EKMi uudised 7.– 14. november: Fotonäituse “Kunstielu kroonikad” repromüük Kumus

Uudiskiri 7.11.2017
 

ETV telelavastuse „Armastus, armastus” võttel (Ene Rämmeld, Jaan Tooming). Foto: Jüri Tenson, 1969. Eesti Kunstimuuseumi arhiiv
 
Pühapäeval, 12. novembril sulgeb fotonäitus “Kunstielu kroonikad” oma uksed. Seoses sellega korraldab Kumu ainulaadse ürituse – fotonäituse teoste müügi otse näituse seinalt. 

 
„Kunstielu kroonikad“ esitab valiku fotosid Eesti kunsti- ja kultuurielust 1940.–1980. aastatel. Näituse erilises fookuses on muutused nii kunstielus kui ka fotograafias 1960. ja 1970. aastatel. Müügi peami-seks eesmärgiks on suunata näituse tarbeks tekkinud visuaalkultuuri pärand õigetesse kätesse ja sellest tulenevalt jäävad ka teoste hinnad mõistlikkuse piiridesse. Enne müügi algust ootame näitusel veel viimast ringkäiku tegema, et endale meelepärane teos välja valida. 
 
Kolmapäev, 8. november kell 11.00
“Tasapisi” väikelastehommik: VÄRVIDE PILLERKAAR
Iga kuu teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõel-dud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat.  Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste.    Iga kohtumine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 

 
Kolmapäev, 8. november kell 18.00
Antiikmütoloogia kunstis. Kunstiajaloo kühikursus “Muuseumi aabits”
Kuraator Anu Allikvee tutvustab seekord antiikmütoloogia merejumalat Poseidon (rooma mütoloogias tuntud kui Neptunus). Poseidon oli peajumal Zeusi (Jupiteri) vend, kes elas merealuses kristallpalees. Kunstis kujutatakse Poseidonit sageli, sest ta sümboliseerib aktiivset mehelikku jõudu. Väga tihti kasutatakse tema kujutisi purskkaevude dekoreerimisel nii linnades kui ka parkides.
 
 
Kolmapäev, 8. november kell 18.00
Kumu Dokumentaal: Saada selleks, kes olin
Padma Angdu ei ole tavaline poiss: külarahvas peab teda sajandite vanuse Tiibeti munga reinkarnatsiooniks ja seega on ta oma kodukohas pühak, keda kõik austavad. Koos kohaliku külaarstiga, kelle seltsis on poiss sirgunud, võtavad nad ette teekonna oma kodukohast Tiibetisse Nende pikast meditatiivsest rännakust, mida ohustavad nii Hiina ja Tiibeti konfliktist tulenev oht kui ka veel mitu ettenägematut takistust, kujuneb imekaunilt edasi antud lugu tingimusteta armastusest ja sõprusest. Filmi juhatab sisse filmihelilooja Sven Grünberg.

 
Laupäev, 11. november kell 15.00
Lühitutvustus näitusel “Saksamaa metsikud”
Näitus „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ pakub Eesti publikule erakordse võimaluse kohtuda kahe 20. sajandi alguse keskse kunstirühmituse väljapaistvate teostega. Igal laupäeval algusega kell 15.00 tutvustavad Kumu töötajad näitusel lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 20-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.
 
 
Laupäev, 11. november kell 12.00
Perehommik. Elukutse: fotograaf ja režisöör (vene keeles)
Iga kuu teisel laupäeval ootame peresid põnevale perehommikule. Seekord võtame kaadrisse näituse “Uudistava pilguga. Maneristlik maal Varssavi Rahvusmuuseumist” ning vaatame maale kui filmistsenaariume – käime mägistel radadel, vaatame fantaasiaarhitektuuri ning satume mõnda põnevasse sündmustekeerisesse

 
Pühapäev, 12. november kell 12.00
Perehommik. Peidus pool
 
Käes on sombune november, mida tuntakse ka hingedekuu nimetuse all. Kes või mis on üldse hing? See on justkui inimese peidusolev pool, aga kas ka loodusel on hing sees? Näitusel pilte vaadates räägime sellest, mis teeb hingele head ja mis meid kurvastama paneb. Töötoas on seekord teemaks varjude teater, mille jaoks kogume inspiratsiooni kunstist, kirjandusest ja loodusest endast.
 
Pühapäev, 12. november kell 17.00
Lossimuusika: ERSO solistid Kadriorus
Esmakordselt on sel hooajal on “Lossimuusika” sarja üheks läbivaks liiniks Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri muusikute kontserdid.
Esinevad:
Signe Sõmer, klarnet
Levi-Danel Mägila, tšello
Johan Randvere, klaver
Kavas:
Francis Poulenc. Sonaat klarnetile ja klaverile
Edward Grieg. Sonaat tšellole ja klaverile a-moll,        op. 36

 
Teisipäev, 14. november kell 19.00
Kontsert: Krista Aer orelil
Kontserdisarja „Kuningas Nigulistes“ raames tuleb mahuka ja läbilõikelise kavaga kuulajate ette uue põlvkonna orelimängija Kristel Aer. Põnev on võrdlevalt kuulata barokihiiglase Bachi ja 20. sajandi alguse helilooja Sigfrid Karg-Elerti seadeid koraaliviisile „Üks kindel linn ja varjupaik“. Uudisteos on Jüri Reinverelt, kelle teoseid vääristab autori filosoofiline ja erudeeritud lähenemine.
Kavas:
Bach, Karg-Elert, Reinvere (esiettekanne)