EKMi uudised: Avanevad näitused Nigulistes ja Prantsusmaal Nantes’is

Uudiskiri 15.10.2018
Reedel, 19. oktoobril avatakse Niguliste muuseumis uus näitus „Asjade võim“. 

 
Näituse fookuses on mitmed hiliskeskaegsed ja varauusaegsed teosed Niguliste muuseumist, nagu Lübecki meistri Bernt Notke suurteos „Surmatants” või Brugge püha Lucia legendi meistri loodud Maarja altari retaabel Suurgildile ja Mustpeade vennaskonnale. Kõrvutades kunstiteoseid esemetega Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kogudest, luuakse kõnekas dialoog maalitud ja kehastunud asjade maailma vahel.
Näituse tähtobjektideks mitmesugused kullassepateosed, nagu Tallinna linnamuuseumi uhked kullatud hõbedast prossid ja kihlapreesid. Tallinna tähendust õitsva linnana aitab esile tõsta suuremõõduline taimemotiividega piltvaip ehk verdüür Tallinna Linnamuuseumi kogust. Eritähelepanu pööratakse luksuskaupu vahendavatele kaupmeestele. Lahti on seletatud ka „Surmatantsul“ ja Maarja retaablil kujutatud esemeline ansambel. Punase niidina läbib näitust võimuteema, kerkides erinevate teoste kontekstis üha uuesti üles.
19. oktoobril kell 18 toimub näitusel teemaõhtu, kus ingliskeelse loenguga „Tõlgendades esemeid hansaruumis“ esineb Dortmundi Ülikooli professor dr Barbara Welzel. Ootame osalema!
Brugge Lucia legendi meister 
Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel
Jumal-Isa. Enne 1493
Eesti Kunstimuuseum
20. oktoobril avatakse Prantsusmaal Nantes’is Le Lieu Unique’i kunstikeskuses Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelise programmi raames kaasaegse kunsti näitus „Üle voogava silmapiiri“.
 
Kumu kunstimuuseumi ja Le Lieu Unique’i kunstikeskuse koostöös sündinud näituse fookuses on kunagiste ulmenarratiivide lahustumine nüüdisaja tehnikakeskses maailmas. 
 
Nantes on Jules Verne’i sünnilinn. Kirjaniku 19. sajandil sõnastatud julged mõtted teaduse ja maadeavastuse vallas on nüüdseks jõuliselt realiseerumas. Tema üheks innovaatiliseks ideeks oli mineraalide kaevandamine merepõhjast. Selle rakendumisest tänapäeva globaalkapitalistlikus maailmas räägib selleks näituseks valminud Kristina Õlleki teos „Uue ajastu Nautilus“. 
 
Uute, selle näituse jaoks tellitud teostega esinevad veel Norman Orro, Laura Põld ja Nicholas Riis. Näitusel osalevad ka Katja Novitskova, Guan Xiao, Joey Holder, Simon Wald-Lasowski, Taavi Suisalu, Sol Archer, Anni Puolakka ja Jaakko Pallasvuo ning Vello Vinn.
 
Näitus on avatud Nantes’is Le Lieu Unique’i kunstikeskuses 21.10.18–06.01.2019.

Loe edasi

Vello Vinn (1939, Eesti) 
Raketid. 1971
Ofort
Eesti Kunstimuuseum
 
Kolmapäev, 17. oktoober kell 18.00
Kumu Dokumentaal: Julian Schnabel: isiklik portree
 
1951. aastal New Yorgis sündinud ja Houstoni ülikooli kaunite kunstide eriala lõpetanud Julian Schnabelist kasvas kiiresti kodulinna kunstiringkonna kõige ägedam tegija, kelle isikunäitused said kiiresti kultusmaine ning kelle maale ja skulptuure ostavad meelsasti oma hinnatud erakogudesse kollektsionäärid kogu maailmas. Dokumentaalfilm „Julian Schnabel: isiklik portree“ on kaasahaarav portreelugu ektravagantsest ikoonistaatusesse tõusnud kunstnikust, kes neljakümne loominguaasta vältel on jätnud sügava jälje nii New Yorgi kunstiskeenesse kui ka filmi, mis on Schnabelile toonud rahvusvahelise kuulsuse. Filmi juhatab sisse kunstiteadlane ja -kriitik Sirje Helme. 

 
Kolmapäev, 17. oktoober kell 18.00
Kohtumine teatrikunstnikuga Kustav-Agu Püüman. Ajaloolise kostüümi lavaelu
 
Pipi Pikksukast kolme musketärini – ligi pool sajandit kestnud loomingutee jooksul on teatrikunstnik Kustav-Agu Püümani käe all sündinud maagilised teatrilavad ja stiilsed kostüümid, ta on kureerinud näitusi ja avaldanud teatrikunsti erinevaid ajaloolisi tahke käsitlevaid artikleid ning pidanud kostüümiajaloo loenguid Eesti Kunstiakadeemias. Näituse „Kadriorg 300. Valitsejad, supelsaksad, kunstnikud“ raames tuleb seekordsel kohtumisel kunstnikuga juttu ajaloolisest kostüümist kui inspiratsiooniallikast ja tööülesandest. Rikkalike näidete varal uurime, kuidas kasutatakse ja kohandatakse rõivastuse ajaloolisi lõikeid ja tehnoloogiaid täna teatrikostüümis.
 
Neljapäev, 18. oktoober kell 18.00
Kuraatorituur näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Ekskursiooni viib läbi näituse kuraator Liis Pählapuu. Näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näha saab Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Eesti, Läti ja Leedu kunsti suurnimede loomingut nelja Balti muuseumi – Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumi – kogudest.
 

 
Neljapäev, 18. oktoober kell 17.30

Kunstiteoste hooldamise kursus
 
Töötoast saab soovitusi kunstiteoste hooldamiseks: näiteks erinevad graafikatehnikad, pastell-, guašš-, akvarell-, tempera- ja õlimaal. Tähelepanu pööratakse teoste eksponeerimisele ja tutvustatakse materjale, kuidas ja millega kõige paremini hoolitseda oma väärtuslike kunstiteoste eest. Erinevad tehnikad ja -materjalid vajavad erinevaid lähenemisviise. Sõltuvalt kunsti tehnikatest ja kasutatud materjalidest on hoolitsusel olulised erinevad lähenemisviisid.   Soovitusi annavad paberalusel kunstiteoste konservaatoridMargit Pajupuu ja Merily Paomets ning maalikunsti konservaator Alar Nurkse. Töötoa osana saab külastada ka Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisosakonda.
 

Loe edasi

 
 
Laupäev, 20. oktoober kell 12.00
Lastetuur: „Muinasunest muinasjutuni“
 
Kord kuus laupäeviti kohtutakse Adamson-Ericu muuseumis kunsti keskel koos perega. Erinevatel näitustel ja teemadel juhib lastetuuri armastatud õpetaja ning sütitav jutuvestja Andrus Roos. Sel korral käiakse näitusel „Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias“. Loovtööna valmib varjuteatri lamenukk. Tule avastama!

 
Laupäev, 20. oktoober kell 13.00
Pastellmaalikursus – Kunst on ainuke pääsetee!
 
Ühekordsel pastellmaalikursusel saab vaadata elu läbi loovuse. Meil igaühel on võime olla loominguline ja selle kaudu “mängida” oma elusündmuseid läbi. Elu varjupooled saab peita värvide taha ja rõõmsad päikeselaigud endast välja kanda, et neid teistega jagada. Oma tundeid saab jagada ka loomingu kaudu. Sellel kursusel teeme seda pastellide abil – kujundame oma tunnete maastikud. Sellel kursusel on igaüks andekas, kes tundeid on tundnud. Juhendaja Lembe Ruben.
 
 
Laupäev, 20. oktoober kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Igal laupäeval algusega kell 15.00 tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.

 
Pühapäev, 21. oktoober kell 13.00
Muinasjutud Mikkeli muuseumis: PÜHAKUTE LOOD
 
Iga kuu ühel pühapäeval ootab südamlik ja tark muinasjutuvestja külla 5–9aastaseid lapsi muinasjuttu kuulama ja meisterdama. Vanad muinaslood aitavad lastel ennast kergemini muuseumikeskkonda sisse elada ja saada põnevaid elamusi. Igal kohtumisel vaadeldakse ühte teost ja loetakse samalt maalt pärit muinasjuttu. Tunni lõpus aitab tekkinud tundeid väljendada ja teadmisi kinnistada põnev loovtöö. Ainulaadne võimalus muinasjutuliseks rändamiseks imelisse kunstimaailma.
 
 
Pühapäev, 21. oktoober kell 14.00
Näituse „Kadriorg 300“ finissage
 
21. oktoobril on Kadrioru 300. juubelile pühendatud näitus lossis avatud viimast päeva. Sel puhul on kell 14.00 ja kell 16.00 toimuvatel kuraatoriekskursioonidel viimane võimalus juubelinäitusega tutvuda. Päeva lõpetab kell 18.00 Türgi saatkonnaga koostöös toimuvLossimuusika kontsert „Pühendus Kadriorule“.
Esinevad:
Rüya Taner – klaver
Dinçer Özer – löökpillid
Kavas: Ulvi Cemal Erkin, Sayram Akdil, Türgi rahvamuusika ja kaasaegsete heliloojate teosed .
 

 
Teisipäev, 23. oktoober kell 17.30
Teistmoodi teisipäev. Juhendab Pille Kivihall
 
Oktoobris toimuv täiskasvanute töötuba sarjast „Teistmoodi teisipäev” keskendub esteetilise ja läbimõeldud tarbeeseme loomisele – disainile. Töötuba juhendab nahakunstnik Pille Kivihall. Osalejad saavad valmistada enda köidetud kalendermärkmiku, kuhu üles tähendada väärt mõtteid ja tegemisi. Töötuba on hea võimalus tulla välja argipäevast, märgata meid ümbritsevate esemete võlu ning otsida endaski loojanatuuri. Osalejatel on võimalus eelnevalt külastada kõiki Adamson-Ericu muuseumi näitusi.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 14.10.2018: Ekraani arheoloogia
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 21.10.2018: Juubelinäitus “Kadriorg 300”
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 28.10.2018: Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias
NIGULISTE MUUSEUM
TULEMAS 19.10.2018! Asjade võim
AVATUD! Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon