EKMi uudised: Avaneb uus näitus rahakunstist Mikkeli muuseumis

Uudiskiri 27.11.2018
Reedel, 30. novembril kell 17.00 avatakse Mikkeli muuseumis Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud näitus „Rahakunst“, mis käsitleb Eesti Vabariigis saja aasta jooksul käibinud rahatähtede – erinevate markade, kroonide, rublade ja eurode – kujundust. Ühtlasi toimub näituse avamisel raamatu „Rahakunst ja Eesti 1918–2018“ esitlus.
 
Raha on sümbol, mis kõneleb riigi suveräänsusest või selle puudumisest, poliitilistest ja ühiskondlikest oludest ning rahvast ja enesekuvandist. Riigi keskpanga ja kunstnike koostöös sündiv rahakunst jõuab igaühe taskusse. Koos rahaga on sinna jõudnud ka osa eesti kunstiklassikast. Näitusel „Rahakunst“ on Eesti kunstnike kujundatud rahatähtede kõrval eksponeeritud ka rahale jõudnud Eesti kunstipärlid – Johann Köleri „Ketraja“ ning August Weizenbergi „Koit ja Hämarik“, Kristjan Raua „Kalevipoeg põrguväravas“ ja Eduard Wiiralti „Viljandi maastik“. Näitus on avatud 01.12.2018–10.03.2019
 
Kuraatorituurid näitusel 1. detsembril kell 12.00 ja 14.00. Tuuri viivad läbi kuraatorid Tiina-Mall Kreem ja Triin Siiner. 
 
Kollaaž: Johann Köler. Ketraja (Katkenud lõng). 1863. Eesti Kunstimuuseum / 
100 marka. Kassatäht. 1919. Eesti Panga Muuseum. Kollaaži autor: Angelika Schneider
 
Kolmapäev, 28. november kell 17.30
Graafikakursus: Akvatinta
 
Akvatinta tehnikas kasutatakse poleeritud vask- või tsinkplaati, mida töödeldakse kampoli- või asfaldipulbriga ning happega. Söövitamisel tekivad eri karedusega pinnad, mis trükkides erineva hele/tumedusega kujutisi moodustavad. JuhendajaLembe Ruben.
 
Kursus on 4-osaline. Toimumisajad:
28.11, 05.12, 12.12, 19.12 kell 17.30–19.30
 

 
Neljapäev, 29. november kell 18.00
Kuraatorituur näitusel “Asjade võim”
 
Kuraatorituur tutvustab Niguliste muuseumi kunstiteostel kujutatud luksuslikku esemelist kultuuri ning loob paraelleele teostega Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. Kõiki esemeid tutvustatakse lähtuvalt võimuprintsiibist, mis on näitusel vahendatud väga erinevas vormis.Tutvustust viib läbi näituse kuraator ja kunstiajaloolane Kerttu Palginõmm
 
Reede, 30. november kell 12.00
Kunstisari 60+ „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
Ringkäik kõrgetasemelisel näitusel, kus on esindatud paljude Baltimaade sümbolistliku kunsti suurnimede looming: Janis Rozentāls, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Kristjan Raud jpt. Töötuba: sümbolistlikud sõnamängud. Novembrikuises töötoas mängime sõnade ja kujunditega ning otsime sümboleid erinevatest kirjutistest. Tekitame markeri abil ajaleheartiklitesse ja raamatulehtedele luuleridu.

 

Laupäev, 1. detsember kell 12.00

Lastetuur: „Autoportree ja selfi“
 
Kord kuus laupäeviti kutsume 6–11-aastaseid lapsi koos perega Adamson-Ericu muuseumisse kunsti keskele. Erinevatel näitustel ja teemadel juhib lastetuuri armastatud õpetaja ning sütitav jutuvestjaAndrus Roos. Igal korral on plaanis teha ka ise pisut kunsti. Seekord trükitakse loovtööna monotüüpiatehnikas portreed. Tule avastama!
 
Laupäev, 1. detsember kell 13.00
Siiditrüki töötuba – Only ’90s kids will remember
 
Meenutame 1990. aastate eluolu ja kultuuri. Ammutame inspiratsiooni näitusest „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“ ja komponeerime kõnealusele ajastule iseloomulikest elementidest siiditrükitehnika abil mälestusi täis kandekotid.  Kursuse hind sisaldab ühte kandekotti. Soovi korral saab kohapealt osta lisa ning võtta ka ise kaasa trükkimiseks sobivaid T-särke, kangaid või kotte.

Loe edasi


 
Laupäev, 1. detsember kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Igal laupäeval algusega tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.
 
Pühapäev, 2. detsember kell 10.00
Pilootprogramm „Taaskohtumised“
 
Kumu on dementsussündroomiga inimestele ja nende lähedastele loonud pilootprogrammi „Taaskohtumised“, et läbi lugude jutustamise ja kunstiteraapiliste võtete pakkuda arendavaid tegevusi kunstimuuseumis. Kokku saab pilootprogrammis osaleda 6 dementsusega inimest (koos omastehooldajatega). Pärast põgusat tutvumist vaadatakse ühises vestlusringis valitud teoseid Kumu püsiekspositsioonis, seejärel toimub loovteraapial põhinev töötuba. Osalemiseks on tarvilik eelregistreerimine aadressil: mary-ann.talvistu@ekm.ee.

 
Pühapäev, 2. detsember kell 12.00
Kumu perehommik: Külmetav kunstnik
 
Iga kuu esimesel ja teisel pühapäeval kell 12.00–13.30 ootab Kumu tunnijuht 4–8-aastastele lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Igas kalendrikuus tehakse põgusalt tutvust ühe uue näitusega Kumus ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes. Sel pühapäeval külastatakse näitusel „Konrad Mägi“.
 
 
Pühapäev, 2. detsember kell 18.00
Lossimuusika 
 
Seekordse Lossimuusika kontserdil esinevad:
Tõnu Kalm – klarnet
Märten Karm – klaver
Kavas:
Camille Saint-Saëns. Klarnetisonaat op 167
Witold Lutoslawski. Tantsulised prelüüdid
Ernest Chausson. Andante ja allegro
Francis Poulenc. Klarnetisonaat B-duur FP 184
 

 
Teisipäev, 4. detsember kell 18.00
Jõulud Nigulistes. Eriekskursioon: Kahe keskaegse meistriteose lood
 
Piduliku eriekskursioonil osalejad saavad muuseumispetsialistide juhendamisel süvendatult tutvuda Niguliste muuseumi kahe kõige tuntuma kunstiteosega: Lübecki meistri Hermen Rode Niguliste peaaltari retaabliga (1478–1481) ja Bernt Notke Tallinna „Surmatantsuga” (15. sajandi lõpp). Uhke jõulukuuse juures algava ekskursiooni lõpetuseks on kõigile osalejatele väike kingitus. Kohtade arv on piiratud, seega soovitame piletid soetada varakult.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
Kuni 14.04.2019: Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.12.2018: Muuseum suletud remondi tõttu
TULEMAS 07.12.2018! Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM
TULEMAS 01.12.2018! Rahakunst
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 24.03.2019: Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon