsseldorfi kunstiakadeemiate professori Eugen Dückeri näol on tegemist rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud akadeemilise kunstnikuga. Tema joonistus „Maastik karja ja veekoguga“ kujutab ilmselt Saaremaa maastikku.

Eesti Kunstimuuseumi ost

Ly Lestberg
Taevatrepp. 1992. Pastell, paber

Ly Lestbergi iseseisva loomingu algus langes 1980ndate aastate lõppu, mil noorte loomingus valitsesid neoekspressionism ja omamütoloogia. Lestbergi hõõguvates toonides dünaamilised, ülespürgivad figuurid on tolleaegse noore kunsti mitte ainult iseloomulikumaid, vaid ka paremaid töid.

Ostetud Kultuurkapital toel.

Otto Paju (1926–2016)
Kuke aabits. 1955. Autoriraamat

Eestis sündinud, Rootsis elanud ja kunsti õppinud kunstniku, Otto Paju autoriraamat (kukeaabits lastele) rõhutab eesti keelt (võõrtähtede ärajätmine, täpitähed). Kõrgtrükis, käärilõiketehnikas värvilised pildid on mõjutatud modernismi klassikast (Henri Matisse hilislooming jm), millega Paju Stockholmis tutvus.

Jaan Paju kingitus.

Kaljo Põllu (1934–2010)
Taevas ja maa. Sarjast „Taevas ja maa“. 1987. Metsotinto, paber
Igavene tervitus. Sarjast „Taevas ja maa“. 1987. Metsotinto, paber

1980. aastatel jätkas Kaljo Põllu teda juba varem inspireerinud mütoloogiliste ja kosmogooniliste teemadega. Need suuremas formaadis metsotintod moodustavad sarja „Taevas ja maa“.

Eesti Kunstimuuseumi ost

Raul Rajangu
L. I. Brežnev. Sarjast Poliitbüroo. Autoritehnika

Seerias „Poliitbüroo“ on kunstnik kasutanud loominguks ära Nõukogude Liidu poliitbüroo portreeplakatite komplekti, kombineerides seda nõukogude automarkide varases autoritehnikas teostatud värviliste reljeefidega. See paljuosaline seeria, milles nõukogude juhtkonna retušeeritud kujutistes on nähtud mängulist esteetilist potentsiaali, kinnitab Rajangu varase loomingu seost sotsrealismi ja popkunsti võtteid segava sots art´i vahel.

Ostetud Kultuurkapitali toel

August Roosileht (1887–1941)
Narkissos allikal. Pliiats, paber

August Roosileht oli teatrikujundaja ja väga mitmepalgeline kunstnik. Tema pärandi üheks kunstiküpsemaks ja stiilsemaks valdkonnaks võib pidada varaseid pliiatsijoonistusi.

Eesti Kunstimuuseumi ost

Reti Saks
Portreteerib. 2014. Sügavtrükk, paber; pliiats, paber

Reti Saksa kunstisõnumit vahendab üksik (või mitu) lapselike proportsioonidega sootu figuur mustvalges tühjas pildiruumis. Üks suund Saksa loomingus on pühendatud pildi tekkele, selline on ka paarik „Portreteerib“.

Ostetud Kultuurkapitali toel.

Jaanus Samma
Loputuskasti keti käepidemete kollektsioon. 2017. Installatsioon

Tööd pärinevad Temnikova-Kasela galeriis 2017. aastal toimunud näituselt, kus Jaanus Samma eksponeeris Itaalias kogutud käimlate graffitit, barokkarhitektuuri ja käimlate taristu vahelise dialoogi initsieerivaid joonistusi ning kollektsiooni WC-loputuskasti käepidemetest. Vaimukad ja kvaliteetselt teostatud tööd on osa Samma geikultuuri uurimusest.

Ostetud Kultuurkapitali toel.

Carl August Senff (1770–1838)
Mehe portree. 1804. Pliiats, paber

Pliiatsijoonistus on filigraanselt ja elavalt läbi töötatud. Ehkki modell pole teada, kuulub ta tõenäoliselt taasavatud Tartu ülikooli ringkonda.

Eesti Kunstimuuseumi ost

Jaak Soans
Monument langenud Eesti metsale. 1998. Autoritehnika

Jõhkrana mõjuv saeteradest kujund meenutab teose loomishetkel Eestit tabanud lageraiehullust. Saeterad moodustavad metsase horisondi kujundi, mida olemegi harjunud Eestis maastikul liikudes nägema, ent just 1990. aastate keskel sai alguse massiline ja valimatu Eesti metsade raie.

Ostetud Kultuurkapitali toel.

Ülo Sooster (1924–1970)
Autoportree. 1954. Õli, lõuend
Autoportree. 1956. Õli, lõuend

Ülo Soosteri varaste autoportreede seeria on Eesti 20. sajandi kunstiajaloo sümboldokument. Nendes väikeseformaadilistes enne vangilaagrit, vangilaagri ajal ja peale vangilaagrit maalitud autoportreedes on salvestunud kõik loovinimese vabaduse kaotusest tulenevad seisundid: lootus ja lootusetus, hirm ja absurditunnetus, äng ja kumuleerunud loomeenergia.

Eesti Kunstimuuseumi ost

Ado Vabbe (1892–1961)
Tänavastseen, Pariis. 1924. Akvarell, paber

Ado Vabbe, eesti modernistliku kunsti arendaja, kunstikooli Pallas juhataja ning kauaaegse õppejõu teos „Tänavastseen, Pariis“ kuulub futuristlikku perioodi tema loomingus. Ilmselt taotluslikult lõpetamata akvarelli paarikuks on tuntud teos „Seine´i jõgi“.

Eesti Kunstimuuseumi ost

Maara Vint
Pagood saarel. 1984. Tush, paber
Kristallmägi.  1979. Tush, paber

Maara Vindi pildimaailm on äratuntavalt isikupärane, selgelt loetavad, lineaarsed teosed väljendavad esteetilist maailmapilti. Tema joonistused on hermeetilised, tulvil mitmesuguseid sümboleid ja mütoloogilisi motiive loodusest, religioonist jne.

Ostetud Kultuurkapitali toel.