EKMi uudised: Algab vestlusõhtute sari “Kunst ja raha” Mikkeli muuseumis

Uudiskiri 15.01.2019
Algab vestlusõhtute sari “Kunst ja raha” Mikkeli muuseumis

Kolmapäeval, 16. jaanuaril kell 18.00 alustab Mikkeli muuseumis näituse „Rahakunst“ raames vestlusõhtute sari, kus kunsti ja raha omavahelisest suhtest ning nende muutumisest ajas kõnelevad kunstnikud Siim-Tanel Annus, Mall Nukke, Flo Kasearu, Eva Sepping ja Tanja Muravskaja ning kunsti väärtustajad-investeerijad Enn Kunila, Peeter Lepik, Vahur Kraft ja Piia Ausman

Vestlusõhtute sarja avab kohtumine Siim-Tanel Annuse ja Peeter Lepikuga. Vestlusõhtul „Kunst ja raha“ küsime ja arutame, mis on Annuse ja Lepiku esma- ja taaskohtumise vahelisel ajal suhtumises kunsti ja rahasse nii ühiskondlikus- kui isiklikus plaanis muutunud? Kuidas kunstnik ja vandeadvokaat rahatähti, olgu Eestis või välismaal, ajaloolisi või kehtivaid, vaatavad? Millistena paistavad Eesti ajaloolised kroonid eurotsooni kuuluvas Eestis? Kui sügav võib olla kuristik ning kui tugev sild kunsti- ja rahamaailma vahel?

Kolmapäev, 16. jaanuar kell 18.00
Kumu Dokumentaal: „Miks me tahame luua?“

Saksa filmitegija Hermann Vaske käis 30 aastat maailmas ringi kaamera näpus ja küsis kuulsatelt inimestelt üheainsa küsimuse: „Miks nad tahavad midagi luua?“. Tema kümned intervjueeritavad, sh David Bowie, Ai Weiwei, Björk, Wim Wenders, Philippe Stark, Yoko Ono, David Lynch, Nobuyoshi Araki, Quentin Tarantino, Bono, Nick Cave, Stephen Hawking, Dalai Lama, Marina Abramović, Vivienne Westwood, Takeshi Kitano ja paljud teised, kokku 50, olid sellele pealtnäha naiivsele ja rumalale küsimusele vastates raskustes. Kuid tõepoolest – kui Einstein tahtis teada, miks Jumal lõi maailma, siis võime julgelt arutleda, mis vägi sunnib inimesi midagi looma.

Neljapäev, 17. jaanuar kell 18.00
Loeng “Huumor ja mängulisus kunstiloomes”, Eik Hermann

Neljapäeval annab näitusel „Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester“ loengu teemal “Huumor ja mängulisus kunstiloomes” Eik Hermann. Loeng vaatleb huumori ja mängulisuse rolli inimeksistentsi ja sügava loomingu juures laiemalt ning vaatleb selle rakursi alt ka Kaarel Kurismaa loomingut. Eik Hermann on lõpetanud Eesti Humanitaarinstituudi filosoofia erialal. Ta on Eesti Kunstiakadeemia filosoofia ja praktikapõhise teooria lektor ning ajakirja Ehituskunst kaaspeatoimetaja.

Laupäev, 19. jaanuar kell 12.00
Lastetuur. Muinasmustrid
Kord kuus ühel laupäeval kohtutakse Adamson-Ericu muuseumis kunsti keskel koos perega. Seekord külastatakse näitust „Eesti ehted läbi aastatuhandete“. Uuritakse mustreid ja sümboleid ehetel ning nende võimalikke tähendusi. Loovtööna valmib enda disainitud rinnamärk. Kaaslaseks sütitav jutuvestja Andrus Roos.

Laupäev, 19. jaanuar kell 15.00

Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“

Igal laupäeval algusega tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.

Pühapäev, 20. jaanuar kell 13.00
Muinasjutud Mikkeli muuseumis: TAANI MUINASJUTT
Ühe tuntuma muinasjutuvestja, kirjanik Hans Christian Anderseni lugu „Inetu pardipoeg“ viib lapsed koos vanematega linnuõuele. Tundmatu 17. sajandi saksa kunstniku maalil „Linnuõu“ on kujutatud palju väga erinevate iseloomudega linde – nagu kuulsas muinasjutuski. Tunnis proovitakse end kujutada mõne linnuna. Kohtumise lõpus valmib igaühel vitraažitehnikas paberist võlusulg.

Pühapäev, 20. jaanuar kell 18.00

Lossimuusika: Kädy Plaas, Marje Lohuaru

Esinevad:
Kädy Plaas – sopran
Marje Lohuaru – klaver
Kavas:
Zemlinsky, Hahn, Faure, Satie, da Motta, Ravel, Debussy
Piletid muuseumi kassas ja Piletilevis.

Teisipäev, 22. jaanuar kell 17.30
Teistmoodi teisipäev. Kompositsioon ja ornament
Teistmoodi teisipäevade raames kohjtutakse inspireerivas muuseumikeskkonnas, et omandada erinevaid kunstitehnikaid ja -võtteid. Töötubades osalemiseks ei ole vajalik eelnev kunstiga tegelemise kogemus. Sel korral on kunstistuudio fookuses kompsitsioonil ja ornamendil. Juhendab kunstnikJaana Ratas.
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis