EKMi uudised 13.–19. detsember: Jõuluetendused- ja kontserdid Kadrioru lossis

Uudiskiri 13.12.2017

14. detsembril kell 18.00 lavastub Kadrioru kunstimuuseumis ajalooline tantsufantaasia “Talveunelm suvelossis”, mis on inspireeritud kolmest muuseumi teostest – tsaar Nikolai I tütarde, suurvürstinnade Aleksandra, Olga ja Maria portreedest.
 
Lavastus annab vaatajatele võimaluse rännata ajas ning kogeda 19. sajandi muinasjutulisena tunduvat elu ning tutvuda tolleaegsete kommete, eluviisi ja etiketiga. Lavastuse põhitegelasteks suurvürstinnad Aleksandra, Olga ja Maria. Läbi näitemängu, tantsu ja muusika tuuakse vaatajate ette „elavad pildid“ suurvürstinnade suvepuhkuse elust. Lavastuse ajalooliseks allikaks on suurvürstinna Olga Nikolajevna mälestused „Noorusaja unenägu“, tekstidena on kasutatud katkeid A. Puškini poeemist „Jevgeni Onegin“. Lavastus on mõeldud lastele vanuses alates 6. eluaastast, lastega peredele ning kõigile, keda huvitab ajalugu, klassikaline muusika, tants ja teater.
 
Kolmapäev, 13. detsember kell 18.00
Antiikmütoloogia kunstis. Kunsialaloo lühikursus “Muuseumi aabits”
Seekordseks teemaks on Dionysos ehk Bakchos / Bacchus – veinijumal, jumalaist üks kõige lustakam. Mitte ainult Vana-Kreekas ja Vana-Roomas, vaid ka tänapäeval väga populaarne Dionysos oli antiikmüto-loogiast tuntud jumalaist ainus, kelle üks vanemaid oli surelik. „Muuseumiaabitsa“ loeng keskendub vana veinijumala tutvustamisele eri aegade kunstis, tuues välja antiikkultuuri seosed kristliku ja nüüdisaegse kultuuriga.

 
Neljapäev, 14. detsember kell 17.00
Kitarriõhtu Adamson-Ericu muuseumis
Esinevad Heiki Mätliku kitarriklassi üliõpilased: Katrina Haas (Läti)
Agni-Sandia Hallik.
 
Neljapäev, 14. detsember kell 17.00
Keraamika töötuba. Jõulukingitused lähedastele
Kursuse raames on võimalik valmistada praktiline   vorm, mis jõulueelsel ajal sobib kingituseks kõige lähedastele. Suur kruus kohvisõbrale. Tass ja taldrik koogi ja tee sõbrale. Pidulikum pokaal veininautlejale. Ise kavandatud ja valmistatud, täiesti omanäoline ja ainulaadne. Juhendaja keraamik Jarõna Ilo.

 
Neljapäev, 14. detsember kell 18.00
Kunstiajaloolane Mai Levin kõneleb Eduard Viiralti elust ja loomingust
  
Legendaarne kunstiajaloolane ja kuraator Mai Levin tutvustab näitusel Eesti ühe armastatuima kunstniku Eduard Wiiralti loomingut ja elukäiku. Koos vaadeldakse erinevaid Eduard Wiiralti teoseid, mis ka näitusel „Kurja lillede lapsed. Eesti dekadentlik kunst“ esindatud on.
 
Laupäev, 16. detsember kell 12.00
Graafik Kaija Kesa töötuba “Käsitsi trükitud jõulukaardid ehk üks kord lõika, sada korda trüki”
Graafiliste kaartide töötoas valmivad saatmiseks sobivad pühadekaardid või lihtsalt väikesed kaardike-sed kingipakkidele lisamiseks. Töötuba koosneb kaardi kavandamisest, linoleumist motiivi välja lõikamisest või kujutise kraapimisest alusplaadile ning graafikapressi abil paberile trükkimisest. Kasutame erinevaid värve     ja pabereid. Igal osalejal valmib kahe tunni jooksul umbes 10 kaarti.

 
Laupäev, 16. detsember kell 12.00
Perehommik. Elukutse: Korstnapühkija
  
Ahi on kodu südameks ja soojuse allikaks. Selles saab küpsetada piparkooke, jõululeiba ja teisi maitsvaid toite.  Kadrioru lossis on palju ahjusid ja kaminaid. Kas muuseumis neid ka tänapäeval köetakse või on meil hoopis kunstist tehtud ahjud? Kas ahjud on ikka korstnaga ühendatud ja millal korstnapühkija viimati neid pühkimas käis? Üheskoos leiame kõikidele küsimustele vastuse.
 
Laupäev, 16. detsember kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“
 
Igal laupäeval algusega kell 15.00 tutvustavad Kumu töötajad näitusel „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 20-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.
 

 
Soovitame: soeta Kumu aastapilet veel 2017. aasta hinnaga!
 
2018. aastal on Kumus tulemas tihe programm põnevatest näitustest, mille seas on ka harukordne näitus Michel Sittowist. Aastapileti soetamisega tagad endale piiramatu õiguse külastada seda ja kõiki teisi Kumu kunstimuuseumi näitusi üheks aastaks, mille järel saab olemasolevat aastapiletit pikendada. Pilet on ka hea jõulukink lähedasele ja sõbrale. Praegu ostes saad pileti veel 2017. aasta hinnaga 30 eurot, taas-laadides 25 eurot. Kumu aastapilet on isikustatud plastikkaardi kujul ning seda saab osta muuseumi kassast ja e-poest.
 
 
Laupäev, 16. detsember kell 16.00
EXPRESS & DRAW – Akti joonistamise stuudio
Näituse „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid” raames teeb Kumu kunsti-muuseumiga taas koostööd joonistussessioonide sari Drink & Draw. Eriüritus Express & Draw toimub näitusest inspireerituna Kumus kuulsate saksa ekspressionistide maalide keskel. Maadlejatest modellide osalusega aktistuudio võtab detailsema vaatluse alla kindlad teosed näituselt ning enne joonistamist toimub ka lühike näituse tutvustus.

Loe edasi

 
Pühapäev, 17. detsember kell 12.00
Muinasjutud Mikkeli muuseumis. Hispaania muinasjutt
 
Muinasjutt „Leib“ viib meid rännakule Kristuse aega. Justkui selle loo illustratsiooniks ripub muuseumis aukohal maal „Õhtusöök Emmauses“, mis kujutab Kristuse ilmumislugu. Muinasjutuvestja meenutab vanasõnu leivast ja paneb lapsi mõtlema, kas pidulaual saab olla aukohal vaid leib. Loovtööna valmivad savist jõuluehted, mida saab pärast kuusepuule riputada.
 
Pühapäev, 17. detsember kell 17.00
Kontserdisari “Helisevad šedöövrid Kadriorus”
 
Esinevad: Kädy Plaas-Kala (sopran), Reinut Tepp (haamerklaver)
Kavas:
Mozart, Schubert, Beethoven
Haydn. Kantaat ”Ariadne Naxoselt”
 
Seekordse kontserti inspiratsiooniks on kunstiteos: Benedetto Luti. „Bacchus ja Ariadne“. Kontserdi   juhatab sisse kunstiajaloolane Kerttu Männiste.

Loe edasi

 
Teisipäev, 19. detsember kell 18.00
Jõulukontsert Kadrioru lossis
 
Kadrioru lossi peasaali meeliülendavalt kaunis interjööris saab nautida tuntud Eesti soprani Maria Veretenina ingelliku häält, mida ümbritseb muistselt helisev kannel ja mahedalt kõlav klassikaline kitarr. Jõulukontserti esimeses osas kõlavad klassikalised jõuludeaega sobivad aariad nagu Mozarti „Halleluuja“, Bachi „Magnificat“ jpt. Teises osas kuulajaid ootavad äratundmisrõõmu ja hingekosutust pakkuvad jõululaulud Olev Ehala „Jõuluinglist“ kuni ameerika helilooja Irving Berlini populaarse lauluni „White Christmas“.